رئیس کل گمرک ایران مطرح کرد: معافیت سه هزار و ۶۳۷ قلم کالا از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز

رئیس کل گمرک ایران از راهکارهای جدید گمرک برای کمک به واحدهای تولیدی خبر داد و تاکید کرد: طبق ابلاغیه‎ وزارت صمت سه هزار و ۶۳۷ قلم کالا از پرداخت مابه‎التفاوت نرخ ارز معاف شدند.

فرود عسگری در دیدار با اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز گفت: برای کمک به واحدهای تولیدی کشور از جمله واحدهایی که دارای مشکل انتقال وجه به فروشنده خارجی هستند با گواهی بانک عامل کل کالا که هم‎ارز ریالی آن به بانک پرداخت شده است، ترخیص می‌شوند.

وی افزود: یکی از گرفتاری‎هایی که واحدهای صادرکننده دارند، بحث نرخ محاسبه برگشت ارز است که پیشنهاد دادیم تا ملاک آن نرخ ارز ثانوی لحاظ شود که اگر این اتفاق بیافتد بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: واحدهای تولیدی که بتوانند علاوه بر حقوق ورودی که قبلا به صورت ضمانتنامه تودیع می‎کردند فعالیت‌های ارزش افزوده را هم به صورت تضمین بانکی ارائه کنند، این کمک بزرگی برای واحدهایی که دارای مشکل نقدینگی هستند، محسوب می‎شود و به جبران کمبود نقدینگی آنها کمک می‎کند.

عسگری اضافه کرد: یکی از تصمیماتی که در حوزه کمک به واحدهای تولیدی اتخاذ کردیم، این بود که در مورد واحدهایی که در صف تخصیص ارز هستند؛ بانک عامل می‎تواند تا زمان صدور کد رهگیری یک گواهی به گمرک ارائه دهد تا ۷۰ درصد کالا را ترخیص کنیم و ۳۰ درصد کالا را تا زمان ارسال کد ۱۴ رقمی از سوی بانک نگه می‎داریم.

وی ادامه داد: فعالان مجاز اقتصادی که در پرتال ثبت نام و توسط گمرک ریجستر شوند و در چند سال گذشته تخلفی صورت نداده باشند، اجازه دارند به صورت شناور ضمانت‌نامه تودیع کنند، یعنی هر زمان واردات داشتند مبنای پرداخت یک سال ضمانت‎های بانکی قرار گیرد.

وین در نشست با اعضای اتاق بازرگانی تبریز و همچنین مدیران واحدهای تولیدی و اصناف، ضمن اشاره به تسهیلات و برنامه‌‌های جاری گمرک ایران و بسته‌‌‌های پیش‌‌‌بینی شده در حمایت از تولید وصادرات از جمله ترخیص نسیه، ضمانتنامه بانکی، تفویض اختیار صدور، تمدید و تسویه ورود موقت و عدم نیاز به استعلام از استاندارد برای کالاهای صادراتی دارای گواهی استاندارد خبر داد.

در این دیدار، خدابخش استاندار آذربایجان شرقی، معصومه آقاپور نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ژائله رئیس انجمن صنایع غذایی استان، حسن‌‌‌‌زاده رئیس اتاق بازرگانی تبریز، ضمن اشاره به جایگاه ویژه و اتخاذ تدابیر ویژه گمرک ایران در انجام رسالت خود در شرایط حساس اقتصادی، از خدمات برجسته و موثر گمرک در تسریع و تسهیل امر تولید و صادرات قدردانی کردند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + چهارده =