معرفی کتاب های منتخب دی ماه

در این مطلب سعی در معرفی کتاب­های مفید در زمینه مدیریت و توسعه فردی و بازاریابی به شما را داریم. در ادامه اسامی کتاب ها همراه مشخصات و توضیحی مختصر از موضوع کتاب برایتان آورده­ایم

 

1 – کتاب دوره عمر سازمان ها اثر «ایساک ادیزس »

  • چاپ هفتم / اتشارات  دانشگاه صنعتی امیرکبیر/ شابک:  9789644631344 / حوزه مدیریت و کارآفرینی

کتاب دوره عمر سازمان (Corporate Life-cycle) نوشته‌ی ایچاک آدیزس (~ ایساک آدیزِس) یکی از کتاب‌های شناخته‌شده در زمینه‌ی «شناخت و مدیریت تحولات یک سازمان در طول عمر خود» محسوب می‌شود.

با در نظر گرفتن این‌که کتاب دوره عمر سازمان در سال ۱۹۹۰ منتشر شده و اکنون حدود سه دهه از انتشار آن می‌گذرد، و نیز با لحاظ کردن عمق اثر این کتاب در قلمرو مدیریت و اداره‌ی سازمان، بی‌تردید می‌توان آن را کتابی کلاسیک دانست که هر دانشجویی در رشته‌ی مدیریت با آن آشنا باشد.

از آن‌جا که ما در متمم، در بحث‌های مختلف به این کتاب اشاره کرده و از مفاهیم مطرح‌شده در آن استفاده کرده‌ایم، مناسب دیدیم که یک مطلب را به معرفی آن اختصاص دهیم.

 

 

 

2– کتاب برنامه بازاریابی اثر «ویلیام ای کوهن»

چاپ اول / انشارات سیته / شابک: 2500110237344  / حوزه  مدیریت  بازاریابی

برنامه بازاریابی یا طرح بازاریابی یا مارکتینگ پلن (Marketing Plan) از جمله بحث‌های مهم در بازاریابی است که در مقایسه با مفاهیم عمومی مدیریت بازاریابی، کتابهای کمتری در مورد آن، چه در زبان فارسی و چه در زبان انگلیسی وجود دارد.

از سوی دیگر، به محض اینکه محصولی برای عرضه داشته باشید، نیازمند تدوین برنامه بازاریابی خواهید بود.

عمده‌ی کتابهای بازاریابی که اختصاصاً در زمینه تهیه برنامه بازاریابی نوشته شده‌اند یا به شدت تئوریک هستند و وارد جزئیات شده‌اند و یا در حدی از پرداختن به جزئیات اجتناب کرده‌اند که عملاً‌ عصاره‌ی اصلی بحث برنامه بازاریابی در آنها فراموش شده و اگر دنبال نمونه برنامه بازاریابی (یا حداقل نقشه‌ی راهی برای تدوین آن) باشید، شما را ناامید می‌کنند.

 

 

 

 

3-کتاب استراتژی اقیانوس آبی اثر «دبلیو چان کیم، رنه مابورنیا»

چاپ سوم / انتشارات ارایانا / شابک :  9786227089035/ مدیریت و تفکر استراتژیک

کتاب استراتژی اقیانوس آبی (Blue Ocean Strategy) را بی‌تردید می‌توان یکی از کتابهای کلاسیک حوزه مدیریت و استراتژی دانست.

آقای دبلیو چان کیم (W. Chan Kim) و خانم رنه مابورنیا (Renee Mauborgne) این بحث را برای نخستین بار در سال ۲۰۰۴ در قالب مقاله‌ای در نشریه کسب و کار دانشگاه هاروارد ارائه کردند.

پس از آن، در سال ۲۰۰۵ همین بحث با مثال‌ها و توضیح‌های بیشتر و کامل‌تر به شکل یک کتاب جامع و آموزنده به بازار عرضه شد.

 

 

 

 

4-کتاب شرح پیشرفته تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها اثر «محمد کشاورز و علی علی نژاد»

چاپ اول / انتشارات  دیباگران تهران مجتمع فنی تهران / شابک 9786222184063 /  حوزه مدیریت و صنایع

 

مطالب کتاب شرح پیشرفته تجزیه و تحلیل سیستم‌ها در قالب ۱۹ فصل ارائه گردیده است. در فصل اول سعی گردید تا مقدمه‌ای بر سیستم ارائه گردد و به تفهیم نگرش سیستمی بپردازیم. در فصل دوم، به تجزیه و تحلیل سیستم و مزایای آن اشاره گردید. در فصل سوم به معرفی تحلیلگر سیستم پرداخته شد. در فصل چهارم مراحل مختلف تجزیه و تحلیل سیستم ذکر گردید. در فصل پنجم شناخت خرده سیستم‌ها تشریح گردید و به ساده‌سازی الگوی تعاملی آنها پرداخته شد. در فصل ششم علم ارتباطات و کنترل بررسی شد. در فصل هفتم دو پدیده سازماندهی و عارضه یابی سازمانی مورد واکاوی قرار گرفت. در فصل هشتم به اصول تجزیه و تحلیل کسب و کار و مبانی تجزیه و تحلیل شغلی پرداخته است. در فصل نهم و دهم به بررسی فنون تقسیم کار و تجزیه و تحلیل نمودار جریان کار پرداخته شد. در فصل یازدهم تجزیه و تحلیل و کنترل فرم‌ها مورد مداقه قرار گرفت. به اصول و روش‌های بایگانی اسناد و مدارک در فصل دوازدهم اشاره گردید. فصل سیزدهم به برنامه ریزی شبکه و روش های مطلوب اختصاص پیدا کرده است. در فصل چهاردهم به طراحی، برنامه ریزی، استقرار، ارزیابی و نگهداری سیستم پرداختیم. فصل پانزدهم موضوع مهم کارسنجی و زمان‌سنجی را شناسایی می‌کند. فصل شانزدهم به موضوعات مهندسی مجدد، بهبود مستمر، مدیریت کیفیت جامع و روش گسترش عملکرد کیفیت اختصاص دارد. فصل هفدهم به پدیده های جدیدی همچون چرخه دمینگ، کایزن، تولید به هنگام، حلقه‌های کیفیت و تحلیل خط و نقاط کنترل بحرانی می پردازد. فصل هجدهم موضوعات جالب توجه تفکر ناب، شش سیگما و بنچ مارکینگ را معرفی می‌نماید و نهایتاً نظام تعالی سازمانی، کارت امتیازی متوازن و نظام آراستگی سازمانی در فصل نوزدهم مورد شناسایی و مطالعه قرار گرفت.

 

 

 

 

5-کتاب مدیر عامل سرآمد با کوچینگ حرفه ای اثر «غلامحسین رادمرد قدیری و مصطفی جهانگیری »

چاپ اول / انتشارات  دیباگران تهران مجتمع فنی تهران / شابک:  9786222184339 / حوزه و صنایع

 

در این کتاب می‌خوانید: کوچینگ مدیرعامل درباره‌ی چیست؟ چرا مدیرعامل به کوچ نیاز دارد؟ اصول بنیادین در کوچینگ مدیرعامل نقش کوچینگ در تقویت مهارت‌های فردی مدیران عامل شایستگی‌های حرفه‌ای کوچینگ مدیرعامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =