از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شد

وزارت صنعت در واپسین روزهای سال ۹۷ برای ساماندهی وضعیت صادرات و واردات کشور، بسته‌ای تشویقی ارایه داد. بر اساس این دستورالعمل، دو شرط «سقف واردات» و «سابقه تجاری» برای ثبت سفارش واردات کالاهای شامل مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید حذف شده است. همچنین بر اساس این دستورالعمل سایر دستگاه‌ها مکلف هستند تا درخواست متقاضیان را به مدت یک روز بررسی و تعیین تکلیف کنند. اما دومین ابلاغیه وزارت صنعت حذف واسطه‌ها از صادرات فولاد است. بر اساس این دستور‌العمل، از این پس صادرات محصولات فولادی صرفا از طریق واحدهای تولیدکننده مجاز خواهد بود.

وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست متقاضیان برای واردات مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید از محل ارز حاصل از صادرات را به یک روز کاهش داد و سقف و سابقه برای ثبت سفارش واردات این کالاها را حذف کرد. به منظور تسهیل فرایند واردات در مقابل صادرات و کاهش زمان واردات مواد اولیه و واسطه‌ای مرتبط با واحدهای تولیدی، بسته تشویقی که با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک ایران تهیه شده بود، در حوزه‌های ثبت سفارش، عملیات بانکی و تشریفات گمرکی، برای ثبت سفارشات بانکی از محل صادرات اعلام شد.

بنابر این دستور العمل، بررسی درخواست متقاضیان مشمول این بسته در یک روز انجام شده و سقف و سابقه برای آنها حذف می‌شود. همچنین سایر دستگاه‌ها مکلف هستند درخواست متقاضیان را به مدت یک روز بررسی و تعیین تکلیف کنند. وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه ثبت سفارش علاوه بر بررسی یک روزه درخواست تولیدکنندگان و بازرگانان دارای قرارداد با واحدهای تولیدی، برای نیاز واحدهای تولیدی، سقف و سابقه واردات را برای کدهای تعرفه کالاهای مشمول این بسته که شامل مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید هست، حذف کرده است. از طرفی امکان انتخاب ارز حاصل از صادرات برای تعرفه مشمول این بسته (در اولویت ۱ و ۲) فراهم می‌شود. بانک مرکزی نیز در حوزه عملیات بانکی مدت زمان مجاز برای رفع تعهد ارزی از زمان صدور اعلامیه تامین ارز را از سه ماه به شش ماه افزایش داده و وثیقه مورد نیاز جهت رفع تعهد ارزی را از حداکثر ۳۵ درصد به حداکثر ۱۵ درصد به صورت چک، سفته یا ترکیبی از این موارد به تشخیص بانک عامل، کاهش داده است. همچنین در حوزه تشریفات گمرکی توافق شد، پیش از اظهار، امکان پذیرش نمونه‌برداری کالاهایی که نیاز به اخذ و ارایه مجوزهای قانونی دارند فراهم و مجوز ترخیص سازمان مربوطه، صرفا با ذکر شماره «کوتاژ» و به صورت سیستمی انجام شود. امکان حمل یکسره براساس تقاضای صاحب کالا نیز فراهم می‌شود.

چنانچه در زمان رسیدن این کالاها به اماکن گمرکی یا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ثبت سفارش اعتبار داشته باشد، تمدید ثبت سفارش جهت انجام تشریفات گمرکی (حتی زمان اظهار) مورد نیاز نیست. اظهارنامه‌های این کالاها، به مسیر سبز سیستم انتخاب مسیر اظهارنامه هدایت شده و ظرف همان روزِ اظهار، امکان صدور پروانه الکترونیکی و خروج کالا فراهم می‌شود. بررسی ارزش این اظهارنامه‌ها با عنایت به قرارگیری در مسیر سبز اظهارنامه، بعد از ترخیص کالا انجام شده و امکان اعطای تسهیلات در پرداخت حقوق ورودی از جمله پذیرش ضمانتنامه بانکی معتبر یا ترخیص نسیه (نگهداری از کالا صرفاً به میزان حقوق ورودی و عوارض متعلقه) فراهم می‌شود.

همچنین در امور گمرکی تفاوت قابل قبول در ارزش، وزن و تعداد کالا با فرض ثابت بودن شرح تجاری به ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده و امکان ترخیص کالاهای مورد نیاز فوری به شرط ارایه مجوزهای قانونی با صدور حکم فراهم و نیز امکان ترخیص شبانه‌روزی کالاهای مشمول این بسته که تشریفات گمرکی آنها به اتمام رسیده فراهم می‌شود. این بسته در راستای سیاست‌های دولت برای تسهیل واردات مواد اولیه و واسطه‌ای بخش تولید و بازگشت ارز به چرخه اقتصاد مولد تهیه و ابلاغ شده و صادرکنندگان می‌توانند در چارچوب دستورالعمل‌های ابلاغی قبلی و با هدف رفع تعهد ارزی نسبت به عرضه ارز خود اقدام نموده و این ارز را برای نیازهای اولیه و اساسی اقتصاد کشور استفاده کنند.

حذف واسطه‌ها از صادرات فولاد

از دیگرسو، وزیر صنعت در نامه‌ای به رییس کل گمرک ایران، به منظور بازگشت ارز صادراتی، ممنوعیت صادرات فولاد توسط شرکت‌های واسطه‌ای را اعلام کرد. بر اساس این مکاتبه، با توجه به ضروریت تامین نیاز داخلی، ساماندهی صادرات محصولات فولادی، پیگیری بازگشت ارز حاصل از صادرات و جلوگیری از ارزان فروشی محصولات صادراتی و همچنین بنا به درخواست شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فولاد، از این پس صادرات محصولات فولادی (کد ۵ HS) صرفا از طریق واحدهای تولید‌کننده یا نماینده رسمی آنان پس از تایید این وزارتخانه مجاز خواهد بود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =