سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می‌شود

سکه ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان شد

فروش ارز حاصل از صادرات نیما به بیش از ۷ میلیارد یورو رسید

روز پنج‌شنبه ۲۷ دی ۹۷، در بازار ارز، نرخ دلار ۱۴۰ تومان، یورو ۱۰۰ تومان و درهم ۳۹ تومان رشد کرد و سامانه سنا نرخ میانگین ارز برای دلار ۱۱۴۰۸، یورو ۱۳۱۷۱، درهم ۳۱۱۱، یوآن ۱۶۰۰، پوند ۱۴۸۰۸، لیر ترکیه ۲۱۷۳ تومان اعلام کرد. در صرافی ملی یورو ۱۳۴۰۰ و دلار ۱۱۵۹۰ تومان معامله شده است.

در بازار طلا نیز قیمت اونس طلا در بازار جهانی با یک دلار و ۹۲ سنت افزایش به ۱۲۹۴ دلار و ۷۸ سنت رسید و روز جمعه نیز نرخ اونس جهانی ۱۲۸۵ دلار اعلام شده که نشان‌دهنده ادامه تمایل قیمت طلا درنزدیکی مرز ۱۳۰۰ و نوسان‌آن است

براین اساس، قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید با ۱۱ هزار تومان کاهش ۳ میلیون و۹۲۸ هزار تومان شد. بهای سکه طرح قدیم بدون تغییر بود اما نیم سکه ۱۴ هزار تومان، ربع سکه ۳ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۶۶ تومان رشد داشته است.

روز جمعه نیز قیمت سکه طرح جدید به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و هرگرم ۱۸ عیار نیز ۳۶۰ هزار تومان رسیده که نشان‌دهنده کاهش آن نسبت به روز پنج شنبه است.

نرخ سکه طرح جدید ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، طرح قدیم ۳ میلیون و ۸۳۱ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۵۰ هزار، ربع سکه ۱ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان، طلای ۱۸ عیار ۳۶۰ هزار تومان و مظنه مثقال ۱۷ عیار ۱ میلیون و ۵۵۸ هزار تومان اعلام شده است. همچنین بانک مرکزی روز پنج‌شنبه نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که طی آن قیمت ۱۲ ارز نسبت به روز چهارشنبه افزایش و قیمت ۲۸ واحد پولی دیگر از جمله یورو و پوند کاهش یافت؛ نرخ ۷ ارز دیگر مانند دلار نیز ثابت ماند.

براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا برای روز پنجشنبه بیست و هفتم دی ماه ۹۷ بدون تغییر ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۵۶ ریال افزایش ۵۴ هزار و ۵۶ ریال و هر یورو نیز با ۹۷ ریال افت ۴۷ هزار و ۸۱۵ ریال ارزش‌گذاری شد.

 

فروش ارز حاصل از صادرات به بیش از ۷ میلیارد یورو رسید

مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما از ۱۶ مرداد تا ۲۷ دی به ۷ میلیارد و ۱۴۱ میلیون یورو رسید.

همچنین مجموع تامین ارز برای واردات در سامانه نیما از ۱۶ مرداد تا ۲۷ دی به ۶ میلیارد و دویست و هفتاد و شش میلیون یورو رسید.

همچنین بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز نرخ خرید هر اسکناس دلار امریکا ۱۱۴۹۰ تومان، نرخ فروش هر اسکناس دلار امریکا۱۱۵۹۰ تومان، نرخ خرید هر اسکناس یورو ۱۳۳۰۰ تومان، نرخ فروش هر اسکناس یورو ۱۳۴۰۰ تومان اعلام شد.

 

تاکید دوباره بر ممنوعیت آنلاین طلا فروشی

از سوی دیگر رییس اتحادیه طلا و جواهر گفت: خرید فروش آنلاین طلا و سکه توسط واحدهای طلا فروشی و فعالیت در فضای مجازی ممنوع است.

این روزها با همه گیر شدن برنامه‌های موبایلی و نفوذ فضای مجازی در زندگی مردم، شاهد رونق خرید و فروش‌های مجازی و آنلاین هستیم. به شکلی که بسیاری از واحدهای صنفی علاوه بر فعالیت فیزیکی، در فضای مجازی نیز شروع به خرید و فروش‌های آنلاین کرده‌اند.

اما بحث خرید و فروش آنلاین طلا و جواهر و سکه در فضای مجازی و برنامه‌هایی مثل اینستاگرام و تلگرام بسیار متفاوت است و با توجه به حساسیت معاملات طلا و سکه و خطرات احتمالی در این زمینه، آیت محمدولی در گفت‌وگو با ایبِنا گفت: در حال حاضر به دلیل نبود فرهنگ‌سازی و زمینه‌سازی صحیح، زمینه برای خرید و فروش مجازی طلا مساعد نیست.

وی افزود: خرید و فروش طلا در فضای مجازی به حدی اقدام حساسی است که اهل فن در این صنف نیز نمی‌توانند به راحتی اصل یا فرع بودن این محصولات را تشخیص دهند.

رییس اتحادیه طلا و جواهر افزود: افرادی که قصد فعالیت صرفا در فضای مجازی دارند، باید مجوز لازم را از وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی داشته باشند اما اگر جز صنف طلا فروشان باشند و فعالیت آنها به صورت فیزیکی و آنلاین باشد، باید از اتحادیه طلا و جواهر مجوز داشته باشند.

محمدولی در ادامه اظهار داشت: اتحادیه به تمامی طلافروشانی که در فضای مجازی فعالیت دارند، در مرحله اول تذکر و در صورت عدم توجه، اخطار و پیگیری قانونی می‌شود که تاکنون نیز برخی موارد پیش آمده و اتحادیه نیز فعالیت تمامی این واحدها را پیگیری کرده است.

به گفته وی، طبق قانون، هیچ یک از واحدهای طلا فروشی، اجازه فعالیت در اینستاگرام، تلگرام و سایر برنامه‌های فضای مجازی را ندارند.

 

تشریح دلایل افزایش قیمت طلا و سکه

رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره تحلیل وضعیت فعلی بازار نیز اظهار داشت: برخی عوامل طی روزهای اخیر موجب شده تا بازار طلا و سکه با افزایش و نوسان اندکی روبه رو شود. از جمله مهم‌ترین این عوامل نوسان در بازار ارز افزایش قیمت انس جهانی است که موجب شده قیمت طلا و جواهر نیز افزایش اندکی داشته باشد.

وی افزود: همچنین نزدیکی به پایان سال نیز موجب شده تا تقاضا سکه و طلا خام افزایش یابد و به تبع قیمت‌ها نیز افزایشی شود که امیدواریم بتوانیم بازار را مدیریت و از نوسانات بیشتر جلوگیری کنیم.

 

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می‌شود

از سوی دیگر، رییس کل بانک مرکزی از عملیاتی شدن سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی؛ عبدالناصر همتی اعلام کرد حسب دستور رییس‌جمهور محترم در جهت مقابله با یکی از گلوگاه‌های فساد و آسیب در فرآیند تجارت خارجی کشور و بر اساس اقدامات چند ماه گذشته بانک مرکزی برای آماده‌سازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان، این سامانه آماده عملیاتی شدن شد.

وی افزود از آنجا که تخصیص و تأمین ارز در جهت واردات کالا و خدمات مورد نیاز کشور صورت می‌گیرد متاسفانه در این فرآیند در گذشته سوءاستفاده‌های زیادی صورت گرفته است و برخی به بهانه واردات کالا و خدمات مورد نیاز با طی فرآیند‌های قانونی اقدام به دریافت ارز کرده و متأسفانه پس از دریافت ارز، متناسب با ارز دریافتی کالا به کشور وارد نکرده‌اند. با به کار‌گیری این سامانه کلیه بانک‌ها، وزارت صمت، گمرک و سازمان امور مالیاتی به اطلاعات و عملکرد واردکنندگان دسترسی خواهند داشت.

رییس بانک مرکزی اضافه کرد از این به بعد یکی از شاخص‌های اعتبار سنجی مشتریان در فرآیند واردات و دریافت خدمات بانکی موضوع رفع تعهد ارزی واردکنندگان خواهد بود و عدم رفع تعهد ارزی واردکننده، با عدم ارایه خدمات همراه شده و به مراجع ذی‌ربط اعلام خواهد شد.از سوی دیگر واردکنندگان اصیل و واقعی که نقش مهم و اساسی در تجارت کشور دارند نیز مورد حمایت خاص قرار خواهند گرفت. دکتر همتی اضافه کرد با عملیاتی شدن این سامانه فرآیند تجارت خارجی کشور به صورت سیستمی تکمیل خواهد شد و نقش بسیار اساسی در پیشگیری از فساد خواهد داشت.

 

تشکیل بیش از ۴ هزار پرونده تخلف ارزی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بر اساس آمار، به میزان سه و نیم میلیارد دلار از منابع ارزی کشور که برای واردات اختصاص داده شده بود، کالایی وارد نشده و۴ هزار و ۲۰۰ پرونده تخلف در این زمینه تشکیل شده است. محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه، موضوعات مرتبط با حوزه منابع و مصارف ارزی در ماه‌های اخیر به علت سوء مدیریت، مشکلات متعددی را برای کشور ایجاد کرد، افزود: بر اساس گزارش‌ها از ابتدای امسال تا ۲۷ دی، از کل منابع ارزی که برای واردات کالا تخصیص پیدا کرده بود، حدود یک چهارم آن با وجود اختصاص ارز، کالایی وارد نشده است.

وی با بیان اینکه، بانک مرکزی برای رفع این مشکل، سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان را راه‌اندازی کرده است، گفت: بر این اساس که مجلس هم از آن حمایت می‌کند، همه کسانی که می‌خواهند واردات را انجام دهند باید اعتبارسنجی شوند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه این سامانه اعتبارسنجی، رتبه اعتباری بازرگان را مشخص می‌کند، افزود: بر اساس آمارها، حدود ۲۱ هزار بازرگان کشور بر این اساس اعتبارسنجی و رتبه‌بندی شدند و اطلاعات مربوط به آنها در این سامانه، مدنظر قرار گرفته است.وی اضافه کرد: این موضوع کمک می‌کند سقف واردات برای­ هر بازرگان و فعال اقتصادی تعیین شود.

پورابراهیمی گفت: بر اساس بخشنامه اخیر دولت، اکنون رسماً عملیات اعتبارسنجی بازرگانان با رویکرد جدید در قالب سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان، عملیاتی­ شده است و این رویکرد، استمرار خواهد داشت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدیریت این کار توسط بانک مرکزی انجام می‌شود، افزود: انتظار ما از دولت این است که برای جلوگیری از ایجاد فساد و رانت را در اقتصاد کشور، حوزه سامانه‌های اطلاعاتی را عملیاتی کند.

وی اضافه کرد: بازرگانان غیر معتبر در حال انجام لابی‌هایی هستند و به وزارتخانه‌ها و مجموعه‌های مختلف فشار می‌آورند تا بتوانند تبصره و استثنائاتی را بر این سامانه‌ها وارد کنند لذا دولت باید سامانه‌ها را اجرایی کند و محکم و قاطع بایستد و مجلس هم از این رویکرد حمایت می‌کند.

 

چالش‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات

از سوی دیگر، فعالین اقتصادی طراحی سامانه‌ها را که باعث اختلاف و افزایش قیمت ارز شده، مشکل اصلی برنگشتن ارز حاصل از صادرات می‌دانند.

بهرام شکوری یک فعال اقتصادی، در برنامه تیتر امشب، اظهار داشت: اینکه ارز حاصل از صادرات برنگردد جای سوال دارد. در زمان‌های گذشته هم که دولت کنترلی بر بازگشت ارز نداشت، ارز حاصل از صادرات بر می‌گشت؛ توسعه و اشتغال در کشور و افزایش آمارهای تولید حاصل برگشت ارز حاصل از صادرات است.

وی افزود: ما ۳۳ میلیارد دلار صادرات نفتی در ۹ ماه اول امسال داشته‌ایم که از این مقدار نزدیک ۹ میلیارد دلار به سامانه برگشته است. همه علاقه‌مند به برگشت ارز هستند اما اختلاف ارز و افزایش قیمت ارز موجب شده مشکلاتی برای فعالین اقتصادی ایجاد شود که اگر موانع را‌برداریم ارز راحت‌تر به کشور بازخواهد گشت.

وی گفت: فعالین اقتصادی معتقدند پیمان سپاری بر اساس نرخ پایه صادراتی گمرک تعیین می‌شود درحالی که فعالان در شرایط تحریم که امکان ارتباط بانکی ندارند، کمتر از رقم اعلام شده فروش دارند همچنین نرخ پایه صادراتی و مهلت ۳ ماهه فعالان اقتصادی را با مشکل مواجه کرده است بنابراین تعامل بین دولت و بخش خصوصی موجبات برگشت ارز حاصل از صادرات را راحت‌تر خواهد کرد.

 

ورود صحیح بانک مرکزی در بازار ارز

همچنین سید‌فرید موسوی، نماینده مجلس شورای اسلامی در این برنامه، گفت: کوتاهی‌ها در کنترل بازار ارز از سوی بانک مرکزی نابسامانی‌ها و التهاب در جامعه ایجاد کرد. بانک مرکزی دیر هنگام ورود کرد اما ورود خوبی داشت که به صورت نسبی تقاضا و عرضه را مدیریت کرد.

وی افزود: محدودیت‌ها تاثیر زیادی بر بازار داشت و ورود دستور العمل‌های ابلاغی بانک مرکزی هم چالش‌هایی برای صادرکنندگان به وجود آورد. در شرایط جنگ اقتصادی عرضه و تقاضا باید به درستی مدیریت شود و هم دولت هم بخش خصوصی اذعان دارند که ارز حاصل از صادرات باید به کشور بازگردد اما باید در این زمینه درک درست و واقع بینانه‌ای از شرایط موجود داشته باشیم.

موسوی توضیح داد: دولت باید آرامش روانی را در جامعه ایجاد کند و برای رفع این دغدغه‌ها نمی‌توانیم بر اساس رویه‌های گذشته عمل کنیم، دولت نیز نمی‌تواند هر روز با ابلاغ دستورالعمل و بخشنامه‌های جدید سردرگمی در جامعه و بازار ایجاد کند.

 

لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور

محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت نیز در ارتباط تلفنی درباره تاکید بازگشت ارز حاصل از صادرات و مشکلات صادرکنندگان، اظهار داشت: بانک مرکزی به علت اینکه کانون تبادل است باید نیاز کشور به مواد اولیه را از محل ارز حاصل از صادرات تامین کند.وی گفت: در شرایط فعلی کشور نیاز است که ارز حاصل از صادرات به چرخه تولید برگردد. سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: صادرکنندگان نیز در چرخه برگشت ارز به دلیل شرایط تحریم مشکل دارند بنابراین نیاز است بخش خصوصی به دولت و بانک‌ها نزدیکتر شود و در جهت رفع دغدغه دولت کمک کند.

وی افزود: اگر ارز حاصل از صادرات بر نمی‌گردد می‌توانند در تامین مواد اولیه در بخش تولید کمک کنند.

موسوی با بیان اینکه بانک مرکزی نیاز به شفافیت دارد و باید مطمئن شود که ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردد، ادامه داد: فعالین اقتصادی می‌توانند برای اطمینان دادن به بانک مرکزی با تهیه مواد اولیه همکاری کنند.

وی افزود: در شرایط تحریم و تنش ارزی ایجاد شده در کشور مشکلاتی در کشور ایجاد شده که برگرداندن ارز به موقع به چرخه صادرات کمک خواهد کرد.

 

طلا بهترین سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۹

شورای جهانی طلا اعلام کرد: نااطمینانی‌های سیاسی و نگرانی نسبت به اوضاع اقتصادی جهان می‌تواند عامل مهمی برای جذابیت بیشتر طلا در سال ۲۰۱۹ میلادی باشد.

بر اساس این گزارش جان رید تحلیلگر ارشد شورای جهانی طلا در این باره گفت: با تشدید نوسانات در بازارهای مالی و نگرانی‌ها نسبت به اوضاع اقتصادی و سیاسی جهان، سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری برای خرید طلا خواهند داشت.

وی در ادامه افزود: در سال ۲۰۱۸ میلادی سرمایه‌گذاران اعتماد زیادی به دلار امریکا و بازار سهام داشتند. این روند در سال ۲۰۱۹ میلادی به‌شدت کاهش خواهد یافت و تمایل سرمایه‌گذاران به سوی بازار فلزات گرانبها به خصوص طلا جلب خواهد شد. پیش بینی می‌شود بازار سهام در سال ۲۰۱۹ میلادی وارد فاز اصلاح و روند نزولی شود و این عامل تاثیر مهمی برای رونق باازار طلا خواهد داشت.

عملکرد بازار سهام امریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی غیر از روزهای پایانی آن بسیار خوب بوده است. ولی در ماه‌های پایانی شاهد افت نسبی شاخص سهام وال استریت بودیم.

شورای جهانی طلا افزود: بانک‌های مرکزی جهان طی سال گذشته بیش از ۳۴۱ تن طلا خریداری کرده‌اند. روسیه، ترکیه و قزاقستان طی سال ۲۰۱۸ نیز همچنان به خرید طلا ادامه داده‌اند. بانک‌های مرکزی لهستان، مجارستان و مغولستان نیز میزان ذخایر طلای خود را به‌طور چشمگیری افزایش داده‌اند.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =