فرزاد پیلتن مدیرکل عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در نشست تجاری ایران و آفریقای‌جنوبی که در اتاق تعاون ایران برگزار شد، با تشریح وضعیت تجارت ایران و آفریقای‌جنوبی گفت: با توجه به توافقات مهمی که بین روسای‌جمهوری دو کشور انجام شده روابط تجاری باید به سرعت در همه زمینه‌ها متناسب با ظرفیت‌های اقتصادی و فرصت‌های موجود توسعه پیدا کنند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای رسیدن به هدف حجم تجاری یک میلیارد دلاری تا سال ۲۰۰۲ گفت: با توجه به توافق مقامات ارشد دو کشور هدف‌گذاری دو میلیارد دلاری مورد توجه است، اما ما برای حداقل هدف یک میلیارد دلاری تا سال ۲۰۰۲ برنامه‌ریزی کرده‌ایم. وی با اشاره به حجم مبادلات تجاری دو کشور که در سال گذشته ۷۰ میلیون دلار بوده است،ادامه داد: برای تحقق هدف یک میلیارد دلاری در بخش صادرات و واردات سرمایه‌گذاری،‌خدمات فنی و مهندسی، صادرات مجدد و گردشگری برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است. به گفته پیلتن برای سال ۲۰۱۸ اقدام برای همکاری‌های تجاری دو کشور پیش‌بینی شده است که مواردی از جمله تبادل هیات‌های تجاری، مشارکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی، اعزام تیم‌های فنی و تخصصی از جمله این موارد است. وی در عین حال به مشکلاتی که در مسیر گسترش این تبادلات تجاری وجود دارد اشاره کرد و گفت: اولین مشکل، مشکل روابط بانکی است که امیدواریم با اتفاقاتی که در کمیسیون‌های مشترک و همچنین تصمیمات مقامات بانکی می‌افتد به نحوی این مشکلات حل شود یا به‌گونه‌ای روابط تنظیم شود که تجار بتوانند بدون مشکل فعالیت خود را انجام دهند. وی تاکید کرد: بدون رفع مشکلات بانکی دو کشور تحقق اهداف تجاری ممکن نخواهد بود. پیلتن یکی دیگر از مشکلات را حمل‌ونقل برشمرد و افزود: مسافت زیاد و بالا رفتن قیمت تمام شده کالاهای ایرانی، توان رقابت را برای شرکت‌های ایرانی کاهش داده است. همچنین یکی از بزرگ‌ترین مشکلات شرکت‌های حمل‌ونقل ایرانی این است که در مسیر برگشت بار کافی ندارند. امیدواریم با همکاری بخش‌خصوصی و نهادهای دولتی روابط تجاری دو کشور به نحوی تنظیم شود که این مشکلات به حداقل برسد.

مدیرکل عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اهمیت بخش تعاون در اقتصاد کشور ادامه داد: این بخش در تبادلات تجاری دو کشور می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد علاوه بر این در زمینه‌های دیگر نیز پتانسیل‌های همکاری وجود دارد. وی با استقبال از پیشنهاد ارائه محصولات در چارچوب نمایشگاه‌های بین‌المللی گفت: سازمان توسعه تجارت آمادگی برگزاری نمایشگاه‌ها به‌ویژه نمایشگاه‌های تخصصی بخش تعاون در آفریقای‌جنوبی را دارد. وی همچنین پیشنهاد تاسیس مرکز تجاری ایران در آفریقای‌جنوبی را مطرح کرد.

منبع