اثر مرکب ارز نیمایی

کارشناس بازار سرمایه بررسی کرد

به نقل از جهان صنعت : بررسی نرخ ارز نیمایی در چند هفته اخیر حاکی از افزایش نسبی این مولفه اثرگذار بر بازار است، اتفاقی که به گمان بسیاری از کارشناسان در آینده‌ای نه‌چندان دور بر رشد سوددهی صنایع تاثیر می‌گذارد. یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این مطلب گفت: بیشتر شرکت‌های بورسی در حوزه صادرات فعالیت دارند بنابراین افزایش نرخ ارز نیمایی می‌تواند به افزایش سودآوری این شرکت‌ها در بازار سرمایه کمک کند. احسان عسگری افزود: درصد بالایی از ارزش کل بازار سرمایه به شرکت‌های صادرات‌محور با درآمد دلاری اختصاص دارد. در این میان افزایش نرخ نیما سبب می‌شود که درآمد فروش در نتیجه سودآوری این شرکت‌ها افزایش یابد؛ فرآیندی که به موجب آن استقبال و خرید سهام شرکت‌های صادرات‌محور در بازار سرمایه افزایش می‌یابد. به گفته این کارشناس بازار سرمایه شرکت‌های صادرات‌محور در صنایع پتروشیمی، فلزات اساسی، بخشی از صنایع معدنی و امثال آن شرکت‌هایی هستند که به طور خاص از افزایش نرخ ارز نیمایی منتفع می‌شوند. احسان عسگری تاکید کرد: البته در مقابل برخی از شرکت‌ها هستند که با توجه به میزان ارتباطشان به واردات مواد اولیه، ممکن است از این افزایش نرخ متضرر شوند. با این وجود تاثیر افزایش قیمت ارز در سامانه نیما بر شرکت‌های صادرات‌محور بیشتر از آنهاست.
رقابت نرخ بهره با بورس
این فعال بازار سرمایه در ادامه گفت‌و‌گو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران با اشاره به رشد نرخ بهره بین‌بانکی طی سه ماه اخیر گفت: نرخ بهره بین‌بانکی بازده رقیبی برای کلیت بازار سرمایه محسوب می‌شود، به این معنی که هرچه نرخ بهره بین‌بانکی افزایش پیدا کند احتمال اینکه حرکت منابع از بازار سهام به سمت سرمایه‌گذاری بدون ریسک و با نرخ بالاتر برود، بیشتر می‌شود. عسگری تصریح کرد: نرخ بهره بین‌بانکی، نرخی است که بانک‌ها به یکدیگر به طور کوتاه‌مدت قرض می‌دهند، افزایش این نرخ می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که انتظارات در مورد بازده بازار صعودی است. هرچند این نرخ توسط دولت کنترل می‌شود ولی افزایش آن می‌تواند تداعی‌کننده این موضوع باشد که در آینده نرخ بهره بازار افزایش پیدا کند، البته این موضوع علامت مثبتی برای بازار سرمایه محسوب نمی‌شود. این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: طی دوره‌های مختلف در یک سال نرخ بهره بانکی با توجه به شرایط مختلف نوساناتی را تجربه می‌کند که اگر با رشد مواجه نباشد، می‌توان پیش‌بینی کرد نرخ بهره سپرده‌ها تغییر چندانی نخواهد کرد. وی افزود: نرخ بهره بین‌بانکی به سیاست‌های بانک مرکزی و سیاست‌هایی که بانک‌ها بین خود دارند برمی‌گردد. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: هرچند که این نرخ در طولانی‌مدت روی سپرده‌های بانکی نیز اثر خواهد گذاشت اما با اینکه عوامل زیادی در رشد نرخ سپرده‌های بانکی دخیل هستند، در شرایط کنونی و با توجه به تورم موجود احتمال افزایش نرخ بهره سپرده‌ها بعید به نظر می‌رسد.
هراس بازار سرمایه از ابهامات سیاسی و اقتصادی
عسگری در بررسی شرایط کنونی گفت: برخی ابهامات در خصوص سیاست‌های اقتصادی دولت و رویدادهایی که ممکن است در خصوص برجام و مذاکرات هسته‌ای اتفاق بیفتد و همچنین احتمال کاهش قیمت دلار، بازار سرمایه را با هراس مواجه کرده است. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از طرفی دیگر کاهش چشمگیر قیمت‌های جهانی برخی کامودیتی‌ها مانند سنگ‌آهن در یکی دو ماه اخیر سبب شده ریسک کاهش قیمت کامودیتی‌ها بر بازار تاثیرگذار باشد. وی افزود: این متغیرها اثرهای مختلفی بر صنایع بازار دارند؛ اما این موضوع که همه صنایع و شرکت‌ها با صف خرید و فروش رو‌به‌رو هستند ناشی از هیجان است. براین اساس، به نظر می‌رسد بازار تحلیل کافی از شرکت‌ها و صنایع ندارد. عسگری به سرمایه‌گذاران توصیه کرد: بهتر است از تحلیل‌های شرکت‌های دارای مجوز مانند شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری یا سبدگردان‌ها استفاده و از رفتارهای هیجانی پرهیز کنند. گفتنی است طی هفته‌های اخیر که بازار سرمایه وارد فاز اصلاحی شده، قیمت کامودیتی‌ها نیز به ریسک‌های بازار افزوده شده است. این کالاها که وابسته به قیمت‌های جهانی هستند روند معاملات بورس را تحت تاثیر خود قرار داده و سبب نوسان در سهام شاخص‌ساز بازار شدند. عسگری معتقد است اگر بازار منطق تحلیل نداشته باشد در بخش خرید و فروش شاهد هیجان خواهیم بود اما به نظر می‌رسد این موضوع در بلندمدت برطرف شود، چراکه در آینده نزدیک شاهد تعیین‌تکلیف وضعیت بسیاری از این ریسک‌ها در بازار خواهیم بود. او همچنین بر این باور است که با توجه به وجود انتظارات تورمی در کشور، بازار گنجایشی برای کاهش بیش از اندازه را نداشته باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 9 =