درخواست واگذاري توزيع گاز به بخش خصوصي

 درخواست واگذاري توزيع گاز به بخش خصوصي

 

در ديدار مديرعامل شركت گاز با اعضاي كميسيون انرژي اتاق تهران مطرح شد
.

دوشنبه 12 مهر 1395

.


مديرعامل شركت ملي گاز ايران كه چند ماهي است وارد نيم قرن دوم خود شده است، روز گذشته به جمع تاجران تهراني رفت. حضوري كه مساله لزوم ايجاد تغيير در شركت ملي گاز جهت آمادگي براي خصوصي‌سازي در آن مطرح شد. بخش خصوصي ايران خواستار اين است كه دولت به بحث صادرات گاز پرداخته و توزيع گاز در داخل را به اين بخش واگذار كند. روز گذشته در بيست و ششمين نشست كميسيون انرژي و محيط زيست اتاق تهران، حميدرضا عراقي، مديرعامل شركت ملي گاز ايران، اردشير دادرس رييس انجمن سي‌ان‌جي (CNG) و اعضاي كميسيون بر الزام تغييرات بنيادين در شركت ملي گاز تاكيد كردند. در اين مراسم عراقي، معاون وزير ضمن اشاره به سهم 70درصدي گاز در سبد انرژي كشور، از برنامه‌ريزي شركت ملي گازبراي هدايت نيروگاه‌هاي كشور به سمت مصرف گاز و جايگزيني سوخت‌هاي ديگر نيز سخن گفت.

پيش از اين در مراسم 50سالگي شركت ملي گاز ايران بود كه لزوم اصلاح ساختاري شركت گاز مورد توجه قرار گرفته بود. حالا حميدرضا عراقي، مديرعامل شركت ملي گاز به پارلمان خصوصي‌ها رفته تا در خصوص نحوه تعامل اين شركت با بخش خصوصي مذاكراتي داشته باشد.

به نقل از روابط عمومي اتاق تهران، مديرعامل شركت ملي گاز در جمع اعضاي كميسيون انرژي و محيط زيست اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران گفت: ما در شركت ملي گاز، معتقد به خصوصي‌سازي به معناي رهاسازي نيستيم بلكه به برون‌سپاري باور داريم و تلاش مي‌كنيم بر پايه آن پروژه‌هاي گازي را پيش ببريم. عراقي حضور در فرصت‌هاي تجارت جهاني گاز را از ديگر اهداف شركت ملي گاز برشمرد و گفت: قراردادهاي سو‌آپ گازي را بطور جدي دنبال مي‌كنيم و در اين زمينه در حال امضاي چندين قرارداد هستيم. وي با بيان اينكه مدل كسب‌و‌كار شركت ملي گاز بر برون‌سپاري متمركز شده است، گفت: ماموريت اصلي شركت ملي گاز در حال حاضر روي مديريت گاز كشور استقرار يافته و علاوه بر اين، به دنبال تغيير و احياي ساختار اين شركت هستيم. پس از عراقي، منصور معظمي، رييس كميسيون انرژي اتاق تهران با تاكيد بر تنوع‌بخشي به سبد انرژي كشور، گفت: مجموعه شركت ملي گاز ايران، جزو آن دسته از نهادهاي دولتي است كه خدمات سازنده‌يي براي كشور داشته است و مي‌توان نمره قبولي را پاي اين سازمان نوشت. معظمي توسعه گازرساني با نگاه اقتصادي را به عنوان رويكردي دانست كه به گفته وي، مي‌تواند از سوي متولي گاز كشور در پيش گرفته شود. وي با بيان اينكه ساختار شركت ملي گاز ايران بايد اصلاح شود، افزود: خوشبختانه اقدامات چند سال اخير به ويژه در دولت يازدهم، به افزايش توليد گاز طبيعي در كشور منجر شده است از اين رو، بايد زمينه‌هاي گسترش بازار و صادرات اين محصول را فراهم كرد. رييس كميسيون انرژي اتاق تهران، افزود: وزارت نفت بايد بخش عمده‌يي از تمركز خود را روي صادرات گاز قرار دهد و اين در حالي است كه متنوع كردن سبد انرژي كشور بايد از سوي اين وزارتخانه دنبال شود. عضو هيات نمايندگان اتاق تهران با بيان اينكه ساختار شركت ملي گاز بايد دستخوش تغيير بنيادي شود، افزود: توزيع گاز در كشور بايد به بخش خصوصي واگذار شود. فرهاد فزوني ديگر عضو كميسيون انرژي اتاق تهران نيز ميزان مطالبات شركت ملي گاز را از مديرعامل اين شركت جويا شد و گفت: به نظر مي‌رسد اين مطالبات به اندازه‌يي است كه مانع سرمايه‌گذاري و انجام پروژه‌هاي جديد شده است.


 لزوم تغييرات از تريبون جشن 50سالگي

11مردادماه سال جاري بودكه مسعود نيلي مشاور رييس‌جمهور در جشن 50 سالگي شركت ملي گاز ايران از پيري شركت گاز سخن گفت. وي ضمن تاكيد بر ماهيت انحصاري و وظيفه محور بودن شركت ملي گاز، بر نبود آمادگي لازم در اين شركت براي واگذاري اين شركت به بخش خصوصي اشاره كرد چرا كه توجه چنداني بر سودآوري ندارد. نيلي در سخنان خود قاطعانه بر لزوم تغييرات پله‌يي براي ايجاد اين آمادگي پافشاري كرد. طبق گزارش‌هاي پيشين «تعادل» از مراسم 50سالگي شرگت گاز، مسعود نيلي به ارائه راهكارهايي براي نيل به اين مقصود پرداخت. وي معتقد بود كه بايد در ابتدا فرآيند شركتي‌ و تجاري‌سازي در شركت ملي گاز ايران طي شود، پس از آن فرآيند تنظيم مقررات و رگولاتوري و در مرحله بعدي معرفي و توسعه رقابت در اين صنعت تعريف شوند. مرحله آخر قبل از خصوصي‌سازي شركت ملي گاز از ديدگاه اين استاد دانشگاه، آزاد‌سازي قيمت‌ها بود كه در نهايت پس از طي اين مراحل، صنعت گاز ايران مي‌تواند طبق اصل 44 واگذار شود. ديگر سخنران مراسم 50سالگي شركت ملي گاز دبيركل سازمان كشورهاي صادركننده گاز GECF بود. محمد حسين عادلي، نيز در جمع مسوولان گازي و رييس‌جمهور بر الزام به نوسازي ساختار شركت ملي گاز تاكيد كرد. وي در سخنراني خود ضمن اشاره به آينده غيركربني يا بي‌كربن جهان، عنوان كرد كه ايران بايد بداند به واسطه تغييرات در فاندامنتال بازار، اكنون سنت‌هاي گذشته تغيير كرده و براي مثال لزوما بازارهايي كه ايران در فكر تصاحب آنهاست، در انديشه ايران نيستند.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + یازده =