تسهیلات ویژه برای صادرات کوچک مقیاس

مدیرعامل بانک توسعه صادرات خبر داد؛

تسهیلات ویژه برای صادرات کوچک مقیاس

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵

.


مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از تسهیلات ویژه برای حمایت از صادرات محموله‌های کوچک‌مقیاس خبر داد.

علی صالح‌آبادی گفت: این تسهیلات برای صادرات پسته، کشمش، خرما و برخی از محصولات کشاورزی است و تاکنون برای ۱۹۸ واحد صادراتی تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: حمایت از صادرات را باید کار ویژه این بانک دانست که این مهم به کمک ارائه تسهیلات ارزی و ریالی، استفاده از خطوط اعتباری و همچنین ارایه خدمات مشاوره و اطلاع‌رسانی محقق شده است.

وی تصریح کرد: یکی از کارهای ویژه و اصلی بانک توسعه صادرات همان گونه که از نام این بانک نیز مشخص است باید حمایت از صادرات باشد که در این خصوص دو رویکرد اصلی را می‌توان مدنظر قرار داد که یکی اعطای تسهیلات و دیگری ارائه خدمات بانکی است.

صالح‌آبادی درباره تسهیلات برای آغاز فعالیت‌های تولیدی این بانک پس از دریافت طرح و بررسی‌های توجیهی گفت: این بانک حاضر است سرمایه اولیه طرح تولیدی را پرداخت کند و با توجه به زمان احداث و دوره بازپرداخت اقساط وام، در نهایت اقساط آن بین ۸ تا ۱۰ سال بازپرداخت خواهد شد.

وی گفت: برای سرمایه در گردش نیز قراردادهایی یکساله منعقد شده و بازپرداخت اقساط نیز یکساله است؛ این در حالی است که با توجه به سرمایه بانک که نزدیک به ۸۰ درصد آن ارزی است، همین حجم به صورت ارزی پرداخت و همین رقم نیز به صورت ارزی دریافت می‌شود.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات بخش دیگر حمایت‌های این بانک را ارائه خدمات بانکی اعلام کرد و گفت: بانک توسعه صادرات هم اکنون در بسیاری از نقاط جهان و در بانک‌های دیگر حساب‌های بانکی گسترده‌ای دارد و می‌تواند به صورت مستقیم به ارائه خدمات حواله ارزی اقدام کند؛ یعنی صادرکننده خواهد توانست مبالغ ارزی خود را به نام خود در حساب‌های این بانک حفظ کند و این در حالی است که صادرکننده اگر مایل بود با همان ارز حاصل از صادرات خود اقدام به خرید مواد اولیه یا ماشین‌آلات کند نیز این توانمندی وجود دارد که این مبالغ دقیقاً به حساب مورد نظر نیز واریز شده یا معادل نقدی آن به صورت ریال از طریق بانک یا شبکه صرافی به قیمت روز مورد معامله قرار گیرد.

صالح‌آبادی گفت: از طرف دیگر گشایش و ابلاغ LC به صادرکننده ایرانی نیز به صورت ارزی و یا ریالی می‌تواند در دستور کار قرار گیرد و نکته دیگر نیز ارائه ضمانت‌نامه‌های ارزی و ریالی است که در بانک توسعه صادرات انجام می‌پذیرد.

وی درباره صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه گفت: روابط پایدار و بلندمدت با کشورهای همسایه یکی از اولویت‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌آید و به این منظور در حال تکمیل خطوط اعتباری با کشورهای همسایه هستیم که از آن جمله می توان از تأمین مالی خط انتقال برق ارمنستان به ایران خبر داد که در بانک توسعه صادرات به کمک خط اعتباری بانک مرکزی در حال انجام است.

وی افزود: درباره عراق نیز هم اکنون خط اعتباری ۲۰۰ میلیون دلاری برقرار شده که به کمک آن صادرات خدمات فنی – مهندسی به این کشور همسایه نیز مورد حمایت قرار گرفته است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات به صادرکنندگان و تولیدکنندگان کوچک و متوسط هم اشاره کرد که در ادبیات رایج اقتصادی به SME ها مشهور هستند و گفت: در خصوص صادرات محموله های کوچک مقیاس تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته ایم که از از آن جمله می توان از صادرات پسته، کشمش، خرما و برخی از محصولات کشاورزی نام برد.

وی گفت: تاکنون ۳۸۸۴ میلیارد ریال اعتبار برای ۱۹۸ واحد صادراتی به این بخش از صادرات تسهیلات پرداخت شده که با مقرراتی که توسط بانک مرکزی تسهیل شده، فضای خوبی در خصوص در این بخش از صادرات ایجاد شده است.


منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هفده =