همچنین با توجه به سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مذاکرات مثبت اخیر، انتظارات برای بهبود روابط و آغاز ازسرگیری مذاکرات هسته‌‌‌ای به‌منظور احیای دوباره برجام و رفع تحریم‌‌‌های اقتصادی قوت گرفته و احتیاط ناشی از احتمال کاهش دوباره نرخ دلار در معاملات روزهای اخیر بورس نیز مشهود بوده است. در این بین صنایع دلاری با کاهش ارزش مواجه شده‌اند و صنایع ریالی مانند خودرو و بانکی‌‌‌ها افزایش تقاضا را تجربه کرده‌‌‌اند. با این حال در یک نگاه کلی، از ابتدای امسال تاکنون روند بازدهی بازارسرمایه در مقایسه با سایر بازارهای رقیب کم‌‌‌بازده بوده است. از مهم‌ترین علل این موضوع می‌‌‌توان به قیمت‌گذاری دستوری در بسیاری از صنایع اشاره کرد. همچنین کسری بودجه شدید دولت فشار را بر واحدهای اقتصادی افزایش داده است؛ به این صورت که هم‌اکنون واحدهای پتروشیمی بالاترین نرخ‌های خوراک را دریافت می‌کنند که این موضوع خود سبب کاهش قابل‌توجه حاشیه سود این واحدهای اقتصادی شده است.

دخالت‌‌‌های فراقانونی و مصوبه‌‌‌های مختلف به‌خصوص در صنعت خودروی کشور در کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران تاثیر جدی داشته است. از طرف دیگر نرخ بهره بین‌بانکی برای هفته سوم اسفندماه ۰۹/ ۲۳‌درصد اعلام شد که این نرخ در مقایسه با هفته دوم اسفند ۰۸/ ۰‌واحد درصد افزایش یافته و نشان‌دهنده تداوم روند افزایشی نرخ بهره در کشور است. با تمام این تفاسیر، هم‌اکنون ارزش دلاری بازار با وجود عرضه اولیه‌‌‌های بسیار از آن زمان تاکنون، برابر با ارزش بازار در سال ۱۳۹۲ است و از ۴۷۰میلیارد دلار به حدود ۱۳۰میلیارد دلار رسیده‌‌‌ و هم‌اکنون بازار سهام در وضعیت ارزندگی قرار دارد و در صورت تغییر رویه در نرخ‌های دستوری و دخالت‌‌‌های خارج از بازار، می‌‌‌توان به رشد چشمگیر این بازار در سال آینده امیدوار بود.

با این حال، تجربه صعود و سقوط تلخ سال ۱۳۹۹ که موجب ریزش کم‌سابقه در بازارسرمایه شد، نگرانی‌های جدی برای عامه سهامداران ایجاد کرده و با وجود گذشت زمان بیش از دوسال و تورم عمومی بالا در کشور، سبد سرمایه‌گذاری بسیاری از سهامداران در زیان بوده است. شاید یکی از مهم‌ترین علل بی‌اعتمادی به بورس را بتوان در دعوت همگانی از سوی دولتمردان و سپس عدم‌حمایت مناسب از بازار در آن زمان جست‌وجو کرد. این در حالی است که استقبال از بازار سرمایه، به‌ویژه در شرایط تحریم و دشواری اقتصادی، خود فرصتی طلایی برای شرکت‌ها به منظور جذب سرمایه و پیشبرد طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای خود بوده و همچنین سبب رشد بخش واقعی اقتصاد کشور خواهد شد. در مجموع پیشنهاد می‌شود سرمایه‌گذاران خارج از فضای هیجانی و با تحلیل‌‌‌های علمی و واقع‌بینانه و افق معاملاتی بلندمدت در بازارسرمایه به معامله بپردازند تا بتوانند از سودهای قابل‌توجه این بازار بهره ببرند.

منبع