ورود برندهای خارجی با نمایندگی‌ مجاز

  تاریخ چاپ:1395/10/15
.

ایسنا: نخستین فهرست نمایندگی‌های رسمی که اجازه واردات کالای خارجی را دارند، از سوی گمرک ایران اعلام شد. در همین ارتباط اسامی تعدادی از برندهای مجاز که دارای نمایندگی رسمی در کشور هستند، از سوی سازمان توسعه تجارت به گمرک اعلام شده است. براساس ماده هشت مقررات صادرات و واردات، واردکنندگان کالاهای مختلف اعم از دولتی و غیردولتی برای اخذ مجوز ورود و ثبت‌سفارش باید منحصرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند. همچنین براساس تبصره یک همین ماده، موافقت با ورود کالا، مجوز ترخیص نیز تلقی شده و نیاز به اخذ مجوز جداگانه نیست. الزام به داشتن نمایندگی رسمی برای عرضه‌کنندگان کالاهای وارداتی در ماده چهار قانون حمایت از مصرف‌کنندگان نیز آمده است و بر این اساس واردکنندگان ملزم به ارائه سرویس و خدمات بعد از فروش نیز هستند. بر اساس همین ماده، تمامی عرضه‌کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای سرمایه‌ای ازجمله خودرو (سنگین یا سبک)، ماشین‌آلات صنعتی، کشاورزی، راهسازی، لوازم خانگی، مصنوعات الکتریکی و الکترونیکی، صوتی، تصویری و وسایل ارتباطی مکلف به داشتن نمایندگی رسمی و تعمیرگاه مجاز، تامین قطعات یدکی و ارائه سرویس و خدمات بعد از فروش هستند.

این طرح جدید ازسوی سه نهاد اثر گذار وزارت صنعت، معدن وتجارت، گمرک و مرکز اصناف و امور بازرگانان، در راستای برنامه‌های دولت برای حمایت از تجارت رسمی و مبارزه با عرضه کالای قاچاق، اجرایی می‌شود. براساس این طرح که حمایت ویژه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به همراه دارد، واردات برندهای خارجی به‌طور انحصاری ازسوی نمایندگی‌های رسمی انجام شده و ثبت‌سفارش و اطلاعات آن در اختیار گمرک قرار می‌گیرد و گمرکات موظف هستند، صرفا کالا را براساس اطلاعات مندرج در ثبت‌سفارش که در سامانه ثبت شده ترخیص کنند.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این طرح، امکان ثبت‌سفارش صرفا ازسوی نمایندگی‌های رسمی است و با اجرایی شدن آن، امکان ثبت‌سفارش به نام افراد غیرمرتبط از جمله دارندگان کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف وجود نخواهد داشت. این اقدام پس از راه‌اندازی گمرک الکترونیک در کشور امکان‌پذیر شده و با توجه به الکترونیکی شدن تمامی رویه‌های گمرکی و ارتباط الکترونیکی گمرک و سامانه ثبت‌سفارش هیچ مانعی برای اجرایی شدن این طرح وجود ندارد و اطلاعات دریافتی از سامانه ثبت‌سفارش بر سامانه جامع گمرکی می‌نشیند و سامانه الکترونیکی گمرک هم روی این اطلاعات اصطلاحا قفل می‌شود.

این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که با حمایت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تفاهم وزارت صنعت، معدن و تجارت با مرکز اصناف و امور بازرگانان ایران مقرر شده، طرح مبارزه با قاچاق کالا با محوریت اصناف دنبال شود و مرکز اصناف با هماهنگی نمایندگی‌های رسمی برندهای خارجی، بر ورود و توزیع این برندها در کشور نظارت کند.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + شانزده =