آغاز به كار مجمع ايران و اروپا در زوريخ

آغاز به كار مجمع ايران و اروپا در زوريخ
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 – 536

 


سومين مجمع ايران و اروپا با دستوركار بررسي زمينه‌هاي همكاري اقتصادي ديروز در زوريخ آغاز به كار كرد. تعداد زيادي از مديران و كارشناسان و مقامات ايراني، اروپايي و امريكايي در اين مجمع كه دو روز طول خواهد كشيد، شركت كرده‌اند.

در نخستين روز برگزاري اين مجمع، ار باتمان‌قليچ مدير گردهمايي ايران و اروپا نخستين سخنران بود كه سخنانش را با معرفي و توضيحاتي در مورد بخش خصوصي ايران آغاز كرد و آن را نيروي موثري براي تغييرات مثبت در ايران دانست.

«يرون فان سه‌فير» رييس شركت فيليپس و گروه‌ اي‌ان‌جي به عنوان سخنران اصلي گفت: ايران كشوري پرسود است و ايرانيان مذاكره‌كنندگاني قوي هستند. وي به فعالان اقتصادي اروپايي توصيه كرد كه براي معاملات برد-برد به ايران سفر كنند. وي اظهار كرد: تحريم هنوز هم پيچيده، اما در حال تغيير است.

پراتيبار تاركر، نماينده واحد اطلاعات نشريه اقتصادي اكونوميست انگليس نيز در سخنراني خود با اشاره به جذابيت بازار ايران براي سرمايه‌گذاري در سال‌هاي آينده، گفت: هيات‌هاي بسيار زيادي نه يك‌بار بلكه چندين بار به ايران سفر كرده‌اند، هر چند اين كشور دوستان خود در زمان تحريم (روسيه و چين) را كه به اين كشور ياري رساندند فراموش نخواهد كرد. وي ضمن اينكه ايران را بزرگ‌ترين اقتصاد خاورميانه دانست گفت: پيشرفت‌هايي در تعامل با ايران به وجود آمده است اما هنوز به قطعيت نمي‌توان گفت كه به سرانجام رسيده باشد. وي همچنين بر اهميت بخش بانكي در ايران تاكيد كرد. فرانسوا دله، سفير بلژيك در ايران كه پس از تاركر صحبت مي‌كرد، در واكنش به سخنان وي گفت: ما نگران چين و روسيه نيستيم زيرا ايران مي‌خواهد با همه كشورها تجارت كند. دست‌اندركاران و شركت‌كنندگان اين همايش همچنين از پيتر تيلر سفير سوئد در تهران به خاطر تلاش‌هاي فراوان براي افزايش همكاري‌هاي اقتصادي گردهمايي ايران و اروپا قدرداني كردند. بيش از 50 سخنران از ايران و ساير كشورها در اين مجمع حضور دارند كه در خصوص موضوعاتي از قبيل دوره پسابرجام در ايران، نقش بانك‌ها در اقتصاد ايران، زنجيره تامين و توليد، انرژي و انرژي‌هاي تجديدپذير، استراتژي‌هاي رقابت‌پذيري جهاني و نقش صنايع مادر در ايران خواهند پرداخت. باربارا اسلوين، روزنامه‌نگار و مدير بخش ايران موسسه پژوهشي شوراي آتلانتيك، جوليو هاس سفير سوييس در ايران، پيتر تيلر سفير سوئد در ايران، سوازنا ترستال سفير هلند در تهران، فرانسوا دله سفير بلژيك در ايران ازجمله سخنرانان در اين مجمع هستند. در ايران، علاوه بر مهدي كرباسيان رييس هيات عامل ايميدرو، مجيد قاسمي مديرعامل بانك پاسارگاد، پرويز عقيلي مديرعامل بانك خاورميانه، علي‌اشرف افخمي مديرعامل بانك صنعت و معدن و بهرام سبحاني مديرعامل فولاد مباركه نيز در اين مجمع شركت كرده‌اند. مهدي كرباسيان در دومين روز برگزاري اين مجمع به تشريح تجديد حيات صنعت ايران خواهد پرداخت. مجمع زوريخ، سومين مجمع ايران- اروپا است. نخستين گردهمايي اين مجمع در سال 2014 در لندن برگزار شد كه بزرگ‌ترين كنفرانس در نوع خود به شمار مي‌رفت. دومين گردهمايي پس از آن در سال 2015 در ژنو برگزار شد. كنفرانس‌هاي مجمع اروپا _ايران پرطرفدارترين گردهمايي رهبران تجاري ارشد است كه در جست‌وجوي فرصت‌هاي موجود در ايران هستند. هدف برگزاري اين گردهمايي برقراري رابطه ميان شركت‌هاي اروپايي و ايراني و پايه‌ريزي مبادلات بازرگاني و سرمايه‌گذاري در ايران اعلام شده است.


منبع: روزنامه تعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 17 =