جغرافیای سه ضلع توسعه صنعتی

براساس آمار وزارت صنعت نمایان شد
 تاریخ چاپ:1395/11/19
.


 جزئیات وضعیت توسعه صنعتی در استان‌ها و گروه‌های صنعتی منتشر شد. براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سه فصل اول سال 95 در مجموع سه هزار و 939 فقره پروانه بهره‌برداری در کشور صادر شده که هزار و 716 فقره آن به پروانه‌های بهره‌برداری توسعه‌ای اختصاص داشته است. «افزایش ظرفیت، اصلاح ظرفیت و نوسازی واحدهای تولیدی» سه ضلع توسعه صنعتی محسوب می‌شود؛ سه ضلعی که تحقق آنها در زمره برنامه‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد و در راستای تحقق آن نیز تسهیلات بسیاری برای واحدهای مورد نیاز در نظر گرفته شده است. رشد 13درصدی صدور پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای را می‌توان به بازگشت رونق به بخش تولید نسبت داد؛ روندی که به واسطه آن بنگاه‌ها افزایش ظرفیت یا نوسازی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. به گفته مسوولان وزارت صنعت، معدن وتجارت برای صدور پروانه توسعه‌ای مجوز جدید برای بنگاه متقاضی صادر نمی‌شود و تنها مجوز قبلی اصلاح می‌شود.

 

براساس آمار اعلام‌شده در سه فصل اول سال جاری مجموع سرمایه محقق شده برای 3 هزار و 939 فقره پروانه بهره‌برداری صادره شده در کشور بیش از 174 هزار میلیارد ریال بوده که این حجم از سرمایه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی نزدیک به 46 درصدی را ثبت کرده و با توجه به داده‌های اعلام شده بیش از 47 هزار میلیارد ریال آن به پروانه‌های توسعه‌ای اختصاص داشته است. این میزان از سرمایه حکایت از رشد بیش از 13 درصدی سرمایه محقق شده برای پروانه‌های بهره‌برداری توسعه‌ای دارد. از سوی دیگر، اشتغال محقق شده برای پروانه بهره‌برداری صادره در مدت زمان مورد بررسی نیز برابر با 58 هزار و 662 نفر بوده که سهم پروانه‌های بهره‌برداری توسعه‌ای در این خصوص برابر با 19 هزار و 730 نفر است.

 

صدرنشینان دریافت جواز

براساس آمار اعلام‌شده در سه فصل اول سال جاری بیشترین پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای به گروه‌های صنعتی «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «محصولات از لاستیک و پلاستیک»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی» و «ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات» اختصاص داشته است. براساس آمار می‌توان گفت که سهم «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» در بخش افزایش ظرفیت، اصلاح ظرفیت و نوسازی برابر با 345 فقره است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت بیش از 7 درصدی داشته است. با توجه به آمار اعلام‌شده می‌توان گفت این بخش بیشترین سهم از سه ضلع توسعه صنعتی را به خود اختصاص داده است. مجموع پروانه‌های بهره‌برداری صادرشده برای این گروه برابر با 562 فقره بوده است. از سوی دیگر، متوسط سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی یک واحد در این گروه برابر با 8/ 42 میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (6/ 19 میلیارد ریال) بیش از 117 درصد رشد داشته است. برای گروه «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» نیز در مدت زمان مورد بررسی 218 فقره پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد بیش از 2 درصدی برای این گروه ثبت شده است؛ مجموع پروانه بهره‌برداری صادره‌شده برای این گروه صنعتی برابر با 453 فقره بوده است. برای «محصولات از لاستیک و پلاستیک» نیز در مدت زمان مورد بررسی 211 فقره پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 24 درصد رشد داشته است. مجموع پروانه بهره‌برداری صادره برای این گروه برابر با 542 فقره است. اما چهارمین گروه صنعتی که بیشتر پروانه‌های بهره‌برداری توسعه‌ای را به خود اختصاص داده است به گروه «سایر محصولات کانی غیرفلزی» اختصاص داشته است، پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای صادره برای این گروه برابر با 171 فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 82 درصد رشد داشته است. مجموع پروانه بهره‌برداری صادره برای این گروه صنعتی برابر با 441 فقره بوده است. پنجمین گروه نیز به «ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات» اختصاص داشته است. پروانه‌های بهره‌برداری توسعه‌ای برای این گروه نیز برابر با 105 فقره در سه فصل اول سال جاری بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت 18 درصدی برای این گروه ثبت شده است. مجموع پروانه بهره‌برداری صادره برای این گروه برابر با 248 فقره بوده است.

 

استان‌های صدرنشین

آمار اعلام‌شده بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 5 استان «تهران، خراسان‌رضوی، البرز، آذربایجان شرقی و اصفهان» بیشترین پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای صادره را به خود اختصاص داده‌اند. سهم استان تهران از پروانه‌های بهره‌برداری توسعه‌ای صادره برابر با 214 فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 5/ 11درصدی داشته است. سهم خراسان رضوی نیز از پروانه‌های بهره‌برداری توسعه‌ای نیز برابر با 132 فقره بوده که رشدی بیش از 33 درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل برای این گروه رقم زده است. استان البرز نیز با 119 فقره پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای در سه اول فصل سال جاری توانست در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد بیش از 10 درصدی را تجربه کند؛ اما آذربایجان شرقی در پروانه‌های بهره‌برداری توسعه‌ای صادره سهم 118‌فقره‌ای داشته و با وجود آنکه عنوان چهارم را از میان استان‌های موفق در اخذ پروانه بهره‌برداری صادره توسعه‌ای به خود اختصاص داده است، اما در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت 35 درصدی را تجربه کرده است. برای استان اصفهان نیز در 9 ماه منتهی به آذر در مجموع 108 فقره پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای صادره شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 16 درصد رشد داشته است.

 


.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دو =