گزارش ۱۱۷ – آذر ۱۳۹۴- روش­ های تأمین مالی برای تولید با استفاده از امکانات بورس کالای ایران

مقدمه:

علیرغم اینکه روشهای تامین مالی برای تولیدکننده در دنیا متنوع و ارزان است ولی در ایران تنها روش تامین مالی استفاده از تسهیلات بانکی آن هم با هزینه تمام­شده بسیار بالاست. در چند سال اخیر با توجه به الزامات قوانین و مقررات، بازار سرمایه هم درصدد ایجاد ابزارهای تامین مالی است. انجمن مدیران صنایع برای آشنائی بیشتر اعضاء خود با سایر روش­های تأمین مالی، در این گزارش امکانات بورس کالای ایران را ارئه می­نماید تا مورد بهره­برداری قرار گیرد.

در این راستا بورس کالای ایران در یک سال اخیر با تصویب مقررات و چارچوب قراردادهای سلف موازی استاندارد اقدام به راه اندازی این قراردادها کرده است که تاکنون سه شرکت بزرگ از جمله سنگ آهن گل­گهر، سنگ آهن چادرملو و شرکت پتروشیمی آبادان برای تامین مالی تولید محصول خود به ترتیب به مبلغ ۸۰۰، ۸۰۰ و ۵۰۰ میلیارد ریال استفاده کرده­اند در این گزارش به طور اجمالی شرایط و فرآیند انتشار این اوراق تامین مالی، مشخصات و شرایط انتشار و در پایان به استقبال فعالان بازار در این خصوص اشاره خواهدشد.

 

 • شرایط و فرآیند انتشار قرارداد سلف موازی استاندارد

تامین مالی از طریق سلف موازی مبتنی بر کالای پذیرش شده در بورس و با توجه به ماهیت و سابقه شرکت است و نحوه تضامین آن هم با توجه به سابقه شرکت در نظر گرفته می­شود. شروع استفاده از این قرارداد با انتخاب شرکت تامین سرمایه می­باشد در حال حاضر ۹ شرکت تامین سرمایه به شرح ذیل در حال فعالیت   می­باشند. کالاهای پذیرش شده در سه حوزه صنعتی و معدنی، پتروشیمی و کشاورزی است (فهرست کالا پیوست می­باشد.)

تامین سرمایه امین، نوین، بانک ملت، امید، سپهر، لوتوس پارسیان، آرمان، کاردان، آباد مسکن (مشخصات کامل پیوست می­باشد.)

 

 • قراردادهای منتشر شده برای تامین مالی

تاکنون سه تولیدکننده از قرارداد سلف مواز ی استفاده کرده­اند که عبارتند از: شرکت صنعتی و معدنی گل­گهر برای تولید سنگ آهن دانه­بندی، شرکت معدنی و صنعتی چادرملوبرای سنگ­آهن دانه­بندی، شرکت پتروشیمی آبادان برای تولید محصول پی­وی­سی. فرآیند استفاده از این قرارداد اینگونه است که شرکت تولیدکننده محصولی را که از طریق بورس کالای ایران عرضه کند معرفی و از طریق انتخاب شرکت تامین سرمایه به عنوان مشاور پذیرش تمامی مراحل تامین مالی را از طریق شرکت تامین سرمایه اعمال می­کند.در جداول زیر شرایط و مشخصات قرارداد هر کدام از محصولات مرتبط به تفصیل ارائه شده است بر این اساس در یک سال گذشته هزینه تامین مالی از طریق این قراردادها حداقل ۵/۲۳ و حداکثر ۲۸ درصد بوده است. این قرارداد جزو اوراق بهادار محسوب می­شوند و غیر از  در مرحله تحویل در کلیه مراحل معاف از هرگونه مالیات هستند.

 

۲-۱-مشخصات قرارداد سلف موازی استاندارد سنگ آهن دانه بندی شده گل­گهر
مشخصات کلی ابزار تأمین مالی و دارایی پایه
نام ابزار تأمین مالیاوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن دانه بندی شده (منضم به اختیار خرید و فروش تبعی)
نوع اوراقبا نام، قابل معامله در بورس کالا، معاف از مالیات[۱]
دارایی پایهسنگ آهن دانه بندی شده
مشخصات و استاندارد دارایی پایهسنگ آهن دانه بندی شده هماتیت با خلوص (۶۰۵۹) درصد
هدف از عرضهتامین مالی طرح­های توسعه شرکت صنعتی و معدنی گل­گهر
بازار عرضه اولیه و معاملات ثانویهبورس کالای ایران
مشخصات اوراق سلف
حجم عرضه اولیهحداکثر ۵۰۰٫۰۰۰ تن سنگ آهن دانه‌بندی شده مشروط به اینکه ارزش کل اوراق منتشره بر پایه آن از ۱۱۰۰ میلیارد ریال بیشتر نباشد.
حداکثر حجم قابل عرضهمحدود به حجم عرضه اولیه
اندازه هر قراردادپنج تن سنگ آهن دانه‌بندی شده
روش عرضه اولیهعرضه گسترده با قیمت ثابت
سقف حجم هر سفارشنامحدود
حداقل تغییر قیمت هر سفارشیک ریال
دامنه نوسان قیمت روزانه
واحدهای پولی قیمت و ارز مورد تسویهریال
قیمت خرید هر قرارداد سنگ آهن دانه­بندی شده(قیمت پایه در عرضه اولیه از سایت مرجع www.Umetal.com  استخراج و در اطلاعیه عرضه منتشر می­گردد.)
قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی۱۲۵٫۵ درصد قیمت عرضه اولیه در سررسید اوراق
قیمت اعمال در اختیار خرید تبعی۱۳۰ درصد قیمت عرضه اولیه در سررسید اوراق
قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویهقیمت عرضه اولیه به علاوه سود معادل ۲۳ درصد روزشمار سالانه
بازده اوراقدر صورتی که قیمت سنگ آهن دانه­بندی شده بر اساس قیمت­های مندرج در سامانه معاملات شرکت بورس کالای ایران در سررسید کمتر از (۱٫۲۵۵* قیمت پایه در عرضه اولیه) باشد سرمایه‌گذاران می‌توانند از اختیار فروش استفاده نموده و نسبت به فروش قرارداد به قیمت (۱٫۲۵۵* قیمت پایه در عرضه اولیه) به شرکت معدنی و صنعتی گل­گهر اقدام نمایند. بدین ترتیب بازدهی اوراق سلف ریالی طی ۱ سال حداقل۵/۲۵ درصد خواهد بود.

در صورتی که قیمت قرارداد سنگ آهن دانه­بندی شده بر اساس قیمت­های مندرج در سامانه معاملات شرکت بورس کالای ایران در سررسید بیشتر از (۱٫۳* قیمت پایه در عرضه اولیه) باشد شرکت معدنی و صنعتی گل­گهر می‌تواند از اختیار خرید استفاده نموده و نسبت به خرید قرارداد سنگ آهن به قیمت (۱٫۳* قیمت پایه در عرضه اولیه) از دارندگان اوراق اقدام نماید. در این حالت قیمت تسویه ۱۳۰ درصد قیمت عرضه اولیه خواهد بود. بدین ترتیب بازدهی اوراق سلف ریالی طی ۱ سال حداکثر ۳۰ درصد می باشد.

مقاطع پرداخت سوداوراق سلف سود بین دوره‌ای ندارد. در پایان دوره خریدار می‌تواند نسبت به تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی با توجه به قیمت سنگ‌ آهن در سررسید و بر اساس قیمت اعمال اختیار فروش تبعی یا اختیار خرید تبعی اقدام نماید.
مدت قرارداد (عمر اوراق)۱ سال از تاریخ عرضه اولیه
دوره عرضه اولیهدر اطلاعیه عرضه مشخص خواهد شد.

معاملات ثانویه
معاملات ثانویهاز طریق شبکه کارگزاران بورس کالا بر اساس ضوابط معاملات بورس کالا ۱۰ روز پس از پایان مهلت عرضه اولیه
شرایط بازارگردانی طی دوره معاملاتیمطابق شرایط فصل ۳ امیدنامه
حداقل سفارش انباشته بازارگردان۱% حجم کل اوراق
حداقل تعهد معاملات روزانه۱۰% حجم کل اوراق
نقد شوندگی اوراق قبل از سررسیدشرکت تأمین سرمایه امید بر اساس مدل بازارگردانی تضمین حداقل قیمت، نقدشوندگی اوراق سلف سنگ آهن دانه بندی شده را قبل از سررسید تعهد نموده است و اوراق سلف را طی عمر اوراق با نرخ ۲۳ درصد روزشمار سالانه به علاوه  قیمت اوراق در عرضه اولیه بازخرید خواهد نمود.
کارمزد خرید و فروش اوراقبر اساس مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار
سررسید و شرایط تحویل
سررسید قرارداد (اوراق)یک سال پس از تاریخ عرضه اولیه
تاریخ ارائه درخواست تحویل فیزیکیدو ماه قبل از سررسید قرارداد
دوره تحویلدوره سه ماهه پس از سررسید قرارداد
مکان‌ تحویلFOB بندرعباس
نحوه تسویه در سررسیدمطابق شرایط فصل ۳ امیدنامه، دارنده اوراق در سررسید امکان تحویل فیزیکی دارایی و یا تسویه به صورت نقدی را دارا می­باشند.
حداقل اوراق جهت تسویه فیزیکیمعادل ۵۰٫۰۰۰ تن
شرایط لازم جهت تحویل فیزیکی کالامطابق شرایط فصل ۳ امیدنامه
خسارت‌ ناشی از عدم تحویل داراییمطابق شرایط فصل۳ امیدنامه
ارکان عرضه
تولیدکننده و عرضه‌کنندهشرکت معدنی و صنعتی گل­گهر (فصل۵)
مشاور پذیرششرکت تأمین سرمایه امید (فصل۵)
متعهد خرید در عرضه اولیهشرکت تأمین سرمایه امید
بازارگردانشرکت تأمین سرمایه امید
عامل عرضهکارگزاری‌های دارای مجوز معاملات سلف موازی استاندارد
محل انجام معاملاتبورس کالای ایران
سایر اطلاعات مهم
تاریخ‌های مهم      دوره عرضه اولیه قرارداد: در اطلاعیه عرضه مشخص خواهد شد.

دوره معاملاتی قرارداد: ۱۰ روز پس از پایان دوره عرضه اولیه

تاریخ ارائه درخواست برای تحویل فیزیکی: دو ماه قبل از سررسید قرارداد

سررسید قرارداد: یک سال پس از تاریخ عرضه اولیه

تسویه نقدی قرارداد: یک سال پس از تاریخ عرضه اولیه

دوره تحویل فیزیکی: دوره سه ماهه پس از سررسید قرارداد

اطلاع رسانیاطلاعیه‌های مرتبط با اوراق سلف سنگ آهن دانه­بندی شده در پایگاه رسمی شرکت معدنی و صنعتی گل­گهر به نشانی.www.geg.ir شرکت بورس کالای ایران www.ime.co.ir و شرکت تأمین سرمایه امید به نشانی www.omidib.com  درج خواهد شد..
نکات مهم مبنای قیمت سنگ آهن دانه­بندی شده در کل دوره عرضه اولیه بر اساس قیمت اعلامی در اطلاعیه عرضه اولیه خواهد بود و تغییری در قیمت‌ها لحاظ نخواهد شد.

در مهلت عرضه اولیه و ۱۰ روز پس از آن امکان فروش یا بازخرید اوراق سلف سنگ آهن دانه­بندی شده وجود ندارد و از آن تاریخ به بعد دارندگان اوراق سلف می‌توانند نزد کارگزاران بورس کالا بر اساس شرایط اعلامی در امیدنامه نسبت به فروش اوراق خود اقدام نمایند. در صورتی که تاریخ‌های اعلامی در امیدنامه جزء تعطیلات رسمی جمهوری اسلامی ایران باشد، روزکاری بعد از آن ملاک عمل خواهد بود.

 

۲-۲-مشخصات قرارداد سلف موازی استاندارد سنگ‌آهن دانه­بندی شده چادرملو
نام ابزار تأمین مالیاوراق سلف موازی استاندارد سنگ‌آهن دانه­بندی شده (منضم به اختیار خرید و فروش تبعی)
نوع اوراقبا نام، قابل معامله در بورس کالا، معاف از مالیات
دارایی پایهسنگ‌آهن دانه­بندی شده
مشخصات و استاندارد دارایی پایهسنگ‌آهن دانه­بندی شده از نوع هماتیت با خلوص ( ۵۹-۶۰)
هدف از عرضهتامین مالی طرح­های توسعه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو
بازار عرضه اولیه و معاملات ثانویهبورس کالای ایران
مشخصات اوراق سلف
حجم عرضه اولیه۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تن
حداکثر حجم قابل عرضهمحدود به حجم عرضه اولیه
اندازه هر قراردادیک تن سنگ‌آهن دانه­بندی شده
روش عرضه اولیهعرضه گسترده با قیمت ثابت
سقف حجم هر سفارشنامحدود
حداقل تغییر قیمت هر سفارشیک ریال
واحدهای پولی قیمت و ارز مورد تسویهریال
قیمت خرید هر قرارداد۸۰۶٫۳۸۰ ریال
قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی۲۵/۱ برابر قیمت عرضه اولیه در سررسید اوراق
قیمت اعمال در اختیار خرید تبعی۲۸/۱ برابر قیمت عرضه اولیه در سررسید اوراق
قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویهقیمت عرضه اولیه به علاوه سود معادل ۲۲ درصد سالانه روزشمار
بازده اوراقدر صورتی که قیمت سنگ‌آهن دانه­بندی شده بر اساس قیمت­های مندرج در سامانه معاملات شرکت بورس کالای ایران در سررسید کمتر از ۲۵/۱ برابر قیمت پایه در عرضه اولیه باشد، دارندگان اوراق سلف می‌توانند از اختیار فروش تبعی استفاده نموده و نسبت به فروش اوراق به قیمت ۲۵/۱ برابر قیمت پایه در عرضه اولیه به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اقدام نمایند. بدین ترتیب حداقل بازدهی اوراق سلف طی ۱ سال معادل ۲۵ درصد خواهد بود.

در صورتی که قیمت سنگ‌آهن دانه‌بندی شده بر اساس قیمت­های مندرج در سامانه معاملات بورس کالای ایران در سررسید در بازه ۲۵/۱ و ۲۸/۱ برابر قیمت عرضه اولیه باشد، سرمایه‌گذاران می­توانند نسبت به تسویه نقدی بر مبنای قیمت روز سنگ‌آهن دانه­بندی شده و یا دریافت فیزیکی کالا اقدام نمایند.

در صورتی که قیمت قرارداد سنگ‌آهن دانه­بندی شده بر اساس قیمت­های مندرج در سامانه معاملات شرکت بورس کالای ایران در سررسید بیشتر از ۲۸/۱ برابر قیمت پایه در عرضه اولیه باشد، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو می‌تواند از اختیار خرید تبعی استفاده نموده و نسبت به خرید قرارداد سنگ‌آهن دانه­بندی شده به قیمت ۲۸/۱برابر قیمت پایه در عرضه اولیه از دارندگان اوراق، اقدام نماید. بدین ترتیب حداکثر بازدهی اوراق سلف طی ۱ سال ۲۸ درصد خواهد بود. در این حالت سرمایه­گذارانی که همچنان تمایل به تحویل فیزیکی کالا دارند باید با پرداخت مابه‌التفاوت قیمت روز و قیمت اعمال اختیار خرید، سنگ‌آهن دانه­بندی شده را تحویل بگیرند.

مقاطع پرداخت سوداوراق سلف سود بین دوره‌ای ندارد. در پایان دوره خریدار می‌تواند نسبت به تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی با توجه شرایط مندرج در امید نامه اقدام نماید.
مدت قرارداد (عمر اوراق)۱ سال از تاریخ عرضه اولیه
دوره عرضه اولیه۱روز

معاملات ثانویه
معاملات ثانویهاز طریق شبکه کارگزاری‌های دارای مجوز معاملات سلف موازی استاندارد  و براساس ضوابط معاملات بورس کالا ۱۰ روز پس از پایان عرضه اولیه
حداقل سفارش انباشته بازارگردان۱% حجم کل اوراق
حداقل تعهد معاملات روزانه۱۰% حجم کل اوراق
نقد شوندگی اوراق قبل از سررسیدشرکت تامین سرمایه امید بر اساس مدل بازارگردانی تضمین حداقل قیمت، نقدشوندگی اوراق سلف سنگ‌آهن دانه­بندی شده را قبل از سررسید تعهد نموده است.
کارمزد خرید و فروش اوراقبر اساس مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار
سررسید و شرایط تحویل
سررسید قرارداد (اوراق)یک سال پس از تاریخ عرضه اولیه
تاریخ ارائه درخواست تحویل فیزیکی۱۰ روز کاری قبل از سررسید قرارداد. (پس از ارائه درخواست، دارنده اوراق حق فروش اوراق را نخواهد داشت)
دوره­ی تحویلدوره یک ماهه پس از سررسید قرارداد. زمانبندی تحویل در این دوره بر عهده شرکت چادرملو است.
مکان‌ تحویلFOB بندر عباس
نحوه تسویه در سررسیدچنانچه قیمت قرارداد سنگ‌آهن دانه­بندی شده در سررسید کمتر از ۱٫۰۰۷٫۹۷۵ ریال باشد، تسویه به صورت اعمال اختیار فروش تبعی یا تسویه فیزیکی صورت خواهد گرفت.

در صورتیکه قیمت قرارداد سنگ‌آهن دانه­بندی شده در سررسید بین ۱٫۰۰۷٫۹۷۵ریال و  ۱٫۰۳۲٫۱۶۶  ریال باشد، تسویه نقدی بر اساس قیمت روز سنگ‌آهن دانه­بندی شده یا تسویه فیزیکی صورت خواهد گرفت.

در صورتیکه قیمت قرارداد سنگ‌آهن دانه­بندی شده در سررسید بیش از ۱٫۰۳۲٫۱۶۶ ریال باشد، تسویه به صورت اعمال اختیار خرید تبعی صورت خواهد گرفت. در صورت تمایل دارنده اوراق به دریافت کالا، تسویه فیزیکی با پرداخت مابه­التفاوت قیمت روز و قیمت اعمال اختیار خرید، صورت خواهد گرفت.

حداقل اوراق جهت تسویه فیزیکیمعادل۵۰٫۰۰۰ تن
شرایط لازم جهت تحویل فیزیکی کالامطابق شرایط فصل ۳ امیدنامه
خسارت‌ ناشی از عدم تحویل داراییمطابق شرایط فصل۳ امیدنامه

 

ارکان عرضه
تولیدکننده و عرضه‌کنندهشرکت معدنی و صنعتی چادرملو (فصل۴)
مشاور پذیرششرکت تأمین سرمایه امید (فصل۴)
متعهد خرید در عرضه اولیهشرکت تأمین سرمایه امید
بازارگردانشرکت تأمین سرمایه امید
عامل عرضهکارگزاری‌های دارای مجوز معاملات سلف موازی استاندارد
محل انجام معاملاتبورس کالای ایران و در بستر سامانه معاملاتی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
تاریخ‌های مهم  دوره عرضه اولیه قرارداد: ۱۸/۰۸/۱۳۹۴ به مدت ۱ روز

دوره معاملات ثانویه قرارداد: حداقل ۱۰ روز پس از پایان دوره عرضه اولیه

تاریخ ارائه درخواست برای تحویل فیزیکی:حداقل۱۰روز کاری قبل از سررسید قرارداد (سرمایه‌گذاران پس از ارائه درخواست تحویل فیزیکی حق فروش اوراق را نخواهند داشت.)

سررسید قرارداد: یک سال پس از تاریخ عرضه اولیه

تاریخ اعمال اختیار فروش: یک سال پس از تاریخ عرضه اولیه

تاریخ اعمال اختیار خرید: یک سال پس از تاریخ عرضه اولیه

دوره تحویل فیزیکی: دوره یک ماهه پس از سررسید قرارداد

اطلاع رسانیاطلاعیه‌های مرتبط با اوراق سلف در پایگاه رسمی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به نشانیwww.chadormalu.comشرکت بورس کالای ایران www.ime.co.ir و شرکت تأمین سرمایه امید به نشانی www.omidib.com  درج خواهد شد..
نکات مهم قیمت سنگ‌آهن دانه­بندی شده در کل دوره عرضه اولیه بر اساس قیمت اعلامی در اطلاعیه عرضه اولیه خواهد بود و تغییری در قیمت‌ها لحاظ نخواهد شد.

در مهلت عرضه اولیه و تا زمان بازگشایی نماد، امکان فروش یا بازخرید اوراق وجود ندارد و از آن تاریخ به بعد دارندگان اوراق می‌توانند نزد کارگزاران بورس و در بستر معاملاتی مدیریت فناوری بورس تهران بر اساس شرایط اعلامی در امیدنامه نسبت به فروش اوراق خود اقدام نمایند. در صورتی که تاریخ‌های اعلامی در امیدنامه جزء تعطیلات رسمی جمهوری اسلامی ایران باشد، روز کاری بعد از آن ملاک عمل خواهد بود.

 

 • با توجه به اینکه قیمت سنگ‌آهن دانه­بندی شده در دوره عرضه اولیه بر اساس قیمت جهانی سنگ‌آهن از سایت مرجع Umetal.com استخراج و در اطلاعیه عرضه منتشر می­گردد، اعداد این امیدنامه فرضی است و به منظور آشنایی سرمایه‌گذاران ارائه گردیده است. تاریخ‌ها و قیمت‌های نهایی بر اساس اعداد و ارقام واقعی و قطعی در اطلاعیه عرضه درج خواهد گردید.
 • به استناد تبصره ۲ ماده ۱۳ دستورالعمل معاملات کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بورس کالای ایران مصوب ۰۵/۰۷/۱۳۸۹ شورای عالی بورس و اوراق بهادار، اطلاعات منتشره در قالب امیدنامه جزء لاینفک اطلاعیه عرضه است.

 

۳-مشخصات قرارداد سلف موازی استاندارد پی وی سی
نام ابزار تأمین مالیاوراق سلف موازی استاندارد پی وی سی ( به همراه اختیار خرید و فروش تبعی)
نوع اوراقبا نام، قابل معامله در بورس کالا، معاف از مالیات
دارایی پایهپی وی سی
مشخصات و استاندارد دارایی پایهپی وی سی Grade 65
هدف از عرضهتأمین سرمایه در گردش شرکت پتروشیمی آبادان
بازار عرضۀ اولیه و معاملات ثانویهبورس کالای ایران
مشخصات اوراق
حجم عرضۀ اولیهحداکثر ۰۰۰ر۱۸ تن به شرط آنکه ارزش کل اوراق از ۰۰۰ر۵۰۰ میلیون ریال بیشتر و کمتر نباشد.

·    عرضۀ اولیه در دو نوبت و در هر نوبت اوراق به ارزش ۰۰۰ر۲۵۰ میلیون ریال عرضه می­گردد.

·    فاصلۀ زمانی عرضه­ها در هر نوبت از یکدیگر بیشتر از ۱۵ روز نخواهد بود.

حداکثر حجم قابل عرضهمحدود به حجم عرضۀ اولیه در هر نوبت
اندازۀ هر قرارداد۱ برگه (معادل ۰٫۵ تن)
روش عرضۀ اولیهروش عرضۀ گسترده با قیمت ثابت
سقف حجم هر سفارشنامحدود
حداقل تغییر قیمت هر سفارشیک ریال
دامنۀ نوسان روزانه
واحدهای پولی قیمت و ارز مورد تسویهریال
قیمت خرید هر قرارداد سلف پی وی سیقیمت پایه در عرضۀ اولیه بر مبنای آخرین قیمت معامله شده پی وی سی ۶۵ شرکت پتروشیمی آبادان در بورس کالای ایران
قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی۱۲۴ درصد* قیمت عرضۀ اولیه در سررسید اوراق
قیمت اعمال در اختیار خرید تبعی۱۲۷٫۵ درصد * قیمت عرضۀ اولیه در سررسید اوراق
قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویهقیمت زمان عرضه اولیه بعلاوه ۲۳ درصد سالیانه روزشمار
بازده اوراقبه طور کلی بازدهی این اوراق در دو حالت قابل تبیین است:

۱-     قیمت در سامانۀ معاملات کمتر از ۱۲۴ درصد قیمت اولیه باشد که در این صورت دارندگان اوراق می­توانند با استفاده از اختیار فروش نسبت به فروش قرارداد با قیمت (۱۲۴درصد*قیمت پایه در عرضۀ اولیه)  به شرکت پتروشیمی آبادان اقدام نمایند. بدین ترتیب این اوراق برای سرمایه­گذاران بازدهی یک­سالۀ حداقل ۲۴ درصدی خواهد داشت.

۲-     اگر قیمت در سامانۀ معاملات بیشتر از ۱۲۷٫۵ درصد قیمت معامله باشد، در این صورت شرکت پتروشیمی آبادان با اعمال اختیار خرید، نسبت به خرید اوراق در دست سرمایه­گذاران با قیمت (۱۲۷٫۵ درصد* قیمت پایه در عرضۀ اولیه) اقدام می­نماید. بدین­ترتیب بازدهی اوراق سلف برای دارندگان آن برای یک­سال حداکثر ۲۷٫۵ درصد خواهد بود.

مقاطع پرداخت سوداین اوراق سود میان­دوره­ای نخواهد داشت و عایدی دارندگان اوراق در سررسید به صورت تسویۀ فیزیکی و یا نقدی، با در نظر داشتن قیمت پی وی سی در سررسید و اعمال اختیارات تبعی، نصیبشان می­گردد.
مدت قرارداد۱ سال از تاریخ عرضۀ اولیه
دورۀ عرضۀ اولیهدر اطلاعیۀ عرضه متعاقباً اعلام می­گردد.
معاملات ثانویه و بازارگردانی
معاملات ثانویهاز طریق شبکۀ کارگزاران  دارای مجوز معاملات سلف استاندارد و بر اساس ضوابط بورس کالا ، ۱۰ روز پس از پایان مهلت عرضۀ اولیه در هر نوبت
شرایط بازارگردانی طی دورۀ معاملاتیبازارگردان در طول دورۀ عمر اوراق موظف است ضمن عملیات بازارگردانی، تقاضاهای فروش این اوراق را در حداقل قیمت تضمین شده (قیمت اوراق در عرضۀ اولیه به علاوه ۲۳ درصد سود سالیانه و روزشمار) برای هر برگه و بر اساس دستورالعمل معاملات کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بورس کالای ایران، خریداری نموده و تقاضاهای خرید اوراق سلف موازی استاندارد موضوع این امیدنامه را نیز تا سقف اوراق دراختیار به متقاضیان آن عرضه نماید.

 • توضیحات تکمیلی در بخش ۵  امیدنامۀ سلف موازی استاندارد پی وی سی
حداقل سفارش انباشته۱% حجم کل اوراق
سقف تعهد معاملات روزانه۱۰% حجم کل اوراق
نقد شوندگی اوراق قبل از سررسیدسندیکای بازارگردان (تأمین سرمایۀ ملت و آرمان) بر اساس مدل تضمین حداقل قیمت، نقدشوندگی اوراق سلف پی وی سی را قبل از سررسید تعهد می­نماید و در طی دورۀ معاملات اوراق مذکور را با نرخ سود ۲۳ درصد به صورت سالانه و روزشمار به علاوۀ قیمت اوراق در عرضۀ اولیه، بازخرید می­نماید.
کارمزد خرید و فروش اوراقبر اساس مصوبۀ هیأت مدیرۀ سازمان بورس اوراق بهادار
سررسید و شرایط تحویل
سررسید اوراقیکسال پس از تاریخ عرضۀ اولیه هر نوبت انتشار
تاریخ ارائۀ درخواست تحویل فیزیکی۱۰ روز پیش از سررسید
دورۀ تحویلحداکثر یک ماه پس از تاریخ سررسید
مکان تحویلدرب کارخانه
امکان تحویل فیزیکی و تسویۀ نقدی در پایان دورۀ معاملاتیدورۀ تحویل فیزیکی پس از زمان سررسید اوراق شروع و به مدت ۱ ماه ادامه خواهد داشت، عدم ارائۀ درخواست جهت تحویل فیزیکی کالا، ۱۰ روز پیش از تاریخ سررسید اوراق به منزلۀ انصراف از تحویل دارایی پایه و انجام تسویۀ نقدی خواهد بود.
حداقل اوراق جهت تسویۀ فیزیکی۸۰ قرارداد (معادل ۴۰ تن)
شرایط لازم جهت تحویل کالا
 • منوط به اعلام آمادگی تحویل از سوی دارندگان قراردادهای سلف موازی استاندارد(به ترتیبی که هیأت مدیرۀ شرکت سپرده­گذاری مرکزی تعیین و اعلام می­کند) حداکثر تا پایان ساعت معاملاتی، ۱۰ روز پیش از سرسید اوراق مذکور خواهد بود.
 • حداقل تعداد قرارداد جهت تحویل فیزیکی
 • در صورتی که قیمت پی وی سی در تاریخ سررسید قرارداد سلف موازی استاندارد بالاتر از قیمت اعمال خرید شرکت پتروشیمی آبادان (۱۲۷٫۵درصد) باشد و با شرط اعمال اختیار توسط این شرکت، متقاضیان تحویل فیزیکی کالای مذکور می­توانند با پرداخت مابه­اتفاوت قیمت روز بازار و قیمت اختیار خرید شرکت پتروشیمی آبادان نسبت به تحویل فیزیکی کالا اقدام نمایند.

عملیات اجرایی تحویل:

 • تحویل کالا در سررسید در محل کارخانه خواهد بود،
 • تمامی شرایط تحویل فیزیکی کالا، مطابق با شرایط فروش کالا در بورس کالای ایران بر تحویل فیزیکی این قرارداد نیز حاکم است.
خسارت ناشی از عدم تحویل کالاشرکت متعهد به پرداخت جریمه­ای معادل ۲۵ هزارم درصدکالای تسویه نشده به ازای هر روز دیرکرد می­باشد (طبق استاندارد بورس کالای ایران)
ارکان عرضه
عرضه کنندهشرکت پتروشیمی آبادان (سهامی عام)
ضامنشرکت سرمایه­گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (سهامی عام)
مشاور پذیرششرکت تأمین سرمایه آرمان
متعهد خرید در عرضۀ اولیهشرکت تأمین سرمایۀ ملت (سهامی خاص) و شرکت تأمین سرمایۀ آرمان (سهامی خاص)
بازارگردانشرکت تأمین سرمایۀ ملت (سهامی خاص) و شرکت تأمین سرمایۀ آرمان (سهامی خاص)
عامل عرضهکارگزاری­های دارای مجوز معاملات سلف موازی استاندارد
محل انجام معاملاتشرکت بورس کالای ایران
تاریخ­های مهمتاریخ هر نوبت از عرضۀ اولیه: در اطلاعیۀ عرضه مشخص خواهد شد،

تاریخ شروع معاملات ثانویۀ قرارداد: حداکثر ۱۰ روز پس از پایان دورۀ عرضۀ اولیه هر کدام از نوبت­ها،

تاریخ ارائۀ درخواست برای تسویۀ فیزیکی کالا: ۱۰ روز پیش از سررسید قرارداد،

تسویۀ نقدی قرارداد: یکسال پس از تاریخ عرضۀ اولیه،

دورۀ تحویل فیزیکی: ۱ ماه پس از اتمام عمر قرارداد.

اطلاع رسانیاطلاعیه­های مرتبط با اوراق سلف موازی استانداردپی وی سی در پایگاه رسمی شرکت پتروشیمی آبادان به نشانی www.abadan-petro.com، بورس کالا به نشانیwww.ime.co.ir ، تأمین سرمایه ملت به نشانی www.mellatib.com ، تأمین سرمایۀ آرمان armanib.com www.درج خواهد شد.

 

 • به استناد تبصره ۲ ماده ۱۳ دستورالعمل معاملات کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بورس کالای ایران مصوب ۰۵/۰۷/۱۳۸۹ شورای عالی بورس و اوراق بهادار، اطلاعات منتشره در قالب امیدنامه جزء لاینفک اطلاعیۀ عرضه است.

 

 • شرایط بازار برای انتشار اوراق تامین مالی

نخستین اوراق سلف موازی استاندارد منتشر شده در بازار سرمایه که برای تامین مالی شرکت معدنی و صنعتی گل­ گهر در بورس کالای ایران عرضه شده بود، تسویه نهایی شد.

با توجه به اینکه اوراق سلف موازی می تواند منجر به تحویل کالا و یا تسویه نقدی شود، متقاضی برای تحویل فیزیکی کالا وجود نداشت و کلیه اوراق منجر به تسویه نقدی شد.

این اوراق دارای اختیار خرید و فروش تبعی بود و در صورتی که قیمت جهانی سنگ آهن و نرخ ارز به نحوی بود که سود اوراق بر مبنای قیمت پایه عرضه اولیه از ۲۵.۵ درصد کمتر باشد دارنده اوراق می توانست اختیار فروش خود را با قیمت پایه عرضه اولیه ضرب در ۲۵.۵ درصد اعمال نماید. و در صورتی که سود اوراق  بر مبنای قیمت پایه عرضه اولیه از ۳۰ درصد بیشتر باشد، عرضه کننده یا همان فروشنده می توانست اختیار خرید خود را با قیمت پایه عرضه اولیه ضرب در ۳۰ درصد اعمال نماید. که در این اوراق با توجه به پایین آمدن قیمت جهانی سنگ آهن و ثابت ماندن نرخ ارز، همه دارندگان اختیار فروش تبعی، اختیار خود را اعمال کردند و تسویه با آنها با قیمت پایه عرضه اولیه ضرب در ۲۵.۵ درصد صورت گرفت.

بر همین مبنا مبلغ ۱.۰۴۵.۸۴۵.۰۵۷.۰۸۶ ریال بعد از کسر کار مزد تسویه نهایی به حساب دارندگان این اوراق توسط شرکت سپرده­گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز گردید.

در واقع سال گذشته شرکت گل گهر توانست با استفاده از انتشار اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن، توانست ظرف سه روز کاری ۸۳ میلیارد تومان تامین مالی کند.

اوراق سلف پی وی سی پتروشیمی آبادان با  حجم  ۹۵۰۰ تن معادل ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم در نهم آبان­ماه روی تابلوی معاملات رفت که با تقاضای ۲۱ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم روبه رو شد و در همان ثانیه نخست مورد معامله قرار گرفت؛ به این ترتیب پس از انجام معامله، ۱۰ میلیون و ۲۷۷ هزار کیلوگرم مازاد تقاضا بر سیستم معاملات باقی ماند.

قیمت سلف استاندارد پی وی سی پتروشیمی آبادان در هر کیلو ۲۶۳۱۶ ریال بود که عرضه به روش گسترده و به قیمت ثابت انجام شد. ارزش معاملات بیش از ۲۵۰ میلیارد ریال بود که مرحله دوم انتشار این اوراق به همین ارزش نیز منتشر شد.

دوره معاملات ثانویه اوراق سلف استاندارد پی­وی­سی از ۲۳ آبان ماه به مدت یک سال است، در این روش هم پتروشیمی­ها می­توانند از طریق مسیری روشن، کوتاه و جذاب تامین مالی خود را انجام دهند و همسو با بورس­های معتبر کالایی دنیا حرکت می کند. در این بین سرمایه گذاران نیز به حداقل سود ۲۳ درصدی دست پیدا خواهندکرد.

گفتنی است، بازدهی اوراق سلف استاندارد پی وی سی در سررسید ۲۴ تا ۵/۲۷ درصد و بازدهی روزشمار تا قبل از سررسید ۲۳ درصد است.

در ۱۸ آبان‌ماه ۱۳۹۴، بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن دانه­بندی شده شرکت صنعتی و معدنی چادرملو در بورس کالای ایران عرضه و در کمتر از یک دقیقه از سوی مشتریان خریداری شد.

در واقع انتشار اوراق سلف موازی استاندارد به منظور تامین مالی صنایع مختلف کشور همچنان در دستور کار بورس کالای ایران است.

اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن دانه بندی شده شرکت صنعتی و معدنی چادر ملو به میزان یک میلیون تن و به قیمت ۸۰۶ هزار و ۳۸۰ ریال در در هر کیلو به روش عرضه با قیمت ثابت از طریق شبکه کارگزاران بورس کالای ایران عرضه و به فروش رسید .

بدین ترتیب شرکت صنعتی و معدنی چادرملو با انتشار اوراق استاندارد سنگ آهن دانه بندی به صورت یکساله، برای طرح های توسعه ای خود بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان تامین مالی جذب کرد.

لازم به ذکر است این اوراق با نام و معاف از مالیات بوده و حداقل سود ۲۵ درصد و حداکثر سود ۲۸ درصد برای آن تضمین شده است، در طول دوره نیز نرخ بازده این اوراق ۲۲ درصد به صورت روزشمار عرضه شد. معاملات ثانویه این اوراق نیز از تاریخ دوم آذرماه سال جاری لغایت ۱۸ آبان­ماه سال ۹۵ انجام   می­شود.

در حال حاضر در بورس کالای ایران کالاها در حوزه صنعتی و معدنی، پتروشیمی و کشاورزی توسط ۳۲۰ تولیدکننده داخلی عرضه می­شود که هر کدام از عرضه­کننده­ها با توجه به شرایط خود می­توانند از مزایای این قرارداد استفاده نمایند (فهرست کالا پیوست می ­باشد.)

 

[۱] صرفاً در صورت تمایل دارنده اوراق سلف به تحویل فیزیکی کالا در سررسید، مالیات بر ارزش افزوده طبق مقررات جاری کشور به مبلغ قرارداد اضافه می‌گردد.

برای مشاهده متن کامل گزارش کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =