بيانيه انجمن اقتصاد‌دانان ايران درباره بودجه سال ١٣٩٦

تاریخ چاپ:1395/10/12
.

انجمن اقتصاددانان ايران درباره بودجه سال ٩٦، بيانيه‌اي را خطاب به رئيس‌جمهوری و رئيس مجلس شوراي اسلامي نوشته است. در اين بيانيه، توصيه‌هايي براي اصلاح اين لايحه به نگارش درآمده که در ادامه می‌آید:

١. با توجه به جهات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بحران اشتغال، توجه ویژه به آن در بخش‌های مختلف بودجه از اولویت بالايی برخوردار است که این مهم زمینه‌ساز رشد پایدار در کشور نیز خواهد بود. در این راستا، از آنجا که ایجاد شغل پایدار و مولد در كشور ازسوی بخش خصوصي امكان‌پذير است توصیه ما بر آن است تلاش و تمركز بیشتری بر رفع موانع توليد و سرمايه‌گذاري در مواد مرتبط در بودجه صورت گيرد.

٢. رقم بودجه عمرانی امسال نسبت به سال گذشته افزايش يافته است که شایسته قدردانی است. متاسفانه بودجه عمراني مصوب سال‌هاي گذشته هيچ‌گاه کاملا تخصیص نیافته و به ردیف‌های جاری انتقال یافته است. توصيه مي‌شود با تفاهم مجلس و دولت، ماده‌ای تصویب شود كه انتقال ردیف‌های بودجه عمراني به بودجه جاري ممنوع شود.

٣. تامین و مصرف درست آب از معضلات اساسی حال و آینده کشور است. توصیه می‌شود در بودجه سال آینده توجه و اهتمام بیشتری روی آن صورت گیرد.

٤. با توجه به حادشدن مسائل و آسیب‌های اجتماعي در كشور، تخصيص بودجه به امور اجتماعي اولويت بيشتري يابد و زمينه‌هاي ورود سازمان‌هاي مردم‌نهاد به خدمات اجتماعی، كه با وجود محدوديت‌های موجود، عملكرد خوبی داشته‌اند، بيشتر مهيا شود.

٥. از اقدامات شتاب‌زده و مطالعه‌نشده مانند تخصیص 5/ 1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به امور روستايی اجتناب شود. اختصاص چنین بودجه‌هايی یادآور وام‌های خوداشتغالی و بنگاه‌های زودبازده است که خاطره ناخوشایندی را در اذهان زنده می‌کند.

٦. کوچک‌سازی دولت در دستور کار قرار گیرد و از اهرم‌های بودجه‌ای ادغام و حذف سازمان‌ها و وظایف موازی، غیرضرور و غیرمرتبط به دولت استفاده شود.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =