رئیس‌کل گمرک ایران مطرح کرد؛ احتمال نفوذ کارت بازرگانی یکبار مصرف در صادرات

رئیس‌کل گمرک ایران در نشست مدیران ستادی و اجرایی گمرکات سراسر کشور از احتمال سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف در صادرات سخن گفت. البته پیش از این، فعالان اقتصادی نیز با توجه به سیاست‌های جدید ارزی، از بروز این عارضه در صادرات خبر داده بودند. اگرچه در گذشته کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف در واردات مورداستفاده قرار می‌گرفت، اما با توجه به بخشنامه‌های ارزی و تعیین‌تکلیف برای صادرکنندگان از یک‌سو و افزایش تقاضا برای دریافت کارت بازرگانی از سوی دیگر، فعالان اقتصادی عنوان می‌کردند که احتمال دارد کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف این‌بار وارد حوزه صادرات شود. حال این موضوع توسط رئیس‌کل گمرک ایران هم مجددا مورد تاکید قرار گرفته است.

فرود عسگری در این نشست استفاده حداکثری از ظرفیت‌های گمرک برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی و تسهیل صادرات در شرایط تحریم را مهم‌ترین اولویت گمرکات خواند و تاکید کرد: در شرایط فعلی احتمال سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای در صادرات نیز وجود دارد و با اینکه تاکنون از این کارت‌ها در واردات استفاده می‌شد اما اکنون احتمال استفاده در صادرات نیز هست. البته خوشبختانه وزارت صنعت درحال کنترل و بررسی همه کارت‌های اجاره‌ای است تا جلوی تخلفات ناشی از این کار گرفته شود.

به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران عسگری اظهار کرد: با توجه به اینکه هدف از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، کاهش تولید و اشتغال است، باید گمرکات اجرایی بیشترین تلاش خود را برای کمک به رفع مشکلات ناشی از تحریم از طریق تسهیل فرآیند گمرکی، ترخیص سریع و آسان کالاهای واحدهای تولیدی به‌کار بگیرند. نباید ترخیص کالاهای واحدهای تولیدی در پیچ و خم فرآیندهای اداری گیر کند. همه از گمرک انتظار کمک دارند و ما با تمام قوا و حتی خارج از نوبت آماده کمک هستیم.

او با اشاره به آمار تجارت خارجی در سال ۹۶ گفت: ما سال خوبی را پشت‌سر گذاشتیم، حجم عملیات گمرکی در ارائه خدمات بسیار بالا بود، به‌طوری‌که گمرک برای ۱۰۰ میلیارد دلار کالا، خدمات گمرکی در بخش تجارت خارجی ارائه داد. در سال گذشته ۴۷ میلیارد دلار صادرات با رشد ۵/ ۶ درصد،۵۴ میلیارد دلار واردات با رشد ۳/ ۲۴ درصد و حدود ۱۰ میلیون تن ترانزیت با رشد ۲۸ درصدی داشتیم و توانستیم یکی از دستگاه‌های پیشتاز باشیم. گمرک همچنین در اخذ حقوق ورودی و تامین منابع درآمدی دولت پیشرفت داشته و از سوی رئیس‌جمهوری و سایر مسوولان مورد تقدیر قرار گرفته است.

به گفته رئیس‌کل گمرک ایران در سال ۹۶ در مجموع ۲۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل حقوق ورودی، ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل از مالیات ارزش افزوده و عوارض کالاهای وارداتی و ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان معافیت به واحدهای تولیدی اعطا شده است که امیدواریم در سال ۹۷ بتوانیم تسهیلات بیشتری را جهت ارائه معافیت‌های گمرکی به واحدهای تولیدی داشته باشیم. عسگری ادامه داد: سال ۹۷ را خوب آغاز کردیم و به‌خصوص در صادرات وضعیت خوبی داریم و در واردات هم به‌رغم کاهش واردات خودرو تنها با رشد منفی ۲ درصد روبه‌رو بوده‌ایم. در سه ماه اول سال ۹۶ تعداد ۲۷ هزار دستگاه خودرو وارد شد که این رقم امسال به ۷ هزار دستگاه رسیده است.

او در مورد تفاوت نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی و‌ دارو به وجود زمینه‌هایی جهت احتمال بیش‌اظهاری اشاره کرد و گفت: گمرکات اجرایی توجه جدی به موضوع بیش‌اظهاری درباره واردات دارو و کالاهای اساسی داشته باشند. در این راستا توجه دقیق و کامل گمرکات به سیستم‌های الکترونیکی ارزش و تعرفه به منظور جلوگیری از بیش‌اظهاری کالا باید مورد تاکید قرار گیرد. او همچنین گفت: کالاها باید حداقل توقف را در انبار‌ها داشته باشند و در گمرکات اجرایی از ظرفیت بازرسی و بازبینی بیشتر استفاده شود. عسگری یکی از ابزارهای کنترلی در این زمینه را سامانه‌ها و سیستم‌های الکترونیکی موجود در گمرک دانست و گفت: در شرایط مشابه در سال ۹۰ و ۹۱، گمرک فاقد سیستم‌های پیشرفته کنونی بود؛ اما درحال‌حاضر با کمک سامانه‌های الکترونیکی و با استفاده از تصاویر ایکس‌ری می‌توانیم دقت و کنترل بیشتری داشته باشیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =