سمنیار «آشنایی با مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران» برگزار شد

در ساعت ۱۴ روز دوشنبه ۱۳۹۶/۹/۱۳، اولین جلسه سمینار آشنایی با مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران با حضور جمعی از مدیران شرکت­ های عضو در محل سالن اجتماعات انجمن برگزار گردید.

ابتدا آقای حمید حسن­ زاده معاون حقوقی و اجرایی مرکز داوری اتاق تهران هدف از تشکیل مرکز داوری و سابقه فعالیت آن را بیان داشتند و سپس آقای دکتر امرایی یکی از قضات عالی­ رتبه به تشریح کامل و فرآیند کار مرکز داوری پرداختند و عملکرد آن را با دادگستری مقایسه کردند و مزیت­ های مرکز داوری را نسبت به پی­گیری اختلافات از طریق مراجع قضایی چنین بیان داشتند:

۱) زمان پروسه کار ۲ الی ۳ ماهه   ۲) بهره­ مندی از داوران متخصص در زمینه­ های مختلف ۳) بهره­ گیری و انتخاب داور و یا داوران بنا بر اقتضا و موضوع  ۴) حفظ شئونات طرفین دعوا   ۵) قابلیت تمدید مدت داوری   ۶) یک مرحله­ ای بودن صدور رای  ۷) محرمانه بودن   ۸) قدرت اجرایی رای داوری.

در ادامه گفته شد تنها عاملی که می­ تواند جلوی اجرای رای داوری را بگیرد اعتراض به داوری نزد قاضی دادگستری است که قاضی هم موضوع را فقط از نظر شکلی بررسی می­ نماید که آیا رای درست بوده یا خیر. همچنین بیان شد ۱۵۲ کشور عضو کنوانسیون شناسایی و اجرای احکام داوری خارجی نیویورک هستند و رای صادر شده در هر کشوری که عضو این کنوانسیون است مورد پذیرش دیگر کشورهای عضو می­ باشد.

در خاتمه نیز گفته شد در ایران ۳ مرکز داوری وجود دارد که عبارتند از: مرکز داوری ایران، مرکز داوری کانون وکلا و مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران.

علاقه­ مندان برای آگاهی و آشنایی بیشتر با مراکز داوری می­ توانند به سایت مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران به آدرس www.arbitration.tccim.ir  مراجعه نمایند.

جلسه در ساعت ۱۶ به کار خود خاتمه داد و قرار شد پاسخ گویی به سوال­ های اعضا و همچنین نمونه­ هایی از آرای صادره در جلسات بعدی ارائه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 2 =