قوانین مزاحم تولید باید کنار گذاشته شود

رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین اولویت تولید و صادرات کشورمان در شرایط فعلی چیست؟ گفت: اولویت کاری وزیر جدید صمت باید رفع مشکلات ناپایداری در قوانین و وجود قوانین مزاحم با بهره‌گیری از نظرات بخش خصوصی باشد. برای این کار لازم است درِ اتاق وزیر و معاونان وی همیشه باز باشد.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی اظهار کرد: با توجه به سابقه کاری وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت، وی علاوه‌ بر اینکه با حوزه قانون‌گذاری‌ آشنا است حوزه اجرایی را هم به خوبی می‌شناسد و بنابراین با بخش خصوصی آشنا است اما از آن جایی که این وزارتخانه دارای بخش‌های متعددی است، تغییرات و تلاش‌های بسیاری را می‌طلبد.

وی افزود: رضا رحمانی به عنوان متولی صنعت باید به دنبال حل مسائل و مشکلات این بخش باشد. البته شرایط نامناسب حال حاضر و معضلات در حوزه صنعت تنها مختص به همین حوزه نبوده و مشکلات دیگری در بخش‌هایی همچون مالیات، بانک‌ها، بیمه و شرایط ناپایداری قوانین در مجلس نیز وجود دارد که خارج از مسائل خود این وزراتخانه است اما به علت اینکه مرتبط با صنعت است وزیر جدید نیز باید به آنها توجه کند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه ناپایداری در قوانین و وجود قوانین مزاحم نیز گاهی دردسرساز شده‌ است، تصریح کرد: باید قوانین مزاحم شناسایی و برای رفع آنها پیشنهادات لازم به مجلس و دولت ارایه شود. به اعتقاد روغنی گلپایگانی، در چند سال اخیر حوزه صنعت در این وزارتخانه بسیار ضعیف شده است بنابراین برای حفظ و بزرگ‌تر کردن آن باید تلاش‌های بیشتری صورت گیرد. همچنین ارتباط با بخش خصوصی باید بسیار هوشمندانه‌تر انجام شود. در شرایط حال حاضر، بخش خصوصی می‌تواند بسیار کمک‌کننده به وزارتخانه باشد. البته کانون این همکاری باید اتاق بازرگانی به صورت سازمان‌یافته باشد نه اینکه به صورت فردی با تشکل‌ها ارتباط بگیرند چرا که ارتباط گرفتن‌های فردی به هیچ‌وجه مناسب و کارگشا نیست.رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران افزود: در حوزه صنعت، معدن و تجارت، موضوع مهم دیگر نداشتن برنامه راهبردی و استراتژیک است لذا در این حوزه باید از کارشناسان داخلی، خارجی و تفکر بخش خصوصی استفاده شود تا این مشکلات به هر شکل ممکن حل شود.

وی با تاکید بر اینکه لازم است در اتاق وزیر و معاونان وی همیشه باز باشد، خاطرنشان کرد: بایستی ارتباط خوبی بین وزارت صمت با تشکل‌های اتاق بازرگانی و خود اتاق بازرگانی وجود داشته باشد و تعاملی سازنده صورت گیرد چرا که با این تعامل‌های سازنده بطور قطع مشکلات بزرگ کشور حل خواهد شد.

روغنی گلپایگانی در پایان سخنان خود گلایه کرد که «چرا تاکنون از کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران برای استفاده از نظرات دعوت نشده است. هر چند مدت کوتاهی است که رحمانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت انتخاب شده اما انتظار بود که از کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران دعوت و نظرات بخش خصوصی گرفته می‌شد.»

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 7 =