ارسال نامه به معاونت اقتصادی رییس جمهور در خصوص افزایش حداقل دستمزد

در این نامه آمده است:

با سلام و احترام

همانگونه که استحضار دارید شورای عالی کار در 19 اسفند 1400 با افزایش 57 درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال 1401 موافقت نمود. با توجه به اینکه تاثیر افزایش دستمزد بر هزینه‌های یک فعالیت اقتصادی به عوامل متعددی از قبیل نوع فعالیت اقتصادی، ابعاد بنگاه (اثر افزایش دستمزد در بنگاه‌های اقتصادی خرد و متوسط اثری بزرگتر دارد)، محل جغرافیایی و میانگین هزینه و درآمد در آن منطقه و دیگر هزینه های مربوط به بنگاه، ساختار داخلی بنگاه ها از جمله بهره وری، کاربر بودن یا سرمایه بر بودن آنها، میزان استفاده از تکنولوژی، بستگی دارد و کلیه آنها میتواند اثر مزدی متفاوتی را بر هزینه های بنگاه تحمیل کند، نتیجه گیری دقیق و قطعی درباره آثار مثبت و منفی افزایش دستمزدها، کار دشواری است، چرا که کارگران و کارفرمایان هر دو از شرایط سیاست‌گذاری‌های کلان سیاسی و اقتصادی که نقشی در اتخاذ آنها ندارند تاثیر می پذیرند.

نمایندگان کارفرمایان، این میزان افزایش حداقل دستمزدها و سایر سطوح مزدی را به معنای افزایش هزینه‌های تولید تلقی کرده که میتواند بنگاه‌ها را به مرز زیان‌دهی رسانده و منجر به توقف فعالیتها و یا تعدیل نیروی کار گردد.

واقعیت فضای کلان اقتصاد ایران این است که اقتصاد ایران و بخش خصوصی پس از تحمل بحران‌های تحریم و رشد‌های منفی متوالی و همچنین کرونا و شرایط بلاتکلیفی ناشی از اتخاذ تصمیمات سیاسی در سالهای اخیر تلاش میکند ایستادگی کند، در این شرایط، نگرانی از افزایش دستمزدها و تاثیر آن بر کسب و کار، نگرانی جدی است.

لذا با توجه به نگرانی های کنونی و تصویب این موضوع در شورایعالی کار، در راستای حمایت از بنگاه ها و کسب و کارهای متاثر از این موضوع با بررسی کارشناسی و همه جانبه نحوه تاثیرگذاری بر صنایع مختلف، ضروری است با پرهیز از نگاه جزیره ای، سیاستهای حمایتی و تشویقی تدوین تا بسترهای لازم جهت تسهیل فعالیتهای اقتصادی فراهم گردد.

ضمنا با توجه به نص صریح ماده 41 قانون کار مبنی بر تعیین میزان حداقل مزد کارگران برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف، موضوع تعیین سراسری دستمزد برای کلیه فعالیتهای اقتصادی و مناطق مختلف میتواند مورد اصلاح و بازنگری قرار گیرد.

انجمن مدیران صنایع به نمایندگی بیش از 2000 عضو خود در رشته فعالیتهای گوناگون در سراسر کشور آمادگی دارد نسبت به بررسی و رفع مشکل صنایع کشور در جلسات مرتبط حضور داشته و نظرات واحدهای تولیدی عضو انجمن را به استحضار برساند.

محسن خلیلی

رییس هیات مدیره

انجمن مدیران صنایع

 

برای مشاهده متن کامل نامه اینجا کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − یک =