راه‌اندازی خط مسافری و تجاری قشم- عمان

تاریخ چاپ:1395/05/10

.


خط مسافری و تجاری قشم- عمان راه‌اندازی شد و قرار است در ماه‌های آتی، خط کشتیرانی قشم- مسقط و قشم- صحار هم راه‌اندازی شود. معاون سازمان منطقه آزاد قشم گفت: پیگیری‌ها برای راه‌اندازی این خط از سال ۹۰ دنبال شد و رایزنی‌های زیادی با شرکت‌های داخلی و خارجی صورت گرفت و در نهایت، یک شرکت عمانی که از شناورهای مدرن و به‌روز دنیا برخوردار است، آمادگی خود را برای برقراری این خط اعلام کرد و اکنون شاهد راه‌اندازی آن هستیم.

فرزین حقدل افزود: روز گذشته تعداد ۶۶ نفر از گردشگران، مسوولان و خبرنگاران عمانی به‌عنوان نخستین گروه از گردشگران عمانی وارد قشم شدند. البته گردشگران چند روزی را به وسیله خودروی خود در جزیره قشم سپری خواهند کرد اما یکی از اصلی‌ترین مزایای راه‌اندازی این خط که بیشتر توجه تجار را به خود جلب می‌کند، ورود مستقیم، سریع، بی‌دردسر و قانونی کالا به ایران است.

وی تاکید کرد: تجار ایرانی از این پس می‌توانند کالاهای موردنیاز خود را با اطمینان‌خاطر و سرعت بیشتر نسبت به قبل، وارد کشور کنند. در منطقه شمال خلیج‌فارس نزدیک‌ترین نقطه به کشور، عمان است، در آینده نه‌چندان دور نیز خط کشتیرانی قشم – مسقط و قشم – صحار نیز راه‌اندازی شده و مردم می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. این مقام مسوول با اظهار اینکه تسهیل صدور ویزا در دو طرف، یکی از برنامه‌های مهم در حال پیگیری است، تصریح کرد: با شناورهای اختصاص داده شده به این خط، عمانی‌ها و قشمی‌ها می‌توانند با خودروهای خود به دو کشور سفر کنند. البته درخواست از طرف ایران برای سفر به عمان قابل‌توجه است و به‌زودی شاهد گسترش فعالیت‌ها در این زمینه خواهیم بود. مردم قشم و عمان از دیرباز با یکدیگر در ارتباط بوده و مراودات خانوادگی و تجاری زیادی بین این دو منطقه برقرار است که این خط مسافری می‌تواند تسهیل‌کننده این مراودات باشد. حقدل همچنین با تاکید بر مساعد بودن نظر دستگاه دیپلماسی مبنی بر گسترش روابط با عمان، اضافه کرد: پس از اتمام کار این گروه در قشم، گروه دوم از گردشگران عمانی نیز به زودی وارد قشم خواهند شد. در این میان عمان طی سال‌های گذشته اقدامات خوبی در بحث مناطق آزاد داشته و به زودی نیز خصب هم به یک منطقه آزاد تبدیل می‌شود. معاون سازمان منطقه آزاد قشم گفت: شناورهای اختصاص داده شده به این خط کشتیرانی قابلیت حمل بار و مسافر و حتی خودرو را به‌صورت همزمان دارند و در واقع، این خط یک خط تجاری و مسافری است.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =