گزارش سمینار نیم روزه «مباحث قانونی در تهیه اظهارنامه مالیاتی»

بر اساس برنامه تنظیمی سمینار نیم روزه «مباحث قانونی در تهیه اظهارنامه مالیاتی» با حضور جمعی از مدیران امور مالی شرکت های عضو انجمن در ساعت ۱۳:۰۰ روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۸/۴/۲۵ و با حضور جناب آقای غلامعلی طالبی مشاور عالی سازمان امور مالیاتی در محل سالن اجتماعات انجمن برگزار  شد.

از آن جا که مدیران شرکت ها اکثراً در خصوص اظهارنامه های مالیاتی خود با مشکلات عدیده ای مواجه هستند، سوال های مختلفی مطرح گردید که پاسخ و راهنمایی های لازم ارائه گردید.

خلاصه ای از موضوع های مطرح شده در این جلسه پربار عبارت بودند از:

-هزینه استهلاک قبل از بهره برداری

-در خصوص تشکیل واحدی به نام تراکنش بانکی در دارایی و مرور زمان رسیدگی آن بحث گردید و گفته شد مرور زمان مالیاتی ۵ سال است و در این زمینه دو دستورالعمل صادر شده است که این دستورالعمل ها برای یکسان سازی روش ها صادر می شود.

-شرکتی دارویی مطرح نمود که مقداری تخفیف دارویی برای شرکت های پخش دارو در نظر می گیرند که به صورت نقدی نیست بلکه جنسی است و در فاکتور نمی آید که در این مورد بحث و تبادل نظر گردید و مدیران روش ها و تجربیات خود را بیان داشتند.

کارشناس امور مالیاتی این روش تخفیف را مغایر انجام تکلیف قانونی دانستند (ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم).

-بحث دیگر موضوع ارزش گذاری در گمرک و معافیت صادراتی و آثار افزایش نرخ ارز در این ارزش گذاری و تعهدات شرکت برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات بود.

-موضوع معافیت های عملکرد و حقوق در شرکت های فناوری مطرح و گفته شد با توجه به اینکه مسوولیت تشخیص ضرایب برای شرکت های فناوری اطلاعات به عهده معاونت فناوری نهاد ریاست جمهوری است لیکن ماموران مالیاتی این مبنا را نمی پذیرند.

-در خصوص تبصره ماده ۱۴۶ (ارائه اظهارنامه مالیاتی و…) معافیت مالیاتی بحث و گفته شد معافیت زمانی مشمول این ماده می شود که تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر مالیاتی انجام شده باشد.

-موضوع شرکت های کاغذی و لیست سیاه و مسائل و مشکلات ناشی از آن مطرح که پاسخ داده شد در سال ۱۳۹۵ سازمان امور مالیاتی بخشنامه­های ۵۳۷ و ۵۱۷ را در این خصوص صادر نموده است که در همین زمینه گفته شد تعداد زیادی از شرکت ها برای مواجه نشدن با مسائل و مشکلات مرتبط با لیست سیاه معاملات با شرکت های لیست سیاه را در دفاتر قانونی خود ثبت نکرده و اظهار هم نمی کنند که مفهوم آن در واقع فرار مالیاتی است و ناچاراً انجام می دهند.

-مطرح شد شرکتی در اروپا شعبه ای دارد، آیا باید در آمد و هزینه های آن شعبه را با شعبه اصلی جمع کرده یا جداگانه عمل شود، که در این خصوص موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و راهنمایی های لازم ارائه گردید.

در پایان مقرر شد نتایج حاصل از مباحث مطرح شده در کمیته کارشناسی پیگیری شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =