حرکت تولید بر مدار مونتاژ کاری

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه تولید و صنعت کشور باید از مونتاژ کاری خارج و به عرصه تولید با فناوری وارد شود، گفت: پیشنهاداتی در حوزه قانون ذینفع واحد به دولت ارائه کرده ایم.

 غلامحسین شافعی در جلسه امروز هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و  کشاورزی ایران با اشاره به صحبت های رهبر معظم انقلاب در خصوص حوزه صنعت و تولید کشور گفت: باید فکری به حال صنعت کشور کرد چرا که این بخش از اقتصاد دچار آفت مونتاژ کاری شده که یک آفت بسیار قدیمی است و نوآوری را به شدت مورد تأثیر قرار می دهد. این در شرایطی است که باید در یک مقطع زمانی ۱۰ ساله از این مشکل عبور کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: در یک بازه زمانی ۱۰ ساله این مسئله باید از نگاه مونتاژ به نوآوری در صنعت تغییر مسیر داده و در کشور حاکم شود. همانطور که مقام معظم رهبری به صراحت در باره آن اظهار نظر کرده است.

شافعی تصریح کرد: علم به تنهایی کافی نبوده بلکه باید مجهز به فناوری شود. به این معنا که صنعت را به توسعه صنعتی وصل کرده و پیشرفت کشور را رقم زنیم. این در شرایطی است که علمی که به فناوری مجهز نباشد ماندگار و اثرگذار نخواهد بود.

وی با بیان اینکه متأسفانه با وجود تأکیدات بسیار در زمان های مختلف بر اهمیت تولید اما همچنان صنعت ایران یک صنعت مونتاژ کار بوده خاطرنشان کرد:  بخش تولید از یک سو درگیر مونتاژ و نارسایی است و از سوی دیگر در هر زمان که کشور به لحاظ اقتصادی دچار مشکل شده، در سیبل توجه قرار می گیرد.

شافعی افزود: روایت های آماری حکایت از آن دارد که بخش تولید دچار نارسایی های بسیاری است و علیرغم اجرای برنامه های توسعه ای و عمرانی نتوانسته به جایگاه مناسبی دست یابد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر در کشور وارث تولید و صنعتی نارس هستیم که اگر برای آن چاره ای اساسی اندیشیده نشود می تواند بر عمق مشکلات موجود از جمله بیکاری و ارز بری تولید افزوده و تقاضای کاذب ارزی جهت واردات مواد اولیه و کالای سرمایه ای ایجاد نماید اظهار داشت: به خصوص اینکه باید گفت هنگامی که کل صادرات غیرنفتی از نیاز وارداتی کالاهای اولیه، واسطه ای و سرمایه ای بخش تولید کسر شود، مشاهده می گردد بخش تولید در کشور در مقایسه با سایر بخش ها هنوز به بلوغ کافی نرسیده و ما وارث بخشی نارس هستیم.

شافعی نارس بودن بخش تولید را باعث ارزبری بالا، تقاضای کاذب ارز، واردات کالاهای سرمایه ای بالا دانست.

شافعی تصریح کرد: حمایت از ادامه مسیر فعلی تولید، به طور حتم ما را به سوی رشد و شکوفایی نخواهد برد و نیازمند بازبینی و بازآرایی توسعه ای برای بخش تولید هستیم؛ ضمن اینکه اتاق ایران خواستار توقف اجرای ماده ١٠ قانون برنامه چهارم توسعه مبتنی بر یکسان سازی نرخ سود تسهیلات است و توقف این موضوع باعث خواهد شد تا منابع از سمت صنایع غیرمولد به سمت صنایع مولد برود.

وی با بیان اینکه خواهان آن هستیم که با توجه به شرایط جنگی موجود، اجرای برخی از قوانین از جمله چک برگشتی و ذی نفع واحد، تنها برای بخش تولید و صادرات برای یک سال متوقف شود تا از شرایط کنونی عبور کنیم، افزود: مذاکراتی را با رییس مجلس، وزیر صمت و رییس کمیسیون صنایع مجلس داشتیم تا اجرای برخی قوانین برای مدتی برای بخش خصوصی فریز شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بر رعایت انضباط مالی از سوی دولت تاکید کرد و اظهار داشت: متاسفانه با تکانه های نفتی شاهد تنگنای بودجه ای دولت ها هستیم که عامل آن بهره گیری نادرست دولت ها از درآمدهای نفتی بوده که این ثروت ملی را به نفرین تبدیل کرده است.

وی به کاهش فروش نفت از سوی دولت اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود که کسری بودجه امسال به ١۵٠ هزار میلیارد تومان برسد.

رییس اتاق ایران به راهکارهای سه گانه فروش اوراق، برداشت از صندوق توسعه ملی و فروش دارایی های دولتی اشاره کرد و گفت: اجرای این راهکارها تورم زا بوده و دولت های بعدی را با بدهی بالا مواجه می کند؛ ضمن اینکه اوراق مالی اسلامی روشی اصولی و بنیادی برای رفع تنگناهای مالی و جبران کسری بودجه نیست و به افزایش بدهی دولت منجر خواهد شد و به ناترازی دولت می انجامد.

رییس اتاق ایران خاطرنشان کرد: منابع صندوق توسعه ملی تنها متعلق به نسل ما نیست و برداشت از آن تبعات تورمی خواهد داشت و شرایط اقتصادی را پیچیده تر خواهد کرد.

وی گفت: واگذاری اموال دولت به نام خصوصی سازی و برای جبران کسری بودجه، زیان بارترین روش خصوصی سازی است.

شافعی خواستار بازنگری و اصلاح در روش های بودجه ریزی شد و اظهار داشت: دولت باید به دنبال اصلاح ساختارهای هزینه های خود باشد و ایجاد تعادل در درآمدها و هزینه های دولت بدون چابک سازی ساختار و رعایت انضباط مالی محقق نخواهد شد.

وی همچنین بر جلوگیری از فرار مالیاتی و اجرای دقیق مالیات بر عایدی سرمایه تاکید کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =