رئیس جمهوری تأکید کرد کارگران در سود تولید و صادرات محصولات سهیم شوند

 در سی‌امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه که روز گذشته برگزار شد، رئیس جمهوری از نقش کارگران در مقابله با تحریم‌های امریکا گفت و در عین حال، خواستار آن شد که کارگران در سود صادرات کالاهای تولیدی نیز سهیم شوند که در این صورت، با نشاط و قوت بیشتری به تولید خواهند پرداخت. حجت‌الاسلام حسن روحانی، افزایش خدمات ارائه شده به کارگران و نیز افزایش ۱٫۶ درصدی تشکل‌های کارگری در دولت تدبیر و امید را مایه مباهات دانست و درباره توقف صادرات نفت ایران نیز  گفت که این اتفاق نخواهد افتاد و اگر یک در به روی ایران بسته شود، ۶ در دیگر همچنان باز است. او تأکید کرد که در ماه‌های آینده، امریکا خواهد دید که صادرات نفت ایران همچنان ادامه دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در این مراسم ابتدا از ۲۹ نفر از کارگران نمونه ملی، مدیران واحدهای نمونه و کارگران نمونه سازمان بهزیستی و صندوق بیمه روستائیان و عشایر کشور، از سوی رئیس جمهوری و با اهدای لوح و تندیس جشنواره تجلیل شد.سپس حجت‌الاسلام حسن روحانی در سخنرانی خود، هدف از تحریم ظالمانه و غیرقانونی امریکا را فشار به مردم، کارگران و اقشار ضعیف جامعه دانست و با تأکید بر اینکه کارگران با تلاش در عرصه تولید و افزایش صادرات غیرنفتی، در خط مقدم مقابله با تحریم‌های امریکا هستند، اظهار کرد: هر واحدی که ظرفیت تولید را توسعه دهد، بیشتر از منابع صندوق توسعه بهره‌مند می‌شود.
هدف امریکا از قطع صادرات نفت
وی، هدف امریکا از قطع صادرات نفت را کاهش درآمد ارزی و راه مقابله با آن را تولید و صادرات غیرنفتی دانست و تصریح کرد: دولت، کارفرمایان، کارگران، کارآفرینان و بخش‌های مختلف تولیدی جامعه امروز بار سنگین‌تری بر دوش دارند، امریکا از طریق اعمال تحریم‌های ظالمانه به دنبال کاهش درآمد ارزی کشور است و منبع بزرگ درآمد ارزی همواره فروش نفت، میعانات و برخی صنایع وابسته به تولید نفت و گاز بوده است. روحانی با بیان اینکه حفظ ارزش پول ملی بدان معنی است که ارزش ریال در برابر ارز خارجی کاهش نیابد و این در صورتی است که میزان ارز را افزایش دهیم، افزود: برای رسیدن به این مهم یا باید عرضه افزایش یابد یا تقاضا کم شود تا نیاز مردم به ارز خارجی کاهش یابد.
رئیس شورای اقتصاد با بیان اینکه برای حفظ ارزش پول یا باید قیمت ارز خارجی کاهش یابد یا ارز بیشتری به دست آوریم، اضافه کرد: در زمینه کم شدن نیاز به ارز، کارگران، کارفرمایان و تولیدکنندگان کار بزرگی انجام می‌دهند و بخشی از نیازهای جامعه از سوی شما قشر عزیز برطرف می‌شود و امروز در برخی  بخش‌ها تبدیل به صادرکننده شده‌ایم و البته در کشاورزی هم صادرات و واردات انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در ابتدای دولت، میزان واردات ما ۸ میلیارد دلار بیشتر از صادرات بود، اما این رقم اکنون به
۳ میلیارد رسیده که بیانگر حرکت ما به سمت خودکفایی است، تأکید کرد: وقتی اعلام می‌کنیم در محصول گندم برای
۴ سال خودکفا شدیم، بدان معنی است که کشاورزان عزیز کشور را خودکفا کردند، هر جا به دنبال خودکفایی برویم بدان معنی است که ارزش پول ملی افزایش یافته و نیاز به ارز خارجی کمتر شده است و همچنین هر چه صادرات افزایش یابد، درآمد ارزی برای کشور بیشتر خواهد شد.
صادرات غیر نفتی به ۴۰ میلیارد دلار رسیده
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه امروز رقم صادرات غیرنفتی بسیار قابل توجه و به ۴۰ میلیارد دلار رسیده است، اضافه کرد: با تلاش بیشتر بهبود کیفیت، کاهش مصرف داخلی و افزایش صادرات در محصولات غیرنفتی می‌توانیم بازارهای منطقه و جهان را تصاحب کنیم که در نتیجه درآمد ارزی کشور افزایش می‌یابد و یکی از قدم‌های مهم برای مبارزه با امریکا همین موضوع است. روحانی با بیان اینکه امریکا به دنبال این است که از طریق فشار به صادرات نفتی، درآمد ارزی کاهش یابد تا نیازمندی‌های داخلی برای تولید کالاهای اساسی و واردات برخی محصولات مورد نیاز دچار مشکل شود، تصریح کرد: یکی از راه‌های مقابله با امریکا و خط مقدم این مبارزه شما کارگران عزیز هستید که بتوانید با کار بیشتر محصولات بیشتری تولید کنید و ظرفیت خالی کارخانجات پرشود.
رئیس جمهوری در ادامه، با اشاره به یکی از مصوبات مهم هیأت امنای صندوق توسعه ملی مبنی بر اینکه اگر کارخانه‌ای ظرفیت تولید خود را افزایش دهد یا تأسیس شود، ظرفیت تولید برای دریافت پول از صندوق توسعه ملی در اولویت خواهد بود، گفت: این به معنای آن نیست که سالن و تجهیزات اضافه شود، بلکه باید با افزایش شیفت‌های کاری، تا چند برابر، ظرفیت را افزایش دهیم و کیفیت کالاها نیز به همین نسبت ارتقا یابد. وی گفت: وقتی در کشورهای همسایه مشاهده می‌کنیم کالاهای ساخت کارگران ایرانی در مغازه‌های این کشورها به فروش می‌رسد، انسان به خود می‌بالد که کالای ما جای کالاهای کشورهای غربی یا شرقی را پر می‌کند و این مهم به دست شما انجام شده است. رئیس جمهوری با طرح این موضوع که شاید شما به دولت خطاب کنید که چرا قیمت ارز کاهش نمی‌یابد، خطاب به کارگران سراسر کشور، تأکید کرد: هر چقدر تولید افزایش یابد و به سمت خودکفایی حرکت کنیم، قیمت ارز کاهش می‌یابد.
روحانی با اشاره به اینکه امریکا فشار می‌آورد تا نفت خام صادر نکنیم و البته باید به صادرات نفت خام ادامه دهیم، تصریح کرد: همه مسئولان اتفاق نظر دارند که تصمیم امریکا برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر تصمیمی غلط و نادرست است که اجازه نخواهیم داد اجرایی و عملیاتی شود.
وی با بیان اینکه امریکایی‌ها در ماه‌های آینده متوجه می‌شوند که صادرات نفت خود را ادامه خواهیم داد، تصریح کرد: ممکن است از یک راه درها را بر روی ما ببندند، اما یک باب وجود ندارد که امریکا فشار می‌آورد تا بسته شود، بلکه هنوز ۶ در وجود دارد و ما با قدرت به صادرات نفت ادامه خواهیم داد. روحانی با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم که جامعه در فشار باشد، لازمه رسیدن به این مهم را اتحاد دولت و ملت دانست و گفت: اگر ملت در هر جا پشتیبان دولت نباشد، دولت ناموفق خواهد بود. روحانی افزود: هر چه تولید افزایش یابد، مردم در رفاه قرار می‌گیرند و قدرت اقتصادی خواهیم بود.
امسال هم در گندم خودکفا هستیم
وی در بخش دیگری از سخنان خود، سیل اخیر کشور را در ۱۰۰ سال گذشته بی سابقه دانست و گفت: هیچ زمانی در ایران به طور همزمان حدود ۲۸ استان با معضل سیل مواجه نبود و اداره کردن و ساماندهی امور در همه این استان‌ها بویژه در برخی استان‌هایی که مشکلات و خرابی‌های زیادی داشتند، کار آسانی نبود. رئیس جمهوری به وزرای «صنعت، معدن و تجارت»، «تعاون،کار و رفاه اجتماعی» و «جهاد کشاورزی»، اعلام کرد که بازسازی همه مراکز تولیدی، بنگاه‌ها و کارگاه‌های اقتصادی، مراکز دامپروری و کشاورزی که در مناطق سیل‌زده دچار خسارت شده‌اند، اولویت دولت است و همه باید تلاش کنند تا شرایط کار و تولید در این مناطق بسرعت به شرایط گذشته و حتی بهتر از آن، بازگردانده شود.
وی با بیان اینکه در جلسه هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان براساس گزارش مسئول جهاد کشاورزی این استان ۱۵۰ هزار هکتار گندم در این منطقه براثر سیل به زیر آب رفته، خاطرنشان کرد: بر مبنای برآوردها در سال جاری می‌بایست گندم زیادی برای صادرات در کشور تولید می‌شد، اما علیرغم همه مشکلات و با وجود این خسارت‌ها، امسال نیز در گندم خودکفا خواهیم بود.
روحانی در ادامه، آمار ارائه شده از سوی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در زمینه مسائل مربوط به کارگران را امیدوارکننده دانست و با اشاره به ضرورت تلاش در راستای ارائه خدمات بهتر به کارگران، گفت: کارگران باید نسبت به آینده زندگی خود امیدوار باشند چرا که هر چه کار با نشاط و با روحیه انجام شود، محصول بهتری خواهد داشت.
رئیس جمهوری افزود: کارگری که بداند پس از چند سال تلاش می‌تواند صاحب خانه شود و دغدغه‌های مربوط به تهیه مسکن را ندارد، با روحیه بهتری می‌تواند در مسیر تولید محصول باکیفیت تلاش کند و در این راستا تلاش مسئولان در وزارت تعاون،کارو رفاه اجتماعی باید بیشتر از گذشته شود.
وی، برنامه‌ریزی برای سهیم کردن کارگران در تولیدات بیشتر و صادرات محصولات را مورد تأکید قرار داد و افزود: کارگر باید بداند که اگر کیفیت محصولی که تولید می‌کند ارتقا یابد، این جنس صادر شده و می‌تواند در سود حاصل از آن سهمی داشته باشد، در این صورت با انگیزه بهتر و بیشتری تلاش خواهد کرد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه در جلسه‌های مختلف اقتصادی از هر پیشنهادی از سوی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، در راستای حمایت از کارگران و کاهش مشکلات آنها حمایت می‌شود، گفت: حمایت از کارگر تنها به معنای افزایش حقوق آنان نیست بلکه باید در بسیاری موارد به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که کارگران در سود حاصل از تولید و صادرات محصولات سهیم و شریک شوند. روحانی افزایش چندین برابری امکانات و مسائل رفاهی برای کارگران در دولت تدبیر و امید براساس گزارش ارائه شده از سوی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی را مایه مباهات دولت دانست و گفت: اینکه تشکل‌های کارگری در این دولت ۱٫۶ درصد افزایش داشته موجب افتخار دولت است چرا که معتقدیم کارگران از طریق تشکل‌های صنفی باید به دنبال منافع خود باشند و تشکل‌های کارگری باید از منافع کارگران در بخش‌های مختلف دفاع کنند.
دولت با همه توان در کنار کارگران است
رئیس جمهوری تأکید کرد: دولت با همه توان و امکانات خود در کنار کارگران است و هیچ‌کس تردید ندارد که رشد تولید و قدرت کشور و مبارزه در برابر دشمنان تنها با کار و تولید امکانپذیر است؛ بنابراین وظیفه دولت است تا در راستای افزایش تولید و اشتغال تلاش کند. روحانی با اشاره به اینکه براساس گزارشی از سوی کمیته امداد امام خمینی(ره)، در یک سال گذشته با حمایت بانک‌ها ۱۳۶ هزار شغل جدید از جمله در زمینه اشتغال روستایی ایجاد شده است، اظهار کرد: اگر همه در کنار هم تلاش کنیم خداوند نیز نصرت و یاری خود را نصیب ما خواهد کرد و می‌توانیم دشمنان را به زانو در بیاوریم. کارگران غیور کشور، زنان، مردان و جوانان نخواهند گذاشت که امریکا پیروز شود و ما قطعاً امریکا را به زانو درمی‌آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =