تدوین بسته ضد تحریمی با همکاری بخش خصوصی

نایب‌رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران تاکید کرد

نایب‌رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران معتقد است امریکا بخشی از اقتصاد جهانی است نه تمام اقتصاد جهانی؛ بر همین اساس نباید این‌طور تصور شود که تمام ظرفیت‌های فنی، تولیدی و تکنولوژی جهان در این کشور خلاصه‌شده است. امریکا در پی تصمیم رییس‌جمهور این کشور برای خروج از توافق هسته‌ای از روز پنجم نوامبر (۱۴ آبان ماه) تحریم‌های علیه ایران را بطور مجدد اعمال کرده است که عمدتاً صادرات نفت، بانکداری و حمل‌ونقل، کشور را هدف قرار می‌دهد. درحالی که دولت امریکا ادعا می‌کند تحریم‌های این دوره اقتصاد ایران را زمین خواهد زد، اما دولت و فعالان اقتصادی ایران معتقدند که تحریم‌های امریکا علیه ایران کمترین تأثیر را بر اقتصاد و سیاست کشور خواهد داشت. در همین رابطه، سیدرضا زیتون‌نژاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران تأکید کرد: در شرایطی که با یک‌جانبه‌گرایی امریکا در جهان و همراهی کشورهای مطرح دنیا با ایران مواجه هستیم، باید از ظرفیت‌های کشورهای همراه به نفع خود بهره ببریم تا آثار ناشی از تحریم‌های اقتصادی را کاهش دهیم یا خنثی‌سازیم.زیتون نژاد پیشنهاد داد تا دولت با همکاری بخش خصوصی بسته ضدتحریمی را تدوین و به اجرا دربیاورد و ادامه داد: همانطور که از شش ماه پیش از آغاز تحریم‌ها، هم دولت و هم فعالان بخش خصوصی به فکر چاره برای دور زدن تحریم‌ها افتاده بودند؛ اما ضروری است زمانی که تصمیمی گرفته می‌شود، اولاً ظرفیت اجرایی آن سنجیده شود، ثانیاً بدون تلف کردن زمان، راه‌های پیشنهادی را به اجرا درآورد.

پیاده‌سازی سیاست «تسهیل» در کشور

بر اساس توضیحات نایب‌رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران، حذف دلار و جایگزین کردن پول‌های ملی در مبادلات اقتصادی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در دوران تحریم‌ها در دستور کار کشورهایی که از طرف امریکا تحریم شده‌اند، قرار بگیرد. زیتون‌نژاد همچنین پیشنهاد داد تا ضمن استفاده از پول‌های ملی به‌جای ارزهای خارجی، معاملات بخشی از کالاها بر مبنای «تهاتر» نیز بین ایران و کشورهای هدف بررسی و اجرا شود. بااین‌حال او تأکید کرد: چون اقتصاد ایران در مقایسه با کشورهای «اتحادیه اروپا»، «چین»، «هند» و «روسیه» ضعیف‌تر است، باید در برقراری سیستم پولی و بانکی به نحوی عمل کرد که اقتصاد کشور متحمل هیچ‌گونه ضرری نشود.

زیتون نژاد با اشاره به‌ضرورت تسهیل تجارت خارجی به‌ویژه تجارت با کشورهای همسایه، گفت: با توجه به نگاه مثبتی که در حال حاضر بین طرف‌های خارجی و فعالان اقتصادی ایران باهدف توسعه تجارت وجود دارد، رفع قوانین و مقرراتی که مانع تجارت با کشورهای همسایه می‌شود از ضروریات اقتصاد است. او با تأکید بر اینکه تحریم خارجی با تسهیل داخلی از بین می‌رود، گفت: باید شرایطی در داخل کشور ایجاد کرد که با آسان‌سازی قوانین و مقررات مرتبط با همه بخش‌های تولیدی، تجارت با خارج از کشور سرعت بیشتری بگیرد. به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تا زمانی که به‌موازات فشارهای خارجی، حلقه فشار داخلی هم تنگ‌تر می‌شود، نباید انتظار گشایش در اقتصاد کشور را داشت. او همچنین با تأکید بر ایجاد تعادل در اقتصاد کشور گفت: زمانی که تعادل پایدار وجود داشته باشد، صنعتگران، فعالان اقتصادی و مردم عادی برای نیازهای خدماتی‌شان می‌توانند پیش‌بینی‌های درستی از روند آتی داشته باشند.

خصوصی‌سازی، ضد تحریم است

نایب‌رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران تأکید کرد: اگرچه قطع سوییفت به لحاظ اعتباری، بر روند تجارت خارجی تأثیر دارد، اما به این معنی نیست که جایگزین این سیستم مالی شدنی نیست. همانطور که دیدیم اتحادیه اروپا سیستم SPV را جایگزین سوییفت اعلام کرد؛ بنابراین اگر راهکارهای دریافت و پرداخت مبادلات اقتصادی با شرکای تجاری را بررسی کنیم و به گفت‌وگو با آنها برای جایگزین کردن سیستم مالی بپردازیم، به نظر نمی‌رسد قطع سوییفت محدودیتی درروند تجارت ایجاد کند. نایب‌رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران افزود: از مدت‌ها پیش فعالان اقتصادی و بخش خصوصی، پیشنهاد «خصوصی‌سازی» را به عنوان یک جراحی اقتصادی پیشنهاد داده بودند. به نظر می‌رسد در شرایطی که دولت ایران هدف اصلی تحریم‌هاست نه شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی، دولت می‌تواند با تفویض برخی امور به بخش خصوصی به مواجهه با تأثیرات ناشی از اعمال تحریم‌ها بپردازد.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 6 =