۶۴٫۶ درصد تورم برای تولیدکننده صنعت

گزارش اخیر مرکز آمار ایران از تورم تولید‌کننده نشان می‌دهد که شاخه صنعت در سال ۱۳۹۷، تورم ۶۴٫۶ درصدی را تجربه کرده است. همچنین در میان گروه‌های تورم تولیدکننده هم تورم «صنایع مواد غذایی و آشامیدنی» معادل ۳۷٫۱ درصد بوده این در حالی است که در سه سال قبل آن، تورم این گروه تک رقمی بوده است.

به گزارش تولید تورم تولید‌کننده بخش صنعت در سال ۱۳۹۷ به ۶۴٫۶ درصد رسیده است. یعنی شاخص قیمت تولید‌کننده صنعت که در سال ۱۳۹۶ از عدد ۲۳۲٫۴ به عدد ۳۸۲٫۴ افزایش یافته است. بررسی روند افزایش شاخص قیمت تولیدکننده صنعت نشان می‌دهد که این شاخص در تمامی فصل‌های سال گذشته افزایش داشته است. در میان ۴ فصل بیشترین افزایش را در فصل پاییز با تورم ۲۳٫۵ درصد تجربه کرده است.

نکته قابل توجه در تورم تولید‌کننده صنعت این است که سال ۱۳۹۵ تورم این گروه معادل ۵٫۳ درصد و در سال ۱۳۹۴ منفی ۰٫۵ درصد بوده است.  تورم تولیدکننده «صنایع مواد غذایی و آشامیدنی»، در سال ۱۳۹۷ معادل ۳۷٫۱ درصد بوده است. این در حالی است که تورم این گروه در سه سال گذشته آن تک رقمی بوده است. به این ترتیب که در سال ۱۳۹۴ معادل ۵٫۷ درصد، در سال ۱۳۹۵، ۵٫۱ درصد و در سال ۱۳۹۶ معادل ۵٫۷ درصد بوده است.

گفتنی است در میان گروه‌های تولید‌کننده بیشترین تورم را «محصولات از توتون و تنباکو سیگار»، تجربه کرده است. تولید تولید‌کننده این گروه در سال گذشته معادل ۱۴۹ درصد بوده است. تورم این گروه در سال ۱۳۹۶ معادل منفی ۳٫۶ درصد، ‌در سال ۱۳۹۵ معادل ۲۸٫۹ درصد و در سال ۱۳۹۴ معادل منفی ۲٫۳ درصد بوده است. به این ترتیب این گروه پس از طی نوسانات شدید قیمتی در سال‌های گذشته، اکنون در شیب قابل ملاحظه‌ای افزایش قیمت نزدیک به ۱۵۰ درصدی را تجربه کرده است. همچنین یکی از شاخه‌های قابل توجه «صنایع تولید زغال سنگ پالایشگاه‌های نفت » است که تورم تولید آن در سال ۱۳۹۷ برابر با ۸۶٫۲ درصد، در سال ۱۳۹۶ برابر با ۱۴٫۴ درصد، در سال ۱۳۹۵ برابر با ۳٫۸ درصد و در سال ۱۳۹۴ برابر با منفی ۱٫۴ درصد بوده است. یکی دیگر از شاخه‌های قابل توجه در تورم تولیدکننده «تولید منسوجات» است. تورم این گروه در سال ۱۳۹۷ به ۵۹ درصد رسیده است، این در حالی است که تورم این گروه در سال ۱۳۹۶ معادل ۸درصد، در سال ۱۳۹۵ معادل ۱٫۹ درصد و در سال ۱۳۹۴ معادل منفی یک درصد است. تورم تولید‌کننده گروه «تولید کاغذ و محصولات کاغذی»، نیز در سال ۱۳۹۷ به ۱۰۹٫۸ درصد رسیده است. تورم این گروه در سال ۱۳۹۶ معادل ۶٫۲ درصد، در سال ۱۳۹۵ معادل ۳٫۸ درصد و در سال ۱۳۹۴ معادل منفی ۱٫۴ درصد بوده است. در سال گذشته تولید محصولات لاستیکی و پلاستیکی نیز ۷۵٫۴ درصد افزایش قیمت داشته است. تورم این گروه در سال ۱۳۹۶ معادل ۱۰٫۲ درصد، در سال ۱۳۹۵ معادل ۶٫۸ درصد و در سال ۱۳۹۴ نیز ۱٫۴ درصد بوده است. در میان شاخه‌های تولید‌کننده کمترین تورم را گروه «تولید وسایل نقلیه موتوری و تریلر و نیم تریلر» تجربه کرده است. تورم این گروه در سال ۱۳۹۷ معادل ۳۲٫۵ درصد بوده است. این گروه در سال ۱۳۹۶ تورم ۲٫۹ درصدی، در سال ۱۳۹۵ تورم ۱٫۳ درصدی و در سال ۱۳۹۵ تورم ۶٫۲ درصدی داشته است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 3 =