واکنش گمرک به امکان صدور بارنامه‌های صوری برای ترخیص کالا

واکنش گمرک به امکان صدور بارنامه‌های صوری برای ترخیص کالا

دوشنبه / ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

ترانزیت کالا

.


گمرک ایران تاکید کرد که با توجه به دریافت اصل سند بارنامه از صاحبان کالاها از طریق سامانه جامع گمرکی، امکان سواستفاده و جعل بارنامه‌های گمرکی و صدور بارنامه صوری وجود ندارد.

 چندی پیش گمرک اعلام کرد که ترخیص کالا تنها پس از صدور بارنامه از سوی شرکت‌های حمل و نقل انجام می‌گیرد.

در ادامه این ماجرا، شک و شبهاتی مبنی بر صدور بارنامه‌های صوری از سوی شرکت‌های حمل و نقل برای ترخیص کالا مطرح شد و برخی رسانه‌ها این موضوع را مطرح کردند که ممکن است این شرکت‌ها برای ترخیص کالا بارنامه‌های صوری صادر کنند.

در همین راستا، گمرک ایران اعلام کرده است که در ماده ٥٨ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی، تصویر تصدیق شده از سند حمل نیز تجویز شده که با اطلاعات بارنامه الکترونیکی دریافتی در سامانه جامع گمرکی عملا اصل اطلاعات دریافت می‌شود و بحث بارنامه صوری منتفی خواهد شد.

گمرک همچنین توضیح داده است که صاحبان کالا و نمایندگان قانونی آن‌ها وفق قانون فوق‌الذکر باید اصل سند بارنامه را اسکن و در سامانه جامع گمرکی بارگذاری کنند؛ در واقع گمرک ایران با این اقدام، اصل سند بارنامه را هم از صاحب کالا در سامانه جامع گمرکی دریافت می‌کند و هم اینکه با دریافت اطلاعات بارنامه از شرکت‌های کشتیرانی و فورواردری از هرگونه جعل و سوء استفاده از بارنامه‌ها پیش‌گیری می‌کند.

بر این اساس به نظر می‌رسد برخلاف گذشته که اطلاعات بارنامه به صورت دستی و غیرقابل صحت‌سنجی به گمرک ارائه می‌شد، با سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، اطلاعات بارنامه، قبل از اظهار کالا به گمرک به صورت الکترونیک از شرکت‌های حمل‌ونقل دریافت می‌شود، ضمن اینکه صاحب کالا یا نماینده قانونی وی اصل سند بارنامه را در زمان اظهار، اسکن و در سامانه جامع گمرکی بارگذاری می‌کند.


منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =