جغرافیای وام رونق

کدام استان‌ها بیشترین تسهیلات را دریافت کردند؟

جدیدترین آمار منتشر شده حکایت از این دارد که تقریبا سه چهارم از متقاضیان در نیمه تابستان از وام رونق تولید بهره‌مند شوند. جزییات وضعیت پرداخت تسهیلات به متقاضیان طرح رونق تولید بیانگر آن است که متقاضیان تا پایان مردادماه ۱۳۹۷ بیش از ۲۱۲٫۵۵۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند. همچنین فرایند ثبت نام وام رونق در ۵ ماه منتهی به مرداد۹۷ در مجموع استان‌های کشور نشان می‌دهد، ۴۴هزار و ۴۳۹برای دریافت تسهیلات به بانک درخواست داده و ۲۰هزار و۴۸۰ نفر به بانک معرفی شده‌اند. از آن‌سو، ۹ هزار و۷۳۹ وارد فرایند رونق و ۱۸هزار و۳۹۹ متقاضی نیز به‌صورت مستقیم به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند. همچنین یک هزار و۱۹۸ مورد مربوط به انتقالی‌های سال ۹۵ بوده که در مجموع براساس آمارها، تعداد ۲۹ هزار و ۳۳۶ متقاضی موفق به دریافت وام رونق شدند که رقم کل پرداخت تسهیلات به این تعداد از متقاضیان ۲۱۲ هزار و ۵۵۲ میلیارد ریال گزارش می‌شود. همچنین مطابق آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، استان های«تهران، اصفهان، البرز، گلستان وفارس» جزو پیشتازان دریافت وام رونق تولید تا پایان مردادماه ۹۷ معرفی شده‌اند.

آخرین وضعیت پرداخت وام رونق

براساس آخرین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت از تامین مالی بنگاه‌های «تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰درصد»، از ابتدای سال تا پایان مرداد ۱۳۹۷ مبلغ ۲۱۲۵۵٫۲ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۹ هزار و۳۳۶ واحد در قالب پروژه رونق تولید پرداخت شده است. این در حالی است که در مدت مذکور تعداد ۴۴ هزار و ۴۳۹ درخواست از سوی بنگاه‌های اقتصادی برای دریافت تسهیلات ثبت شده است. از آن‌سو، بررسی‌های آماری نشان می‌دهد، تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۷ به بخش صنعت و معدن با افزایش ۸٫۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۶۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در بخش بازرگانی نیز ۳۲٫۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که رشدی برابر با ۷٫۲درصد را نشان می‌دهد. سهم تسهیلات بخش صنعت و معدن و بازرگانی، به ترتیب ۲۸٫۲و ۱۳٫۳ درصد بوده است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی ۵ ماهه اول سال جاری مبلغ ۱۴۸٫۴ هزار میلیارد تومان (معادل ۶۱٫۶ درصد کل تسهیلات پرداختی) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۴٫۹ هزار میلیارد تومان معادل ۱۱٫۲درصد افزایش داشته است. تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در بخش صنعت و معدن مبلغ ۵۷ هزار میلیارد تومان معادل ۸۳ درصد از کل تسهیلات اعطایی به این بخش است.  براساس آخرین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در نیمه تابستان، در مجموع ۴۴ هزار و ۴۳۹ بنگاه اقتصادی برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد بیش از ۲۱۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات به ۲۹ هزار و ۳۳۶ بنگاه اقتصادی پرداخت شده است. آمار اعلام شده بیانگر آن است که از مجموع درخواست‌های ثبت‌شده ۲۰ هزار و ۴۸۰ واحد به بانک مورد درخواست متقاضیان ارجاع شده‌اند که از این تعداد۹ هزار و ۷۳۹ متقاضی وارد فرایند رونق شدند.

تسهیلات پرداختی به این گروه بیش از ۸۲ هزار میلیارد ریال است. گروه دومی که در این مدت موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند مربوط به گروهی می‌شود که به‌صورت مستقیم برای دریافت تسهیلات اقدام کرده‌اند، براساس آمار اعلام‌شده در مجموع به ۱۸ هزار و ۳۹۹ متقاضی تسهیلات به‌صورت مستقیم پرداخت شده که رقمی معادل ۱۱۹ هزار و ۷۲۸ میلیارد ریال را شامل می‌شود.

استان‌های پیشتاز در ثبت درخواست

گزارش وضعیت ثبت‌‌نام برای دریافت تسهیلات رونق تولید بیانگر آن است که از ۴۴ هزار و ۴۳۹ درخواست ثبت شده برای دریافت تسهیلات، استان‌های«مازندران، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان و گیلان» بیشترین درخواست را برای دریافت وام رونق تولید ثبت کرده‌اند. براساس آمار مذکور درخواست ثبت‌شده برای استان «مازندران» در دوره زمانی مورد بررسی برابر با ۳ هزار و ۶۲۱ درخواست بوده که از مجموع درخواست‌های ثبت شده برای این استان یک هزار و ۶۲۵ متقاضی موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند. از سوی دیگر، درخواست‌های ثبت شده برای استان «آذربایجان‌شرقی» نیز برابر با ۳ هزار و ۴۴۴ فقره بوده که از این تعداد به یک هزار و ۲۲۸ درخواست، تسهیلات پرداخت شده است. استان «اصفهان» نیز با ثبت ۳ هزار و ۷۷ درخواست در جایگاه سوم قرار گرفته و از مجموع درخواست‌های ثبت شده برای این استان در مجموع ۲ هزار و ۸۵ متقاضی موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.‌ «استان آذربایجان غربی» نیز با ثبت ۳ هزار و ۴۶ درخواست در جایگاه بعدی قرار گرفته که از مجموع درخواست‌های ثبت شده برای این استان، در مجموع ۹۵۷ متقاضی موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند. اما درخواست‌های ثبت‌شده برای استان «گیلان» نیز برابر با ۲ هزار و ۷۹۰ فقره بوده که از مجموع درخواست‌های ثبت شده است که ارزیابی مجموع درخواست‌های ثبت شده برای این استان نیز حکایت از آن دارد که در زمان مورد بررسی در مجموع ۲ هزار و ۳۱۷ درخواست موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

پیشتازان دریافت تسهیلات

جدول توزیع استانی دریافت تسهیلات طرح رونق تا پایان مردادماه سال ۹۷ بیانگر آن است که استان‌های «تهران»، «اصفهان»، «البرز»، «گلستان»، «فارس»، «آذربایجان شرقی»، «آذربایجان غربی»، «قزوین»، «یزد» و «گیلان» بیشترین سهم را در دریافت تسهیلات طرح رونق تولید به‌خود اختصاص داده‌اند؛ بطوری که از مجموع بیش از ۲۱۲هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی برای تامین مالی بنگاه‌های صنعتی، استان تهران بیش از ۲۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده است.

این در حالی است که استان اصفهان با دریافت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات در جایگاه دوم قرار دارد. استان البرز نیز بیش از ۱۳هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده است. تسهیلات پرداختی به استان گلستان نیز بیش از ۱۰هزار میلیارد ریال بوده است. استان فارس نیز با دریافت بیش از ۹ هزار و ۹۲۷ میلیارد ریال در جایگاه پنجم استان‌های پیشتاز در دریافت تسهیلات قرار گرفته است. اما براساس آمار اعلام شده درخواست‌های ثبت شده برای استان قزوین برابر با ۲ هزار و ۶۰ فقره بوده که در دوره زمانی مورد بررسی بیش از ۹ هزار و ۶۳۸ میلیارد ریال تسهیلات به این استان اختصاص یافته است.

استان یزد نیز بیش از ۹ هزار و ۳۶۴ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده است. در استان آذربایجان‌شرقی نیز که در این مدت ۳ هزار و ۴۴۴درخواست ثبت کرده، بیش از ۸هزار و ۶۳۷ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده است. این در حالی است که استان گیلان با دریافت بیش از ۸ هزار و ۵۶۳ میلیارد ریال تسهیلات در جایگاه نهم قرار دارد. اما آذربایجان غربی تا پایان مرداد سال ۹۷ در مجموع ۳هزار و ۴۶ درخواست برای دریافت تسهیلات داشته و در دوره زمانی مورد بررسی بیش از ۷ هزار و ۶۶۵ میلیارد ریال تسهیلات به این استان پرداخت شده است.

استان‌ها با کمترین تسهیلات دریافتی

علاوه بر این، جدول توزیع استانی دریافت تسهیلات طرح رونق سال ۹۷ بیانگر آن است که «مناطق آزاد»، «جنوب کرمان»، «خراسان شمالی»، «ایلام» و «کردستان» کمترین سهم را از دریافت تسهیلات طرح رونق تولید به‌خود اختصاص داده‌اند؛ به‌طوری که از مجموع بیش از ۲۱۲هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی برای تامین مالی بنگاه‌های صنعتی، سهم مناطق آزاد برابر با ۴۴۷٫۸ میلیارد ریال تسهیلات بوده است.

این در حالی است که جنوب کرمان با دریافت ۴۸۳٫۸ میلیارد ریال تسهیلات در جمع استان‌هایی قرار دارد که کمترین سهم را از وام رونق تولید داشته‌اند. استان خراسان شمالی نیز با ۵۶۶٫۵ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده است. تسهیلات پرداختی به استان ایلام نیز بیش از ۹۰۱٫۸ میلیارد ریال بوده است. استان کردستان نیز با دریافت ۱۳۰۲٫۳ نیز در جایگاه بعدی استان‌های کمتر برخوردار از دریافت تسهیلات قرار گرفته است.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفت =