قطعیت بخشودگی جرایم مالیاتی

سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای که ابلاغ شد، شرایط جدید بخشودگی جرایم مالیاتی را اعلام کرد. بر اساس این بخشنامه، مودیان مالیاتی در صورتی که مانده بدهی قطعی شده خود را طبق شرایط اعلام شده، پرداخت کنند مشمول قطعیت بخشودگی جرایم خواهند شد.

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، این بخشنامه در حالی هشتم مردادماه امسال با امضای رییس کل امور مالیاتی به ادارات کل مالیاتی سراسر کشور ابلاغ شد که سال گذشته رییس اتاق بازرگانی تهران در نامه‌ای به معاون اول رییس‌جمهور نسبت به عدم وجود سازوکار مدون بخشودگی جرایم در ادارات امور مالیاتی انتقاد کرد و خواستار شفافیت و وحدت رویه‌های متخده برای فعالان اقتصادی و بنگاه‌های بخش خصوصی شد.

مکاتبه مذکور با دستور صریح معاون اول رییس‌جمهور مبنی بر حل مشکل یاد شده به دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی ارجاع شد. در این راستا، طی هفته گذشته معاون کسب‌و‌کار و مدیر امور مالیاتی اتاق بازرگانی تهران با حضور در جلسه‌ای که به دعوت رییس امور اقتصاد مقاومتی و شواری اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور در تاریخ دوم مرداد ماه ۹۸ برگزار شد، پیشنهادات خود را در رابطه نحوه اتخاذ راهکارهای عملیاتی برای رفع معضل مذکور ارایه دادند. سرانجام تلاش اتاق تهران برای رسیدگی به مشکل بخشودگی جرایم مالیاتی بنگاه‌ها به نتیجه رسید و خوشبختانه در بخشنامه روز گذشته (۸ مرداد ۱۳۹۸) سازمان امور مالیاتی، انعکاس راهکارهای پیشنهادی اتاق تهران به خوبی مشهود است.

مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، ضمن قدردانی از این اقدام سازمان امور مالیاتی، به تمامی فعالان اقتصادی بخش خصوصی توصیه کرد فرصت استفاده از مزایای بخشنامه مذکور را که پس از حدود سه سال مطالبه مداوم پارلمان بخش خصوصی پایتخت فراهم شده است، مغتنم بشمارند.

در بخشنامه جدید که به امضای امیدعلی پارسا، رییس سازمان امور مالیاتی کل کشور رسیده و به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ شده، آمده است: «با توجه به اینکه سال ۱۳۹۸ به نام سال رونق تولید مزین شده، لذا این سازمان در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی و به منظور حمایت از فعالان اقتصادی، رعایت اصل تکریم ارباب رجوع و افزایش رضایتمندی مودیان محترم مالیاتی، تصمیماتی به شرح زیر در خصوص بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۸۰/۱۱/۲۷ و مواد ۱۶۹، ۱۹۰، ۱۹۳، ۱۹۷ و ۱۹۹ قانون مالیات‌های مستقیم و مواد ۲۲ و ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، برای مودیان اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی غیردولتی، اتخاذ تا در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده خود (اعم از اصل بدهی و جرایم غیر قابل بخشش) تا پایان سال جاری، در اجرای مقررات ماده ۱۹۱ قانون مالیات‌های مستقیم به عنوان مودی خوش‌حساب از این حیث و در این مرحله تلقی و به شرح زیر مورد بخشودگی قرار گیرد:

۱- در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده تا تاریخ ۳۰/۷/۱۳۹۸ معادل ۱۰۰ درصد جرایم قابل بخشش.

۲- در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده از تاریخ ۱/۸/۱۳۹۸ تا تاریخ ۳۰/۸/۱۳۹۸ برای مودیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذیربط، معادل ۹۸ درصد جرایم قابل بخشش و برای سایر مودیان ۹۶ درصد جرایم قابل بخشش.

۳- در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده از تاریخ ۱/۹/۱۳۹۸ تا پایان سال جاری برای مودیان واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری و پروانه کسب تولیدی از مراجع ذی‌ربط، به ازای هر ماه معادل ۲ درصد و برای سایر مودیان معادل ۴درصد، از درصد بخشودگی موضوع بند (۲) فوق کسر می‌گردد.

۴- میزان بخشودگی جرایم براساس تاریخ پرداخت مانده بدهی قطعی شده هر یک از سنوات است.

۵- برای بخشودگی جرایم در اجرای این بخشنامه، مودیان یاد شده می‌بایست درخواست بخشودگی جرایم را به اداره امور مالیاتی تسلیم تا در اجرای این بخشنامه مورد بخشودگی قرار گیرد.

۶- مودیان مذکور که قبل از ابلاغ این بخشنامه نسبت به پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده خود اقدام نموده‎اند، می‌توانند درخواست بخشودگی جرایم خود را حداکثر تا تاریخ۲۰/۱۲/۱۳۹۸ به ادارات امور مالیاتی تسلیم تا مورد بخشودگی قرار گیرد.

۷- مودیان محترم مالیاتی می‌توانند برای هر یک از سنوات با پرداخت بدهی مالیاتی آن سال، از مفاد این بخشنامه بهره‌مند شوند.

۸- استفاده از مفاد این بخشنامه برای بخشودگی جرایم عملکرد و دوره‌های مالیاتی سال‌های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ برای مودیانی که طبق مقررات ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم و آیین‌نامه اجرایی تبصره (۳) این ماده مکلف به ارسال فهرست معاملات هستند، منوط به ارسال فهرست معاملات هر یک از سال‌های مذکور تا ۳۰/۷/۱۳۹۸ است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 7 =