سکته مغزی از قابل درمان ترین بیماری های بشر است

رئیس انجمن سکته مغزی ایران:

سکته مغزی از قابل درمان ترین بیماری های بشر است

رئیس انجمن سکته مغزی ایران گفت : سکته مغزی بر خلاف تصور عموم مردم نه تنها قابل پیشگیری و درمان است که شاید از جمله قابل درمان ترین بیماری های بشر به شمار رود.

کد خبر: 82133889 (5419286) | تاریخ خبر: 12/04/1395 | ساعت: 12:27|
.

.


به گزارش روز شنبه ایرنا، دکتر بابک زمانی این مطلب را درنشست هم اندیشی متخصصین و خیرین که به همت انجمن حمایت از بیماران سکته مغزی برگزار شد در حالی بیان کرد که در زمان حاضر سکته مغزی، دومین عامل مرگ و میر درایران و پنجمین عامل مرگ و میردرکشورهای پیشرفته دنیاست.

زمانی افزود:‌ بررسی ها نشان می دهد کاهش رتبه سکته مغزی در کشورهای پیشرفته دنیا فقط با مشارکت اجتماعی در درمان صورت گرفته است.


وی زمان طلایی برای درمان سکته مغزی را طی 2 تا سه ساعت اول پس از سکته عنوان کرد و گفت: بنابراین علاوه برحضور پزشکان دربیمارستان ها و وجود آمبولانس های مجهز، بدون شک به مشارکت مردم نیز در این زمینه نیاز است تا بیماران خیلی سریع به بخش های درمانی رسانده شوند؛ از طرفی دیگر باید آمادگی برای درمان های جدید موجود هم درتمام کشور وجود داشته باشد.


به گزارش انجمن سکته مغزی ایران، متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم بدانیم مشارکت اجتماعی در یک کشوری در امر درمان چگونه است باید نحوه درمان سکته مغزی را مورد بررسی قراردهیم.


وی اضافه کرد: کشور ما تا چند سال اخیر، جزو کشورهای خوب برای درمان بیماران سکته مغزی به شمار نمی آمد؛ آمارها نیز حاکی از این بود که درمان های سکته مغزی حاد به خوبی انجام نمی شود؛اما خوشبختانه از ابتدای سال گذشته باتوجه به اطلاع رسانی گسترده انجمن سکته مغزی و انجمن مغز و اعصاب که با کمک رسانه ها صورت گرفت شاهد راه اندازی کمیته ملی درمان سکته مغزی ازسوی وزارت بهداشت بودیم.


زمانی خاطرنشان کرد: طی یک سال اخیر که کمیته ملی تشکیل شده است دهها متخصص مغز و اعصاب با کارشناس ها ودست اندرکاران وزارت بهداشت جلسات مختلف و مفیدی داشته اند که یکی از مواردی که طی چند ماه اخیر نتیجه کارش به عینه قابل مشاهده است توجه به درمان سکته مغزی در کشور است که بهبود یافته است.


این پزشک متخصص مغز و اعصاب به نکته مغفولی اشاره کرد و گفت: جمعیت مبتلا به سکته مغزی نکته ای است که به آن توجه نشده است؛یعنی حتی در جامعه پزشکی وقتی می گوییم بیماری مبتلا به سکته مغزی است، بلافاصله یک فرد مسن در نظر پزشکان تداعی می شود.


زمانی ادامه داد: این در حالی است که بر اساس آمارها شاهد شیوع سکته مغزی در سنین 20 تا 40 سال هستیم و شیوع این بیماری 2 تا سه برابر بیماری های شایع مغز و اعصاب در همان سنین مانند ام.اس است.


وی اظهار کرد: معتقدیم خیلی سریع باید درایران نیز یک سازمان مردم نهاد در زمینه حمایت از بیماران سکته مغزی تشکیل شود تا به مشکلات بیماران بی بضاعت و کم توان ونیازهای درمانی واجتماعی آنها توجه کند.


زمانی که رگ های خون‌رسان به مغز بهر دلیلی پاره یا بسته شود، بافت‌های مغز از اکسیژن و غذا محروم می‌شود و بعد از چند دقیقه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند؛ فرد در این وضعیت دچار سکته مغزی (stroke) شده‌است.


منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 12 =