رد پيشنهاد دسترسي به دلار در مقابل مذاكرات موشكي

سخنگوي وزارت خارجه ايران اعلام كرد
رد پيشنهاد دسترسي به دلار در مقابل مذاكرات موشكي

سه‌شنبه 1395/2/21


.

حسين جابري‌انصاري، سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان در نشست خبري اين هفته خود با اصحاب رسانه با اشاره به جديت ايران در دنبال كردن نتايج عملي برجام گفت كه در مجموع گفت‌وگو‌هاي صورت گرفته ميان وزير امور خارجه كشورمان و جان كري در نيويورك، بحث اصلي مربوط به فعاليت‌هاي بانكي و پولي ايران بود و برخي مسائل فني در ارتباط با وصل شدن سيستم بانكي كشورمان به سيستم بانكي جهاني درحال پيگيري است.
وي تاكيد كرد كه اين مسير زمانبر بوده اما دولت و ملت ايران با اراده خود منافع كشور را پيگيري خواهند كرد. به گزارش اداره كل ديپلماسي رسانه‌يي، سخنگوي وزارت خارجه كشورمان در ادامه گفت: نتايج بررسي‌هاي كميته ويژه براي پيگيري توقيف 2  ميليارد دلاري اموال ايران در امريكا به شوراي امنيت ملي ارجاع شده و نتايج اين بررسي‌ها در بيانيه‌يي ارائه خواهد شد.
وي افزود: ايران دولت امريكا را مسوول دانسته و از تمام روش‌هاي قانوني موثر در جهت تحقق منافع ملت استفاده خواهد كرد.
جابري‌انصاري همچنين درخصوص بازگشت اشياي عتيقه به كشور گفت: در پي رايزني‌هايي كه با طرف امريكايي داشتيم، اشياي تاريخي به سرقت رفته، توسط دولت امريكا در اختيار وزارت خارجه كشورمان قرار گرفت.

 سعودي‌ها سد راه اعزام زائران حج
سخنگوي دستگاه ديپلماسي كشورمان در بخش ديگري از سخنان خود درخصوص اعزام زائران به حج تمتع گفت: روز يك‌شنبه در جلسه شوراي عالي حج آخرين تحولات در اين خصوص بررسي شد. متاسفانه كارشكني‌هاي دولت عربستان براي تسهيل روند اجراي حج ادامه دارد و عملا دولت سعودي سد راه اعزام زائران بيت‌الله الحرام از سوي جمهوري اسلامي شده است. وي تصريح كرد: اگر اين رويه ادامه يابد متاسفانه امسال
 امكان اعزام حجاج فراهم نخواهد شد.

 مواضع روشن ايران در خصوص مسائل دفاعي
وي در بخش ديگري از سخنان خود در رابطه با ادعاي برخي رسانه‌ها مبني بر پيشنهاد امريكا به ايران براي دسترسي به دلار در مقابل مذاكره در مورد برنامه موشكي گفت: ايران در ارتباط با مساله دفاعي و موشكي خود مواضعي روشن دارد و در تمام طول مذاكرات هسته‌يي نيز ورود به چنين مذاكراتي از سوي ايران
 پذيرفته نشد.
وي تاكيد كرد: بنابراين براساس تجربيات تلخ گذشته به خصوص در دوران جنگ تحميلي؛ نيازها و راهنماي سياست‌هاي كشور دفاعي خواهد بود و هيچگونه تغييري در اين سياست ثابت و اصولي نخواهد افتاد.

 همكاري مستمر وزارت خارجه با دولت و مجلس
وي در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد بر اينكه همكاري وزارت خارجه و دولت با مجلس مستمر است گفت: اميدوارم اين همكاري و تعامل با مجلس شوراي اسلامي در دوره جديد، در خدمت منافع ايران به طور جدي‌تري دنبال شود. نشست اخير نمايندگان منتخب با رييس‌جمهوري، حضور وزير خارجه و ساير اعضاي دولت و مسوولان، ساير وزرا و مسوولان نمادي از آمادگي كامل براي حركت در مسير همكاري حداكثري
در جهت منافع ملت ايران است.
 
 مواضع ايران در مورد تركيه تغيير نكرده است
جابري‌انصاري در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه با توجه به شهادت تعدادي از نيروهاي ايران در خان‌طومان سوريه توسط سلاح‌هاي تركيه‌يي كه در اختيار تروريست‌ها قرار گرفته بود، آيا تغييري در روابط ايران و تركيه صورت خواهد گرفت؟ گفت: ارزيابي كلي‌ ما درباره روابط ايران و تركيه مشخص است و هيچ تغييري در آن وجود ندارد. وي در مورد كناره‌گيري احمد داود اوغلو، نخست‌وزير اين كشور از مقام خود و مواضع ايران در اين خصوص نيز گفت: بنا نداريم در مسائل داخلي كشورها اظهارنظر كنيم. اما آنچه مربوط به ايران است، تاكيد بر سياست راهبردي براي گسترش همكاري با تركيه بوده و اميدواريم تحولات اين كشور در مسير قانوني و براساس خواست ملت تركيه ادامه يابد و زمينه گسترش هر چه بيشتر همكاري‌هاي راهبردي ايران و تركيه در آينده به ويژه در شرايط فعلي بحراني منطقه فراهم شود.
 
 نخست وزير ژاپن در راه تهران
جابري‌انصاري همچنين در پاسخ به سوال ديگري درخصوص سفر شينزو آبه، نخست‌وزير ژاپن به ايران گفت: سفر نخست‌وزير ژاپن در دستور كار اين كشور است و تاريخ آن به محض نهايي و قطعي شدن به اطلاع افكار عمومي خواهد رسيد. وي افزود: همسر نخست‌وزير ژاپن براي اجلاسي در تهران به سر مي‌برد و سفر رسمي نخست‌وزير ژاپن به زودي اطلاع‌رساني خواهد شد.

 تكذيب سفر رسمي مقتدي‌صدر به ايران
وي در مورد گمانه‌زني‌هاي مطرح شده درخصوص مقتدي صدر به ايران و ديدار وي با مقامات كشورمان افزود: مقتدي صدر در مقطع اخير هيچگونه سفري به ايران و ديدار رسمي با مقامات ايراني نداشته است. تعدادي از بستگان وي در برخي از شهرهاي ايران هستند به همين دليل در مقاطع مختلف مقتدا صدر به شكل غيررسمي رفت و آمد داشته است اما در مقطع اخير هيچگونه سفر رسمي به ايران و گفت‌وگوي رسمي با مقامات جمهوري اسلامي ايران انجام نشده است.

 عراق درگير تروريسم و افراط گرايي
سخنگوي دستگاه سياست خارجي كشورمان در ادامه در پاسخ به سوالي درباره جدايي كردستان عراق و تجزيه اين كشور گفت: از ديد جمهوري اسلامي، استقلال، وحدت و تماميت ارضي عراق ضامن منافع آحاد مردم اين كشور و همه كشورهاي منطقه و جهان است. ما معتقديم كه خطر اصلي كه عراق و ملت عراق را تهديد مي‌كند، خطر تروريست و افراط‌گرايي است. وي تاكيد كرد: ايران معتقد است كه رويكردهاي گروه‌هاي حزبي، قومي يا مذهبي، حلال مشكلات عراق نيست و نمي‌تواند در خدمت ثبات و امنيت اين كشور قرار گيرد.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 19 =