صادرکنندگان، ارز را به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز عرضه کنند

به منظور جلوگیری از سوءاستفاده دلالان

صادرکنندگانی که به موجب دستورالعمل صادره، مجاز به برگشت و فروش ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار شده‌اند؛ برای جلوگیری از سوءاستفاده دلالان، ارز حاصل از صادرات خود را به بانک‌ها، صرافی‌های بانکی و سایر صرافی‌های مجاز عرضه کنند و بانک‌ها و صرافی‌های خریدار ارز از صادر کنندگان مکلفند نسبت به ثبت ارز خریداری شده در سامانه سنا به منظور رفع تعهد صادرکننده به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد اقدام کنند. بانک مرکزی در راستای تمهیدات لازم به منظور برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور از صادرکنندگانی که به موجب دستورالعمل صادره مجاز به برگشت و فروش ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار شده‌اند درخواست کرد که ارز حاصل از صادرات خود را در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز عرضه کنند و در این خصوص تمام بانک‌ها، صرافی‌های بانکی و سایر صرافی‌های مجاز، آماده خرید ارز صادراتی آنها هستند. گفتنی است در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهامی درخصوص موارد فوق، شماره تلفن‌های ۲۹۹۵۳۷۴۹ و ۲۹۹۵۳۷۴۷ معرفی می‌شود.

حرکت نرخ ارز به سمت تعادل

از سوی دیگر، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی با اشاره به حرکت نرخ ارز به سمت تعادل، گفت: عرضه ارز افزایش یافته و با تعادل بین عرضه و تقاضا، نرخ ارز باید به سمت تعادل حرکت کند و در حال حاضر روند حرکتی رضایتبخش است. وی درباره پیش‌بینی قیمت دلار نیز گفت: قیمت ارز را بازار تعیین می‌کند و نمی‌توانیم قیمت مشخصی برای آن اعلام کنیم. رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: کشور باید وارد دوره رونق شود و با روندی که در نرخ تورم و ارز وجود دارد پیش‌بینی می‌کنیم که اوضاع بهتر شود. وی درباره وام مسکن نیز گفت: در بخش مسکن باید توسعه جدی داشته باشیم چراکه مسکن نقش مهمی در رشد اقتصادی دارد. تصمیمات جدید برای تامین منابع بخش مسکن به زودی اعلام می‌شود. همتی با بیان اینکه تامین منابع بخش مسکن از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: برای سال آینده باید برنامه تامین منابع را پیش‌بینی کنیم و در حال مطالعه روی آن هستیم که ابعاد آن به‌زودی اعلام می‌شود.

تداوم افت نرخ ارز و سکه و طلا

در حالی که نرخ میانگین ارزها بر اساس اعلام سامانه سنا بر اساس قیمت‌های روز سه شنبه برای دلار ۱۲ هزار و ۱۵۰ تومان و یورو ۱۳ هزار و ۹۹۰تومان، یوان ۱۹۲۱ تومان و پوند ۱۵ هزار و ۸۲۷ تومان اعلام شده است، اما بازار آزاد شاهد افت قیمت دلار به زیر ۱۲ هزار تومان بود و روز چهارشنبه قیمت دلار بین ۱۱ هزار و ۶۶۰ تا ۱۱۹۰۰ تومان معامله شد که نشان‌دهنده تداوم روند کاهشی نرخ ارز در روزهای اخیر است. براین اساس قیمت سایر ارزها نیز کاهشی بوده و هر یورو که روز سه شنبه ۱۳ هزار و ۹۴۰ تومان فروخته می‌شد، با ۲۴۰ تومان کاهش ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان در روز چهارشنبه اعلام شده است.  در بازار طلا نیز در حالی که اونس جهانی با سه سنت افزایش نسبت به روز سه شنبه هزار و ۲۱۴ دلار ارزش‌گذاری شد اما قیمت طلا در بازار ایران به خاطر کاهش نرخ دلار، روند نزولی داشت و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید ۱۴۰ هزار تومان کاهش یافت و هر قطعه سکه طلای تمام بهار آزادی طرح جدید (امامی) نیز در بازار ۳ میلیون و ۷۷۶ هزار تومان قیمت گذاری شده بود. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز که روز سه‌شنبه ۳ میلیون و ۷۰۵ هزار تومان ارزش گذاری شده بود، ۳ میلیون و ۶۰۱ هزار تومان داد و ستد شد. هر قطعه نیم سکه بهار آزادی نیز با کاهشی ۶۵ هزار تومانی نسبت به روز سه شنبه یک میلیون و ۹۰۱ هزار تومان فروخته شد. ربع سکه بهار آزادی نیز در مدت زمان مشابه یک میلیون و ۱۰۱ هزار تومان معامله شد که کاهشی ۵۵ هزار تومانی را نشان می‌دهد. سکه گرمی نیز از کاهش قیمت در امان نبود و با ۱۱ هزار تومان اُفت نسبت به روز سه‌شنبه ۶۴۱ هزار تومان ارزش‌گذاری شده بود. مشاهدات خبرنگار ما از بازار نشان می‌دهد که هر مثقال طلا  یک میلیون و ۴۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۳۳۹ هزار و ۹۰۰ و هر گرم طلای ۲۴ عیار نیز ۴۵۳ هزار و ۱۰۰ تومان فروخته می‌شد.

محدودیت در انتخاب ارز درخواستی در بخش خرید

از سوی دیگر، سامانه جامع تجارت طی اطلاعیه‌ای محدودیت در انتخاب ارز درخواستی در بخش خرید ارز خبر داد و بر اساس سیاست‌های بانک مرکزی، تنها در صورتی می‌توان در فیلد «ارز درخواستی» یکی از ارزهای یورو، دلار امریکا و درهم امارات را انتخاب کرد که ارز گواهی ثبت آماری یکی از این نوع ارزها باشد. به عنوان مثال در صورتی که ارز گواهی ثبت آماری یوان چین باشد، در فیلد «ارز درخواستی» انتخاب تمام ارزها به جز ارزهای یورو، دلار امریکا و درهم امارات امکان‌پذیر است. اما در صورتی که ارز گواهی یکی از ارزهای یورو، دلار امریکا، درهم امارات باشد امکان انتخاب همه ارزها فراهم است.

خرید و فروش آنلاین طلا متوقف شد

همچنین عضو هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی از توقف کار کسب و کارهای مجازی در حوزه خرید و فروش سکه، طلا، جواهر و مصنوعات آن خبر داد.

رضا الفت‌نسب ضمن تایید این موضوع که در حال حاضر داد و ستد آنلاین سکه، طلا و مصنوعات آن متوقف شده و غیر مجاز است، توضیح داد: پیش از این مجوزهایی برای معاملات طلا و مصنوعات آن در فضای مجازی از سوی اتاق اصناف و اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی صادر شده بود و مشکلی در این خصوص وجود ندارد اما در حال حاضر ما فعالیت این کسب و کارها را متوقف کرده‌ایم تا آیین‌نامه مربوطه تدوین و تعیین تکلیف آنها انجام شود.»

الفت‌نسب به تمایل مردم برای خرید سکه و طلای آب‌ شده اشاره می‌کند که با هدف سرمایه‌گذاری انجام می‌شود؛ موضوعی که به گفته او هنوز در مورد آنها تصمیم‌گیری نشده و خرید و فروش آنلاین آنها ممنوع و غیر قانونی‌ است: «خرید و فروش آنلاین سکه ممنوع است و ما هم برای هیچ کس چنین مجوزی صادر نمی‌کنیم. در مورد طلای آب شده نیز با کمیسیون تخصصی طلا و جواهر تشکیل جلسه داده‌ایم تا بتوانیم این موضوع را بررسی کرده و به نتیجه مطلوبی در این زمینه برسیم.» سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی از فعالان مجازی و استارت‌آپ‌های طلا و جواهر درخواست کرد که در این زمینه نگرانی نداشته‌باشند چراکه نتایج این آیین‌نامه به نحوی است که معاملات را شفاف خواهد کرد و این نتیجه به نفع فعالان بازار سنتی، آنلاین و خریداران خواهد بود. او همچنین پیش‌بینی کرد که این آیین‌نامه تا اواخر امسال به نتیجه خواهد رسید. در همین مورد «محمد کشتی‌آرای» رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر از مردم خواست که فعلا به صورت سنتی طلا، سکه و مصنوعات خریداری کنند. او گفته که در آینده بسیار نزدیک اقداماتی انجام می‌شود که معاملات طلا را در فضای مجازی ممکن خواهد کرد: «در فضای مجازی هنوز هیچ مجوزی از هیچ ارگانی برای داد و ستد طلا و جواهر و سکه داده نشده است و با توجه حساسیت‌های موجود بهتر است که مردم در چنین فضاهایی طلا نخرند.»

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر به شهروندان توصیه کرد که طلا، سکه و جواهر را از واحدهایی که دارای جواز کسب از اتحادیه هستند، خریداری کنند چراکه تنها در این صورت امکان پیگیری شکایات وجود دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =