راهی جز جدایی بازرگانی از صنعت وجود ندارد

درخواست دوباره رییس‌جمهوری از مجلس در مراسم معرفی وزیر بهداشت:

معرفی وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت، فرصتی به دست رییس‌جمهور داد تا برخی از معضلات اساسی کشور را که به دست نمایندگان مجلس گشوده می‌شود، بیان کند. موضوعاتی از قبیل لوایح مبارزه با پولشویی و جدا‌سازی بازرگانی از صنعت از مهم‌ترین مواردی بود که روحانی دیروز در مجلس بیان کرد. او اظهار امیدواری کرد که دو لایحه دیگر مبارزه با تامین مالی تروریسم در دست مجمع است به زودی تصویب شود.  اما موضوع جدا‌سازی تجارت از صنعت موردی بود که رییس‌جمهوری بر آن تاکید ویژه‌ای داشت.

او با اشاره به این نکته که امیدوارم این مجلس، تجارت را از وزارتخانه صنعت و معدن جدا کند که اصرار من است، ‌گفت: می‌دانید بدون وزیر بازرگانی مستقل مسائل صادرات و واردات و تنظیم بازار حل نمی‌شود. در ابتدای دولت دوازدهم، لایحه دوفوریتی خدمت شما فرستادم و خواستم این وزارت بازرگانی را جدا کنید. به وزارتخانه عظیم و بزرگی که صنعت معمولی، صنایع سنگین و معادن وزارتخانه بازرگانی را اضافه کردیم و بازرگانی را تقسیم کردیم و بخشی را به جهاد کشاورزی دادیم. ما نمی‌دانیم با چه کسی طرف هستیم.  حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دیروز – دوشنبه – در مراسم اخذ رای اعتماد برای دکتر حسن نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اینگونه شروع کرد: همه ما می‌دانیم که بخش سلامت بهداشت و مساله رسیدگی به بیماران، هزینه سلامت، پیشگیری از بیماری‌ها، استقلال در این زمینه و توریسم سلامت چقدر برای ما اهمیت دارد. به گزارش ایرنا، وی تصریح کرد: انقلاب بزرگ اسلامی ره آوردی فراوان در بخش‌های مختلف خدمات اجتماعی برای مردم ما به ارمغان آورد که یک بخش آن سلامت بود. با نگاه به آمارهای اولیه کاملا روشن است که نظام جمهوری اسلامی ایران در این ۴۰ سال چه گام‌های بلندی در راه سلامت مردم برداشته است. رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: در سال‌های ۵۶ و ۵۷ قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، کل پزشکانی که در کشور خدمت می‌کردند ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر بودند که از این تعداد شش هزار نفر آن پزشکان خارجی بودند.علاوه بر این نیمی از بهداشت و سلامت و درمان ما در بخش پزشک عمومی یا تخصصی وابسته به پزشکان خارجی بود. روحانی ادامه داد: در تخصص‌های مختلف به جز هشت رشته تخصصی پزشکی که در ایران بود، بقیه موارد نیازمند به دانشگاه‌های خارج از کشور بودیم. وی یادآور شد: امروز این استقلال بزرگ را انقلاب اسلامی برای ما به ارمغان آورده است که به جای ۱۴ هزار پزشک امروز ۱۴۰ هزار پزشک در این کشور خدمت می‌کنند و به جای ۶۰۰ دانشجوی ورودی در رشته پزشکی در سال ۵۷ امروز شش هزار و ۱۰۰ نفر ورودی پزشکی داریم.  رییس‌جمهوری اضافه کرد: با اینکه جمعیت کشور ما کمی بیش از دو برابر شده است و از ۳۶ میلیون ما به هشتاد و دو میلیون نفر رسیده‌ایم ۱۲۸ درصد افزایش ما داریم، اما در بخش بهداشت و درمان به هر کجا نگاه می‌کنیم آمار را دو برابر نمی‌بینیم ۱۰برابر، ۱۵ برابر، ۱۲برابر و ۱۳۰ درصد می‌بینیم. روحانی خاطرنشان کرد: حرکت ما در این زمینه حرکت صحیح و درستی بوده است و مسیری که انقلاب اسلامی در این زمینه انتخاب کرده است مسیری بوده که ما را به هدف رسانده است.

وی ادامه داد: البته به این معنا نیست که در بخش سلامت ما امروز هیچ اشکال و ایرادی نداریم، قاعدتا ضعف و اشکال هم داریم اما وقتی با ۴۰ سال پیش مقایسه می‌کنیم با سایر کشورها پیشرفت کشور بسیار قابل ملاحظه است. پزشکان فداکار، ایثارگر و مخلص که ما بسیاری از آنها را در دوران هشت سال دفاع مقدس در بیمارستان‌های خط مقدم آنها را مشاهده کردیم. رییس‌جمهوری اضافه کرد: در عملیات‌هایی بود که فاصله خط مقدم تا پزشک جراح و اتاق جراحی ما بیش از هفت کیلومتر نبود یعنی بیمارستان ما در جایی مستقر بود حتی گلوله خمپاره می‌توانست به آنجا اصابت کند.در زیر انفجارهای توپخانه‌های مهیب ادوات حتی بمباران هواپیماها که یکی از بیمارستان‌های ما در یکی از عملیات مورد حمله قرار گرفت پزشکان و پرستاران ما باشهامت در خط مقدم بودند. روحانی با بیان اینکه امروز هم پزشکان مخلص، مومن و ایثار‌گر کم نداریم، افزود: البته در میان همه اقشار ممکن است افراد کمی هم داشته باشیم که همه ویژگی‌هایشان مطلوب جامعه نباشد اما این قشر همواره مومن، فداکار، ایثار‌گر و مورد احترام جامعه بوده است. روحانی ادامه داد: همیشه از رسم ما این بوده که به عالمان، دانشمندان و از جمله پزشکان همیشه احترام می‌کردیم این یکی از اخلاق‌های شایسته و درست مردم عزیز و بزرگ این سرزمین است.

امیدوارم نام دکتر هاشمی در تاریخ ماندگار باشد

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: در ابتدای دولت یازدهم و قبل از آغاز به کار دولت، بنده در تبلیغات انتخاباتی خود در سال ۹۲ به مردم قول دادم که یکی از اهداف دولت آینده موضوع سلامت، تجهیز بخش‌های مربوط به سلامت، در دسترس قرار دادن داروهای مورد نیاز و همچنین کاهش مخارج بیماران است. وی با بیان اینکه «ما از ابتدای دولت یازدهم به فکر ایجاد طرحی برای تحول سلامت بودیم»، ادامه داد: تقریبا در همان ماه‌های اولیه یعنی در اوایل سال ۹۳ طرح تحول سلامت و اجرایی و عملیاتی شد و در اجرای این طرح دکتر قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بسیار پرتلاش، مخلص و ایثارگر ما نقش بسیار ارزشمندی در اجرای این طرح داشت. رییس‌جمهوری با تقدیر از خدمات وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: امیدوارم نام دکتر هاشمی در تاریخ کشور ما در کنار طرح تحول سلامت ماندگار باشد. روحانی ادامه داد: یکی از تاسف‌های من در دولت دوازدهم این است که دوست بسیار عزیز، پرتلاش و خوبمان نتوانست تا پایان راه در کنار هم باشیم، برای او آرزوی موفقیت می‌کنم، هر کجا که هست فردی خدوم، جهادی و مردی است که آشنایی من با او به دوران دفاع مقدس و ایام جنگ بر‌می‌گردد. وی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت کار بسیار بزرگی انجام گرفت، یادآور شد: دولت و مجلس هر دو برای طرح تحول سلامت دست به دست هم دادیم، شاید هیچ کار مهمی را دولت بدون حمایت و کمک شما نمایندگان نتواند انجام دهد. رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: همین امروز زحمت تصویب بودجه سال آینده بر دوش شماست و خوشحالم که شما نمایندگان در بخش کمیسیون تلفیق کارها را به اتمام رساندید و ان‌شاءالله بعد از ۲۲بهمن کار بررسی نهایی را آغاز می‌کنید. اگر بودجه سال ۹۸ هرچه زودتر به دست ما برسد می‌توانیم برای سال آینده سریع‌تر برنامه‌ریزی کنیم.

وضعیت ۴ لایحه

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود از رییس مجلس شورای اسلامی، هیات رییسه و نمایندگان به خاطر تصویب چهار لایحه مهمی که علیه پولشویی و تروریسم وجود داشت و مجلس شورای اسلامی تصویب کردند، قدردانی کرد. وی تاکید کرد: تصویب این چهار لایحه به عنوان یک اقدام مهم از سوی مجلس و دولت در تاریخ کشور خواهد شد چون ما همیشه پیشتاز مبارزه با تروریسم بودیم و نباید اجازه دهیم قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها که دستشان به خون مردم آلوده است و ترورهای مختلف را در طول تاریخ انجام دادند، مدعی مبارزه مالی با تروریزم باشند. رییس‌جمهوری با بیان اینکه نباید بهانه‌ای به آنها بدهیم که بتوانند به ما اهانت کنند، اضافه کرد: امیدوارم با توجه به اینکه دو لایحه از چهار لایحه نهایی شده است، دو لایحه دیگر هم در مراحل بعدی نهایی شود. وی افزود: ما تکمله‌ای هم به عنوان دو فوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم که ان‌شاءالله آن هم به دست شما نمایندگان تصویب شود تا ما بتوانیم برای روان‌سازی مبادلات خارجی، مالی و بانکی دست مسوولان را بازتر کنیم.

در طرح تحول سلامت بهداشت را به منزل مردم نزدیک‌تر کردیم

رییس‌جمهوری گفت: در تبلیغات انتخاباتی خود درباره سلامت مردم، تجهیز بخش سلامت و در دسترس قرار دادن داروهای مورد نیاز و همچنین کاهش مخارج بیماران قول داده بودم. دراوایل انقلاب اسلامی ۵۵هزار تخت بیمارستان داشتی، اما امروز ۱۲۹هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی در کشور داریم؛ یک برنامه بسیار بزرگ و یک تحول بسیار بزرگ تدوین کردیم؛ ۱۳۱ درصد افزایش تخت بیمارستانی در این طرح بزرگ انجام گرفت. روحانی اظهارداشت: برای ساخت ۲۴هزار تخت جدید برای بازسازی ۴۴ هزار تخت اقدام کردیم؛ در کنار تجهیزات و تسهیلات برای مردم، قدم‌های خوبی در این چند سال برداشتیم؛ مخارج پزشکی برای بیماران بستری به زیر ۱۰ درصد و حتی در روستاها تا زیر ۵ درصد هم رسیده است. وی افزود: در طرح تحول سلامت، سلامت و بهداشت را به منزل مردم نزدیک و نزدیک‌تر کردیم، در آغاز انقلاب ۱۵۰۰ خانه بهداشت در کشور داشتیم اما امروز ۱۲ برابر یعنی ۱۸ هزار خانه بهداشت در کشور فعالیت می‌کنند. رییس قوه مجریه بیان کرد: اگر پزشکان متخصص ما در گذشته فقط در شهرهای بزرگ بودند امروز تا مناطق مرزی هم نزدیک شده‌اند، بسیاری از شهرهای کوچک و روستاییان با فاصله کمی به پزشک متخصص دسترسی دارند. این کار یک تحول بزرگ در حوزه سلامت و پزشکی است. روحانی خاطرنشان کرد: بسیاری از سران کشورهای جهان در ملاقات‌هایی که داریم نسبت به طرح تحول سلامت دچار شگفتی هستند و سوال می‌کنند که چگونه این طرح با این عظمت در ایران اسلامی اجرایی و پیاده شده است؛ بسیاری از کشورهای صنعتی و بزرگ هنوز در اجرای چنین طرحی به خوبی موفق نبوده‌اند این طرح یکی از افتخارات بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران است. وی گفت: پیش از انقلاب در بسیاری از بیماری‌ها و عمل‌های جراحی نیازمند این بودیم که بیماران به خارج از کشور بروند، امروز تقریباً این نیاز بطور کامل مرتفع شده و برعکس نیز شده است؛ ما گردشگری سلامت داریم، تعداد زیادی از مردم کشورهای همسایه‌ها، ایرانی‌هایی که در اروپا ساکن و امریکا ساکن هستند برای عمل جراحی به ایران می‌آیند و عمل جراحی انجام می‌دهند نه اینکه چون در ایران ارزانتر است بلکه به خاطر پزشکان متخصص و خدمات مناسب بیمارستانی به ایران می‌آیند. رییس‌جمهوری تاکید کرد: در یک بیمارستان تمام بخش‌ها باید دست به دست هم بدهند تا بیمار به سلامت از بیمارستان خارج شود و زندگی خود را دوباره آغاز کند.

۹۵ درصد دارو در داخل تولید می‌شود

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در اوایل سال ۹۲ مساله دارو یکی از مشکلاتی بود که مردم با آن مواجه بودند؛ بسیاری از داروها نایاب بود یا بسیار گران بود، ما تلاش کردیم مشکل دارو حل شد، ما امروز افتخار می‌کنیم که اگر در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی از لحاظ عددی ۲۵ درصد داروها در داخل تولید می‌شد و ۷۵ درصد را  از خارج تامین می‌کردیم امروز ۹۵ درصد دارو در داخل تولید می‌شود و فقط ۵ درصد از داروها را از خارج وارد می‌کنیم.

وی تصریح کرد: به لحاظ عددی از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ۲۵ درصد داروها در داخل تولید و ۷۵ درصد در خارج تهیه می‌شده است . امروز ۹۵ درصد داروها در داخل تولید می‌شود و ۵ درصد از خارج وارد می‌کنیم. می‌توانیم تسهیلات بیشتری در این زمینه فراهم کنیم تا صادر‌کننده دارو در منطقه باشیم.  روحانی ادامه داد: در برخی بخش‌ها نسبت به کشورهای همسایه و حتی غیر همسایه و حتی اروپا صادر‌کننده بخشی از داروها هستیم. فناوری‌های پیشرفته‌ای که امروز در بیوتکنولوژی، ژنتیک، سلول‌های بنیادی وجود دارد، تحول بسیار بزرگی را در بخش سلامت به وجود آورده است. وی با تاکید براین که وزارت بهداشت وزارتخانه‌ای است که به بسیاری از وزارتخانه‌های دیگر متصل است، خاطرنشان کرد: امیدوارم این مجلس، تجارت را از وزارتخانه صنعت و معدن جدا کند که اصرار من است. می‌دانید بدون وزیر بازرگانی مستقل مسائل صادرات و واردات و تنظیم بازار حل نمی‌شود. در ابتدای دولت دوازدهم، لایحه دوفوریتی خدمت شما فرستادم و خواستم این وزارت بازرگانی را جدا کنید. به وزارتخانه عظیم و بزرگی که صنعت معمولی، صنایع سنگین و معادن وزارتخانه بازرگانی را اضافه کردیم و بازرگانی را تقسیم کردیم و بخشی را به جهاد کشاورزی دادیم. ما نمی‌دانیم با چه کسی طرف هستیم.

راهی جز جدایی وزارت بازرگانی نیست

وی ادامه داد: اگر می‌خواهید مردم برای خرید اجناس‌شان کمتر معطل شوند و اطمینان‌شان بیشتر شود به عنوان مسوول دولت عرض می‌کنم راهی جز جدایی وزارت بازرگانی وجود ندارد و گرنه این مشکل ادامه پیدا می‌کند. این مشکل برای همه ملت است نه من. به عنوان نمایندگان مردم می‌خواهم در این زمینه کمک کنید تا وزیر بازرگانی مستقل این کار را انجام دهد. ربیس جمهوری اظهار داشت: این وزارتخانه با وزارتخانه‌های صنعت و بهداشت کار دارد. اگر مواد غذایی پروتئین، کیفیت و سلامت لازم را نداشته باشد همین مواد غذایی منجر به بیماری می‌شود به جای اینکه این توانایی را به افراد برای مقابل بیماری را می‌دهد.

روحانی یادآور شد: به وزیر سابق بهداشت، آقای هاشمی چند بار تاکید کردم بر روی آب درون بطری‌ها که مردم می‌خرند و استفاده می‌کنند دقت کنید چون گزارش‌های متعددی در این زمینه رسیده بود. رفتند و بررسی کردند و یکی از این آب‌هایی که خیلی معروف است و در ادارات استفاده می‌شود. آن آب کیفیتش به مراتب از آب شیر تهران پایین‌تر بود.

وی افزود: وزارت بهداشت رده‌بندی کند و به مردم رده آب‌های الف با ب و ج را مشخص کند تا مردم بدانند در روغن هم هیمنطور و سایر مواد غذایی همین‌طور، مسوولیت مهمی همزمان با بخش کشاورزی و صنعت دارد.

رییس دولت دوازدهم در ادامه با اشاره به ارتباط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با سایر وزارتخانه‌ها اظهارداشت: اگر می‌خواهیم توریسم سلامت داشته باشیم بخش سلامت ما با بخش گردشگری باید رابطه بسیار نزدیک داشته باشد و وزیر بهداشت باید ذوفنون باشد و از بخش‌های دیگر هم اطلاع داشته باشد.

روحانی افزود: وزارت بهداشت بخش کوچکی نیست. بخش وسیعی است و باید از داروسازی هم بداند همانقدر که از آب مردم هم بداند باید از انواع بیماری‌ها و راه‌حل آن هم مطلع باشد . همانطور که از مواد غذایی و کشاورزی که برای مردم تامین می‌شود باید مراقبت کند. بنابراین وزارت بهداشت وزارتخانه‌ای است که در بخش‌های مختلف با قسمت‌های مختلف دیگر باید در تماس باشد.

وی اضافه کرد: یکی از کارهای مهمی که آقای دکتر هاشمی بنا بود انجام دهد و این مسوولیت با رای شما بر دوش آقای نمکی می‌آید مساله سلامت الکترونیک و کارت الکترونیک برای سلامت است، این کار از کارهای مهمی است که اولا تشخیص را آسان می‌کند، ثانیا از پول‌ها و هزینه‌هایی که نیازی نیست جلوگیری می‌کند، ثالثاً از باندهای فسادی که امروز متأسفانه در مراکز تشخیص و برخی از مطب‌ها و کلینیک‌ها و بیمارستان ها- زیاد نیست- اما متاسفانه وجود دارد وما با سلامت الکترونیک ما می‌توانیم از این مساله عبور کنیم. روحانی گفت: این شفاف می‌شود که یک فرد امسال چند بار‌ام آر‌ای و اسکن شده یا عکس گرفته و به دکتر مراجعه کرده و چه مقدار دارو مصرف کرده است. ما هم می‌توانیم پزشک را کنترل کنیم و ببینیم چقدر برای مریض دارو می‌نویسد و متخصصین و نظام پزشکی و ناظران ما ببینند این داروها چه مقدار لازم و ضروری بوده و چه مقدار زینت النسخه بوده است. وی یادآورشد: چون من یک وقتی به دکتر گفتم چرا آنقدر می‌نویسید گفت داروی من دو خط اول است بقیه زینت النسخه است چون اگر نسخه من دو خط باشد خیلی بد است ما زینت النسخه نمی‌خواهیم ما دارو برای بیمار می‌خواهیم. رییس‌جمهوری اظهارداشت: تعداد زیادی از پزشکان ما متعهد هستند و این کار را نمی‌کنند برخی هم ممکن است دقت نکنند. این یک مقدار هم به فرهنگ ما مربوط می‌شود اگر یک مریض ما پیش پزشکی برود و پزشک او را معاینه کند و در نهایت بگوید نیاز به دارو نداری و باید یک مقدار استراحت کنی و نوشیدنی مصرف کنی، می‌گوید این دکتر سواد نداشته است و این را خودم هم بلد بودم استراحت کنم. اگر پزشک نسخه را بنویسد و دارو کم بنویسد باز هم می‌گوید این چه پزشکی بود و یک قرص برای من نوشته است. وی با تاکید بر لزوم تحول و اصلاح در فرهنگ جامعه اظهارداشت: این کار نیاز به صدا و سیما، روزنامه‌ها، مجلات، فضای مجازی است.این همه هشتگ درست می‌کنیم یک بار هم هشتگ درست کنیم برای مبارزه و جلوگیری از داروهایی که نیاز نیست و زینت النسخه است و ما این کار را باید انجام دهیم.

طرح سلامت الکترونیک باید به صورت عمومی آغاز شود

رییس‌جمهوری بخش سلامت الکترونیک را یک ضرورت برای امروز جامعه عنوان کرد و گفت: قول آقای جهرمی و آقای دکتر نمکی به ما این است که در اوایل سال آینده این طرح وارد مرحله اجرا شود.  وی افزود: البته می‌گویند اجرای این طرح ابتدا از ۵ یا ۶ استان شروع می‌شود که آن بحث دیگری است؛ اصل این است که اجرای طرح سلامت الکترونیک باید به صورت عمومی آغاز شود. حالا تشخیص اولیه بحث ارجاع و یکسری مسائلی هست که به تدریج باید اجرا شود و آن بحث دوم مساله است. اصل اجرای این طرح ضروری است.  روحانی اضافه کرد: نکته دیگر این است که آقای دکتر نمکی باید به آینده این وزارتخانه فکر کند، امروز روند این است که بیمار را به بیمارستان می‌بریم، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد، جراحی را انجام می‌دهیم، بعد نیاز به استراحت دارد و بعد هم مرخصش‌ می‌کنیم. در این روند مرخص شدن از بیمارستان، در بعضی از بیماری‌ها، تا شروع کار عادی یک فاصله وجود دارد. برای این مقطع به یک مراکز نوعی توانبخشی و تراپی‌های مختلف نیاز داریم.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: اینگونه نیست که با عمل جراحی و استراحت در بیمارستان، بیمار به کار عادی برگردد، بلکه ممکن است به یک هفته زمان برای پسادرمانی بیمارستان نیاز باشد؛ به این اقدامات پسادرمانی ممکن است در کنار و گوشه به شکل پراکنده باشد، ولی در قالبی منظم و سیستماتیک وجود ندارد، در حالی که باید در کنار بیمارستان و درمانگاه، یک بخش برای پسادرمان درست شود. برای اینکه افراد بتوانند، توانمند شوند و به زندگی عادی بازگردند.  روحانی اظهار داشت: این کار در بسیاری از کشورهای پیشرفته وجود دارد، اما در ایران هنوز به این نقطه نرسیده‌ایم؛ این وزارتخانه با توجه به اهمیت مساله، باید فکری برای این موضوع کند.

پیشنهاد دکتر هاشمی برای وزارت بهداشت هم دکتر نمکی بود

رییس قوه مجریه تصریح کرد: در میان همه دوستانی که در ذهنم بود و مشورتی که با دوستان مختلف داشتم، آقای دکتر نمکی‌را برای این برنامه‌ها بهترین گزینه یافتم؛ خود آقای دکتر هاشمی هم پیشنهادش این بود، آن وقتی که تصمیم گرفته بود از دولت فاصله بگیرد به فعالیت روزمره‌اش بپردازد. پیشنهاد ایشان هم آقای دکتر نمکی بود.  روحانی با بیان اینکه درمورد وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت و درمان با دوستان و وزیران سابق این وزارتخانه مشورت کرده است، گفت: در صحبت‌هایی که با آقای دکتر نمکی داشتم متوجه شدم ایشان از تجربه بسیار خوبی در این حوزه برخوردار است و انصافاً به همه بخش‌هایی که وزیر باید به آنها توجه کند، توجه دارد.  وی حضور در جهاد سازندگی تا میدان جنگ، اداره دانشگاه، حضور در فرهنگستان، معاونت وزارت بهداشت و درمان و حضور در بخش داروسازی را از جمله سوابق و تجربیات وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد و افزود: تفاوت وزارت بهداشت با دیگر وزارتخانه‌ها این است که نیروی مورد نیاز خود را تربیت کرده و عمدتا به‌کار می‌گیرد .  رییس‌جمهوری با بیان اینکه وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش نیروهای تربیت شده خود را تحویل جامعه می‌دهند ولی آموزش دیدگان وزارت بهداشت در همین وزارت خانه مشغول به کار می‌شوند، گفت: خیلی مهم است که تربیت دانشجوی پزشکی ما چگونه انجام گیرد.  روحانی گفت: اگر روند آموزش پزشکی را از روز اول دانشجویی تا مرحله فوق تخصص در کشورهای مختلف مرور کنیم، می‌بینیم در ایران پزشک را به گونه‌ای تربیت می‌کنیم که تزریق را خلاف شأن خودش می‌داند، اگر مریض نیاز به تزریق آمپول داشته باشد، می‌گوید پرستار بیاید و می‌گوید من پزشک و جراح هستم و نباید تزریق کنم یا اگر باند و گچ‌ را بخواهد باز کند، این کار را به پرستار واگذار می‌کند.  رییس‌جمهوری به عملکرد پزشکان در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: من با چشم خودم دیده‌ام که در کشورهای پیشرفته، جراح خودش تزریق را انجام می‌دهد، زخم بیمار را می‌شوید، باند می‌پیچد یا بعد از عمل جراحی زانو، زیر بغل بیمار را می‌گیرد تا راه برود؛ تصور ما این است که پزشک یک تافته جدابافته است و این موضوع باید در آموزش‌های ارایه شده در دانشکده پزشکی درست شود .

رییس‌جمهوری اظهار داشت: دانشکده‌های پزشکی ما باید متحول شوند و این یکی از وظایف مهم وزیر جدید بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و در بخش داروسازی نیز می‌توانیم به خودکفایی برسیم.

طب سنتی نباید فراموش شود و ضدارزش باشد

روحانی با تاکید بر اینکه می‌توانیم در بخش دارو صادرکننده باشیم و این وزارتخانه با بخش علم و فناوری رابطه نزدیکی دارد که باید علم و فناوری و پردیس‌ها به فناوری‌های پزشکی کمک کنند، گفت: باید به طب سنتی که روزی ضدارزش بود، توجه شود و در چین بیمارستان‌های فراوانی وجود دارد که تنها طب سوزنی انجام می‌دهند.  وی ادامه داد: نمی‌خواهم بگویم داروی سنتی برای هر بیماری کافی است ولی نباید فراموش شود و ضدارزش باشد و باید در جایگاه خودش قرار بگیرد تا از آن استفاده کنیم. رییس قوه مجریه تاکید کرد: امروز یکی از صادرکنندگان مهم داروهای گیاهی هستیم و این به معنای آن است که در کشور ما همه‌چیز از جمله مواد اولیه دارویی که باید از گیاهان استفاده شود، صمغ درختان، ریشه گیاهان، داروسازی و بسته‌بندی آماده است.

همه مردم تحت پوشش بیمه قرار دارند

روحانی با تاکید براین که در زمینه بیمه کار بسیار بزرگی را انجام دادیم و برای اولین‌بار در تاریخ ایران همه مردم تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، اظهار داشت: اینکه دولت یازدهم توانست ۱۰ میلیون نفر را تحت پوشش بیمه قرار دهد، کار آسانی نبود و این بدان معنا نیست که همه کار تمام شده است اما قدم بسیار ارزشمندی بود.  وی با بیان اینکه رابطه بیمه، تأمین اجتماعی، وزارت کار و بیمه‌ای که در اختیار این وزارتخانه است با داروسازی، داروخانه‌ها، پزشکان و بیمارستان‌ها و همچنین چگونگی تأمین آن، مساله مهمی است، گفت: در جلسه‌ای ۳ ساعته با آقای دکتر هاشمی، معاونین‌ وزارت بهداشت و دکتر نمکی همه موارد را در بخش بیمه، بهداشت، درمان و نواقص موجود بحث، بررسی و جمع‌بندی کردیم.  رییس‌جمهوری لزوم همکاری، برادری و تعاون بین وزارت بهداشت و درمان و وزارت کار، تعاون و رفاه و بین نیروهای مسلح را مورد تاکید قرار داد و گفت: بخش پزشکی‌ دستگاه‌ها باید رابطه بسیار نزدیکی در کنار بخش‌های خصوصی که در این زمینه فعال هستند، داشته باشند و چنین رابطه‌ای می‌تواند ما را به مقصد نهایی برساند.

روحانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست برای حمایت و پشتیبانی از آقای دکتر نمکی و وزارتخانه بهداشت و درمان به وی رأی بسیار قاطع بدهند.

وی اظهار داشت: وزارت بهداشت و درمان مسوولیت سنگینی بر عهده دارد و رأی نمایندگان انرژی و توان مضاعفی خواهد بود برای وزیر، معاونین و بخش پزشکی و سلامت و همه مردم را در این دهه بسیار مبارک فجر انقلاب اسلامی خوشحال خواهد کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 14 =