تحریم آمریکا تاثیری بر مبادلات ایران و کردستان عراق ندارد

اربیل – ایرنا- اتاق بازرگانی اقلیم کردستان عراق و مدیرکل گمرک مرز بین المللی حاج عمران در اقلیم اعلام کردند روابط بازرگانی با ایران ادامه دارد و تحریمهای آمریکا علیه ایران تاثیری بر این مبادلات ندارد.

 اتاق بازرگانی و صنعتی اقلیم کردستان عراق با اعلام این مطلب افزود: تحریمهای آمریکا علیه ایران تنها بخش های نفتی، کشتیرانی و بانک را دربرمی گیرد و تاثیری بر واردات کالا از ایران و افزایش نرخ کالاهای ایران در اقلیم کردستان عراق ندارد.
اتاق بازرگانی کردستان عراق تاکید کرد: بخش اعظم کالاهای وارداتی اقلیم از ایران ساخت این کشور بوده و تحریمها نمی تواند مانع صادرات این کالاها از سوی ایران گردد.
همزمان سیروان حسین مدبرروابط عمومی گمرک حاج عمران در اقلیم کردستان عراق تاکید کرد که تردد و مبادلات مرزی در اولین روز آغاز تحریمها علیه ایران عادی بوده و هیچ چیز جدیدی اتفاق نیافتاده است.
وی افزود: تاکنون هیچ دستورالعملی هم برای مسدود کردن دروازه مرزی حاج عمران به ما ابلاغ نشده است و این دروازه مرزی بسان سابقه به فعالیت خود ادامه می دهد.
به گفته این مقام کرد عراقی در گمرک حاج عمران هیچ ممنوعیتی بر کالاها اعمال نمی شود و صرفا صادرات برخی کالاها از سوی خود ایران ممنوع اعلام گشته است.
اعلام تحریم های جدید آمریکا علیه ملت ایران در حالی است که پیشتر ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی گفته اند که تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شکست و عقب نشینی آمریکا می انجامد، روندی که بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریکا دیده می شود.
«جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریکا با لحنی که حاکی از ناکامی آمریکا در تحریم ایران است، به همراهی نکردن شرکای تجاری مهم تهران در تحریم‌های یکجانبه کاخ سفید علیه ایران اعتراف کرد.
وی که سخنانش در موسسه آمریکایی «همیلتون» بیانگر عقب نشینی آمریکا از راهبرد به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، برای توجیه این عقب نشینی و عدم همراهی کشورها گفت که قصد نداریم به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیبی بزنیم.
شبکه رسانه ای بلومبرگ در گزارشی با اشاره به مخالفت کشورها با تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران نوشت: بسیاری از کشورهای خریدار نفت ایران یا آشکارا تحریم های آمریکایی را نقض می کنند و یا خواستارمعافیت از تحریم های ضدایرانی آمریکا هستند.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 10 =