اطلاعات گوشي‌ هوشمند خود را لو ندهيد

اطلاعات گوشي‌ هوشمند خود را لو ندهيد

تاریخ چاپ : 28/6/13995

.


 اگرچه آماري رسمي از كاربران گوشي‌هاي هوشمند در ايران وجود ندارد اما طبق اظهارات مسوولان حداقل ۴۰‌ميليون كاربر اسمارت‌فون در ايران وجود دارد كه دانستن برخي نكات، براي حفظ امنيت اطلاعات اين افراد ضروري است.

طي سال‌هاي اخير به‌دنبال پيشرفت تكنولوژي در كنار مزاياي آن همواره مشكلاتي نيز وجود داشته و بسياري افراد بابت آنچه در گوشي‌هاي خود ذخيره كرده‌اند دچار مشكلات متعدد شده‌اند. اما اگر مي‌خواهيد در اين خصوص دچار مشكل نشويد بايد مسائل متعددي را مد نظر قرار دهيد.

در گام اول احتمالا شما هم آلبومي از تصاوير و فيلم‌هاي خانوادگي روي گوشي يا تبلت خود داريد. اما بايد توجه داشت حتي اين فايل‌ها نيز ممكن است در كنار پيام‌هاي شما براي ديگران ارسال شوند.

دفترچه تلفن يكي از امكاناتي است كه همه ما از آن استفاده مي‌كنيم. نام، شماره تماس و آدرس خانواده و دوستانتان در تلفن همراه شما ذخيره شده و ممكن است با هر پيامي كه ارسال مي‌كنيد بخشي از آنها نيز ارسال شود.

اگر همواره در حال استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي باشيد و در كنار هر پيام، مكان خود را نيز ارسال كنيد، غريبه‌هاي حاضر در شبكه نيز مي‌توانند محل زندگي، كار و رفت و آمد شما را شناسايي كنند.

وقتي تصوير يا توضيحي از خودرو يا لوازم منزل خود را در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر مي‌كنيدبه همه حاضران شبكه‌هاي اجتماعي اعلام مي‌كنيد كه اين اموال در محل زندگي يا كار شما قرار دارند.  امروزه اكثر تلفن‌هاي همراه، تبلت‌ها و دوربين‌هاي عكاسي مجهز به دستگاه موقعيت‌ياب هستند و مي‌توانند در كنار هر فايل و هر پيام، موقعيت فعلي شما را نيز ذخيره‌سازي كنند.

دستگاه‌هايي نظير تلفن همراه، اطلاعاتي را در خود ذخيره مي‌كنند كه مي‌تواند بيانگر وضعيت دستگاه و تنظيمات سيستم شما باشد، مانند شماره سيم‌كارت و مدل تلفن همراه، اين اطلاعات مي‌توانند در كنار پيام‌ها ارسال شوند.  برخي پيام‌ها يا تصاوير ارسالي در شبكه‌هاي اجتماعي حاكي از آن هستند كه شما در لحظه كجا هستيد. مسافرت؟ طبيعت‌گردي؟ براي برخي تنها اين نكته مهم است كه در خانه نيستيد.

هركسي كه در شبكه‌هاي اجتماعي پيام‌هاي شما را دنبال كند، مي‌تواند با كنار هم گذاشتن اين اطلاعات متوجه شود كه شما در منزل يا محل كار چه اموالي داريد و در لحظه آيا شما آنجا هستيد يا خير. بنابراين سودجويان مي‌توانند از روي اطلاعاتي كه خود تا منتشر مي‌كنيد به آساني نقشه يك سرقت را طراحي كنند.

حال اگر شما هم از گوشي‌هاي هوشمند استفاده مي‌كنيد اين امكان وجود دارد كه شما هم در معرض اين مخاطرات قرار داشته باشيد بنابراين چند ثانيه تامل كرده و همين حالا با ورود به منوي تنظيمات تلفن همراه‌تان، دسترسي نرم‌افزارها به اطلاعات مكاني خود را محدود كنيد تا خطرات ناشي از افشاي مكانتان براي عموم را كاهش دهيد. در گوشي‌هاي اندرويدي با مراجعه به بخش تنظيمات مي‌توانيد بخش مربوط به نمايش مكان را غيرفعال كنيد و در گوشي‌هايي با سيستم عامل ios نيز پس از مراجعه به قسمت privacy ‌روي گزينه سرويس مكان‌ياب رفته و دسترسي آن را محدود كنيد.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =