آغاز به کار نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه تهران در بوستان گفتگو

 

آغاز به کار نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه تهران در بوستان گفتگو

 

 .


.


مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه تهران در بوستان گفتگو برگزار شد.

علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان بوستان ها در این مراسم بیان این که اقلیم ایران به دلیل برخورداری از آب و هوایی متنوع می تواند گل و گیاه زینتی تولید کند، گفت: در صورت توجه و گسترش تولید در بازار می توانیم این مهم را برآورده کنیم.

به گونه ای که کشورهای همسایه درحد کشورهای اروپایی هم این کار را انجام داده اند و با توجه به صادرات و توسعه و ایجاد اشتغال می توان در چارچوب رهنمودهای مقام معظم رهبری و در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل می توان فرصتی ارزنده را به وجود آورد .

وی با بیان این که اشتغال بیش از ۱۰۰هزار نفر، ۲۰هزار تولیدکننده گل و گیاه را در کشور به وجود آورده است، تاکید کرد: در صادرات گل و گیاه این موضوع رقم ناچیزی است که باید در حمل ونقل و بسته بندی گل و گیاه توجه بیشتری داشته باشیم. این در حالی است که در اوایل انقلاب اسلامی کمتر از دوهزار تولید کننده داشتیم ،

لذا با کمک دولت باید از صنعت گل و گیاه حمایت شود .

مدیرعامل سازمان بوستان ها با بیان این که با توجه به گونه های گیاهی که در کشور داریم می توانیم حضوری به موقع در بازارهای جهانی را رقم بزنیم، افزود: ساخت گلخانه های مدرن و جایگزین کردن آنها با گلخانه های سنتی، مدیریت زراعی و کنترل آب ها ، حمایت از محققان و تولیدکنندگان گل و گیاه و همچنین فراهم کردن وسایل سریع برای حمل ونقل گل می تواند به این موضوع کمک شایان توجهی کند.مختاری با اشاره به وجود ۷۵بوستان در اوایل انقلاب اسلامی در تهران، گفت: امروز ۲۱۷۱ بوستان محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای داریم.

کمربند سبز شهر تهران از ۵هزار هکتار به ۳۸ هزار و ۷۰۰ هکتار رسیده است که تا پایان برنامه پنج ساله دوم شهر تهران به ۵۰ هزار هکتار خواهد رسید. این در حالی است که در آستانه فصل بهار در ۴۰ بوستان پایتخت، جشنواره گل های لاله برگزار شد.

مجتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهرداری تهران هم در این مراسم با بیان این که ۴۰ تا ۵۰ شاخه گل باید به اندازه یک بشکه نفت برای کشور ما درآمدزایی داشته باشد، افزود: تنها کشوری هستیم که ۱۸۰۰گونه تولید گل وگیاه داریم.

وی با اشاره به حضور ۳۰۰ تولیدکننده داخلی و ۳۰ تولیدکننده خارجی تولید گل و گیاه در چهاردهمین نمایشگاه گل و گیاه تهران،گفت: هر سال شاهد حضور فعال تر نمایشگاه گل و گیاه هستیم.

این در حالی است که نمایشگاه فصلی هم درنیمه دوم هر سال برگزار می شود .از آنجایی که از ۱۴ اقلیم شناخته شده در دنیا ۱۲ اقلیم در کشور ما وجود دارد ، توانسته ایم با وجود آب و هوای نیمه خشک شهر تهران شاهد سرانه فضای سبز بسیار خوبی درپایتخت باشیم .معاون شهردار تهران سرانه مصرف گل در طول یک سال را برای هر فرد در کشور ۱۰ شاخه اعلام کرد و گفت: این در حالی است که این میزان در کشورهای دیگر ۱۵۰ شاخه و به عبارت دیگر ۱۵ برابر کشور ماست.

بنا به این گزارش این نمایشگاه تا ۲۴ اردیبهشت برپا خواهد بود.

 


منبع: روزنامه اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =