ایراد قانونی رئیس مجلس به مصوبه دولت؛ واردات کالا بدون ثبت سفارش ممنوع است + سند

رئیس مجلس شورای اسلامی در مکاتبه‌ای با رئیس‌جمهور تأکید کرد؛ بدون ثبت سفارش قبلی نمی‌توان برای واردات کالا به کشور اقدام کرد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به روحانی رئیس جمهور در خصوص تصویب‌نامه هیئت وزیران با موضوع اصلاح تصویب‌نامه ۲۷ اسفند ماه دولت، در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه مبنی بر ثبت سفارش ماشین‌آلات وارداتی، با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی، تأکید کرده است، پس از انقضای مهلت یک‌هفته‌ای مقرر در قانون، آن بخش از مصوبه (بند یک مصوبه در خصوص ثبت سفارش) که مورد ایراد قرار گرفته است ملغی الاثر خواهد بود.

گفتنی است؛ هیئت وزیران در جلسه ۱۳۹۸/۰۲/۲۲ به‌پیشنهاد شماره ۳۸۶۷۸/۱۵۵۴۶ مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ معاونت حقوقی رئیس جمهور و به‌استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی اصلاحیه‌‌ای برمصوبه‌ مورخه۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۷ درباره ماشین‌آلات و تجهیزات وارداتی تصویب کرد:

۱ ــ عبارت با احراز ثبت شدن توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت بعد از عبارت صندوق توسعه ملی اضافه می‌شود.

۲ ــ عبارت ”ظرف یک هفته پس از ثبت سفارش توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و اعلام مراتب به گمرک» به عبارت ”مشروط به رعایت مواد ۴ و ۶ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مالیاتهای مستقیم (مصوب ۱۳۹۱)» اصلاح می‌شود.

در ادامه  مکاتبه رئیس مجلس  آمده است؛ مطابق رأی قطعی ۱۴ اردیبهشت ماه، اصولاً بایستی قبل از واردات کالا به کشور ثبت سفارش انجام شود و بدون ثبت سفارش قبلی نمی‌توان اقدام به واردات کالا به کشور کرد.

بر این اساس بند ۱ مصوبه دولت، که ثبت سفارش بعد از واردات کالا به کشور را نیز به‌رسمیت می‌شناسد مغایر قانون است.

ورود کالا به بنادر و امکان گمرکی بدون ثبت سفارش همواره یکی از چالشهای اصلی تجارت خارجی کشور محسوب می‌شود. بر اساس یک گزارش از موجودی کالا در بنادر کشور، حدود ۴۵ درصد از بیش از ۱۰۰ هزار کانتینر موجود در گمرکات به‌دلیل عدم دریافت مجوز ثبت سفارش، دچار فرایند رسوب شده‌اند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هفده =