ایران به جمع اعضای کنوانسیون ورود موقت پیوست

امکان ورود موقف به ۶۷ کشور دنیا؛

ایران به جمع اعضای کنوانسیون ورود موقت پیوست


سند الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون ورود موقت (استانبول) از سوی سفیر ایران در بروکسل، تحویل دبیرکل سازمان جهانی گمرک شد تا امکان ورود موقت کالاهای ایرانی به ۶۷ کشور جهان فراهم شود.

به نقل از  گمرک جمهوری اسلامی ایران، سند الحاق کشورمان به کنوانسیون ورود موقت (استانبول) رسماً در جریان ملاقات سفیر ایران در بروکسل با کونیو میکوریا، دبیرکل سازمان جهانی گمرک به این سازمان بین‌المللی تحویل شد.

در این ملاقات، روابط ایران با سازمان جهانی گمرک مورد بررسی قرار گرفت و ابراز امیدواری شد که الحاق ایران به کنوانسیون ورود موقت، توسعه ظرفیت‌های ترانزیت کشور را تسهیل کند.

 دبیرکل سازمان جهانی گمرک نیز در ارتباط با روند الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت گفت: این سازمان به موجب اساسنامه خود، به کشورهای عضو برای الحاق به سازمان جهانی تجارت کمک‌های فنی ارائه می‌کند.

براساس این گزارش، الحاق ایران به کنوانسیون ورود موقت (استانبول) که اقدامات لازم در مورد آن از سوی گمرک ایران فراهم شده است مزیت‌هایی برای کشور در پی خواهد داشت؛ چراکه تا به حال ۶۷ کشور از ۱۸۰ کشور عضو سازمان جهانی گمرک، به این کنوانسیون ملحق شده‌اند که آخرین آنها شامل قطر و اندونزی (۲۰۱۴) قزاقستان (۲۰۱۳) بحرین و عمان (۲۰۱۲) برزیل، ترینیداد و توباگو و عربستان(۲۰۱۱) صربستان، بوسنی، امارات و گرجستان (۲۰۱۰) آلبانی و مولداوی (۲۰۰۹) ماداگاسکار و مونته نگرو(۲۰۰۸) تایلند (۲۰۰۷) مقدونیه و یوگسلاوی سابق (۲۰۰۶) مجارستان (۲۰۰۵) مالی، شیلی، آفریقای جنوبی، اوکراین، ترکیه، پاکستان (۲۰۰۴) مغولستان (۲۰۰۳) رومانی (۲۰۰۲) مالت (۲۰۰۱) اسلواک، اسلوونی (۲۰۰۰) کرواسی، جمهوری چک، لاتویا (۱۹۹۹) لیتوانی، الجزایر، آندورا، بلاروس (۱۹۹۸) دانمارک، فنلاند، فرانسه، بلژیک، آلمان، ایرلند، یونان، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال، اسپانیا، سوئد، بریتانیا، تاجیکستان (۱۹۹۷) روسیه، استونی  (۱۹۹۶) لهستان، هنگ کنگ، موریس، سوییس (۱۹۹۵) اتریش(۱۹۹۴) چین، نیجریه (۱۹۹۳) استرالیا، اردن، زیمبابوه (۱۹۹۲) مراکش (۱۹۹۱) غنا، رژیم صهیونیستی، نیجر و سودان( ۱۹۹۰) است.

در این میان سیستم کارنه آ. ت. آ (کنوانسیون آ. ت. آ و کنوانسیون استانبول) دارای مزایایی برای طرف‌های تجاری، بازرگانان و مسافران و نیز برای گمرکات است؛ ضمن اینکه عوارض و حقوق گمرکی متعلقه، صرفأ با ارائه کارنه تضمین واز طرف ادارات گمرک، ‌پذیرفته می‌شود؛ بنابراین نیازی نیست وجوه نقدی یاهر گونه تضمین دیگری سپرده شود.

همچنین کارنه آ. ت. آ حمل‌ونقل کالاها را در ترانزیت گمرکی، ‌ در مسیر رفت و یا برگشت از کشور ورود موقت شده و در صورت اقتضا در داخل آن کشور، تحت پوشش قرار می‌دهد. در عین حال در طول مدت اعتبار کارنه آ. ت. آ (معمولأ یک‌سال) کالاها می‌توانند تحت همان کارنه در قلمرو گمرکی چند کشور عضو و هر موقع که دارنده آن مایل باشد، ‌ به‌طور موقت وارد شوند.

پلمپ الصاق شده یا مشخصات کالاهایی که از طرف گمرکی ارائه شده، می‌تواند مورد شناسایی ادارات گمرک کشورهای عضو دیگری قرار گیرد که کالا از قلمرو آنها عبور می‌کند؛ این در حالی است که مزایای عملی این سیستم در افزایش شمار کشورهای عضو نمود پیدا می‌کند؛ کنوانسیون ورود موقت آ. ت. آ در حال حاضر از جانب ۶۲ کشور و کنوانسیون استانبول از جانب ۳۸ کشور به اجرا گذاشته شده است.

در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۷۸هزار کارنه آ. ت. آ صادر شده که ارزش این کارنه‌ها معادل ۳۰ میلیارد دلار بوده است. کارنه‌های صادره نتیجه همکاری مشترک سازمان جهانی گمرک و اتاق بازرگانی بین‌المللی آی سی سی است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =