براساس آمار گمرک: حجم تجارت خارجی در بهار به 19 میلیارد دلار رسید/ کاهش 14 درصدی صادرات

براساس آمار گمرک

حجم تجارت خارجی در بهار به 19 میلیارد دلار رسید/ کاهش 14 درصدی صادرات

براساس اعلام گمرک حجم تجارت خارجی در خرداد ماه از 19 میلیارد دلار گذشت، در حالی که صادرات همچنان با رشد منفی بیش از 14 درصد روبه‌رو است.

۹۵/۰۴/۰۸ ::۱۰:۴۲

.

خبرگزاری فارس: حجم تجارت خارجی در بهار به 19 میلیارد دلار رسید/ کاهش 14 درصدی صادرات

.

به گزارش  خبرگزاری فارس، بررسی کارنامه بهاری تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد، عملکرد تجارت خارجی کشور در خرداد ماه سال‌جاری نسبت به دو ماهه قبل از آن بهبود یافته و تراز تجاری ایران همچنان مثبت است.

گمرک ایران اعلام کرد: در سه ماهه نخست سال‌جاری 27 میلیون و 780 هزار تن کالا به ارزش 10 میلیارد و 472 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد که این رقم در مقایسه با دو ماه نخست سال‌جاری از لحاظ ارزش بالغ بر 3 میلیارد و 610 میلیون دلار افزایش داشته است، از حیث وزنی نیز میزان صادرات کالا در مدت مذکور بیش از 9 میلیون و 660 هزارتن افزایش نشان می‌دهد.

کارنامه بهاری تجارت خارجی کشورمان حاکی است که در سه ماه نخست امسال بالغ بر 7 میلیون و 263 هزار تن کالا به ارزش 9 میلیارد و یک میلیون دلار از طریق گمرکات اجرایی وارد کشور شده که این رقم در مقایسه با دو ماهه نخست سال‌جاری که طی آن 4 میلیون و 560 هزار تن کالا به ارزش 5 میلیارد و 497 میلیون دلار وارد شده بود، رشد نشان می‌دهد.

بنابراین گزارش، در دو ماهه اول سال‌جاری صادرات غیرنفتی کشورمان 14 و 68 صدم درصد و واردات 13 و 54 صدم درصد کاهش داشت.

این گزارش حاکی است، در این مدت گاز طبیعی مایع شده به ارزش یک میلیارد و 690 میلیون دلار، سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع به ارزش 434 میلیون دلار، محصولات از آهن یا فولاد غیرممزوج تخت فقط گرم نورد شده به‌صورت طومار با 354 میلیون دلار، پروپان مایع شده با 343 میلیون دلار و روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با 291 میلیون دلار عمده‌ترین کالاهای صادراتی و کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، جمهوری کره و هند پنج کشور عمده مقصد صادرات کالاهای غیرنفتی بودند.

این گزارش حاکی است، طی سه ماهه اول سال‌جاری، ذرت دامی با 272 میلیون دلار، لوبیای سویا با 221 میلیون دلار، کنجاله سویا با 215 میلیون دلار، برنج با 197 میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری با 160 میلیون دلار عمده‌ترین کالاهای وارداتی بودند و کشورهای چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه و فدراسیون روسیه پنج کشور عمده صادرکننده کالا به کشورمان بوده‌اند.

متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در این مدت 377 دلار و کالای وارداتی یک هزار و 239 دلار بوده است.


رشد صادرات ایران به چین و کره جنوبی و هند

میزان صادرات ایران به چین در سه ماهه نخست سال‌جاری از لحاظ ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل 12 و 62 صدم درصد افزایش یافت.

چین در این مدت 21 و 49 صدم درصد از سهم ارزشی کالاهای صادراتی ایران را به خود اختصاص داد.

بنابراین گزارش، امارات متحده عربی دومین خریدار کالاهای ایران در این مدت بوده که 16 و 92 صدم درصد از سهم ارزش کل صادرات را دارا بوده و واردات آن از ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 و 65 صدم درصد کاهش داشته است.

سومین کشور واردکننده کالاهای ایرانی کشور عراق است که طی سه ماهه اول سال‌جاری سهم آن از کل ارزش صادرات 14 و 49 درصد است و 5 و 76 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

کشور جمهوری کره با سهم ارزش 8 و 11 صدم درصد چهارمین کشور مقصد کالاهای صادراتی کشورمان بوده و واردات آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد یک میلیون و 375 درصدی همراه بوده است.

کشور هند پنجمین واردکننده کالاهای ایرانی است که 7 و 40 صدم درصد از سهم ارزش کالاهای صادرات را به خود اختصاص داد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 و 47 صدم درصد افزایش نشان می‌دهد.

بنابراین گزارش سایر کشورها با سهم ارزش 31 و 58 درصدی، واردکننده کالاهای ایرانی بوده‌اند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 29 و 33 درصد کاهش داشته است.

میعانات گازی با ارزش یک میلیارد و 690 میلیون دلار، 16 و 14 صدم درصد سهم ارزش کالاهای صادراتی را در این مدت دارا بوده است.

این گزارش حاکی است صادرات محصولات پتروشیمی با ارزش 3 میلیارد و 542 میلیون دلار، 33 و 82 صدم درصد سهم ارزش کالاهای صادراتی را به خود اختصاص داده است.


منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 9 =