تعویق در اجرای قراردادهای خارجی به دلیل مسائل بانکی

تعویق در اجرای قراردادهای خارجی به دلیل مسائل بانکی
.

احمد نیک کار


یک مقام مسئول با بیان اینکه هیچ بنگاه اقتصادی، خود تمایلی به ورشکستگی ندارد، مگر اینکه تفکرات پوسیده مدیریتی را اجرایی کند، گفت: وقفه اجرای قراردادهای خارجی به دلیل مسائل بانکی است.

 احمدرضا نیک کار اصفهانی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در خصوص چشم انداز بازار سرمایه در ماههای آینده گفت: افق های خیلی روشنی پیش روی بازار سرمایه ایران قرار دارد و به نظر می رسد که ظرف ماههای آینده، وضعیت بهتری بر این بازار حاکم باشد.

این کارشناس ارشد اقتصادی افزود: ده سال تمام، دروازه های ایران به روی کشورهای دنیا بسته شده بود و تحریم ها اقتصاد ایران را تا حدود زیادی تحت الشعاع خود قرار داده بود، اما اکنون این مشکلات تا اندازه زیادی رفع شده و کشتی های ایرانی وضعیت مناسبی را در حمل و نقل کالا دارند و موجودی انبارها نیز کاهش یافته، بنابراین برخی از شرکتهای بورسی نیز وضعیت مناسب تری را نسبت به گذشته تجربه می کنند.

وی تصریح کرد: بر این اساس به نظر می رسد که صادرات و واردات هم رونق بهتری گرفته و بنابراین چشم انداز بازار سرمایه نیز ظرف ماههای آینده بسیار روشن تر خواهد شد؛ البته مدت زمان کوتاهی نیز طول می کشد که به نقطه ایده آل برسیم. البته این هم انتظار بیهوده ای نیست و چشم انداز خوبی پیش روی بازارهای مالی در ایران قرار دارد. بنابراین بسیاری از شرکتهای ما نیز تا شهریورماه در بورس عرضه خواهند شد.

نیک کار اصفهانی، با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل، بهترین نقشه راه و توشه برای واحدهای اقتصادی است، گفت: بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، همه بنگاههای اقتصادی می توانند اهداف و نقشه راه خود را تعیین کنند که بر این اساس، ما نیز با توجه به اینکه مجموعه شرکتهای زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری تماما یا عمدتا زیان ده بودند، با بدهکاری عظیمی مواجه شدیم که عمدتا ثروت بازنشستگان کشور را بدون ضوابط از سازمان خارج کرده بود؛ بنابراین باید شرایط بر مبنای الگوی اقتصاد مقاومتی ساماندهی می شد.

مدیرعامل یک هلدینگ سرمایه گذاری کشور افزود: ماموریت اصلی تعریف شده برای پروژه ها، احیای تمام مجموعه های زیان ده یا تعطیل است که تلاش شود به چرخه اقتصادی برگردد؛ این در حالی است که امروز بسترسازی مناسبی صورت گرفته که شرکتهای زیان دیده به دوران اوج خود برگردند؛ البته باید به این نکته هم توجه داشت که هیچ شرکتی ورشکسته نمی شود، مگر اینکه افکار پوسیده را در چرخه تصمیم گیری و مدیریتی وارد کرده و فکر و اندیشه را از دور تصمیم گیری خارج کند.

وی با اشاره به راهبردهای برنامه ششم توسعه مبنی بر خروج صندوق های بازنشستگی از وضعیت کنونی و لحاظ کردن این موضوع به عنوان یک بحران از سوی دولت، تصریح کرد: هم اکنون صندوق های بازنشستگی از جمله موضوعات بحرانی کشور هستند که دولت برای آنها در برنامه ششم توسعه نیز تمهیداتی اندیشیده است. بنابراین صندوق بازنشستگی کشوری تلاش کرد تا این هلدینگ ها را به صورت تخصصی ساماندهی کند تا هر یک در حوزه تخصصی خود، اصلاحاتی انجام داده و شرایط را برای زیرمجموعه های خود به نحوی پیش برند که کم کم به سوددهی رسیده و زیان انباشته خود را جبران کنند.

نیک کار اصفهانی خاطرنشان کرد: قیمت ارز در ابتدای دولت ۳۷۰۰ تا ۴ هزار تومان بود، این در حالی است که شرایط امروز بازار ارز با وضعیت ابتدای دولت متفاوت بود، چراکه آن زمان نفت ۱۱۰ دلار در هر بشکه بود ولی اکنون درآمد دولت به نصف کاهش یافته است. همچنین بالغ بر ۱۰۰۰ تیم خارجی در حوزه های اقتصادی و سیاسی به ایران سفر کردند و به نظر می رسد که این اتفاقات در  آینده کاری اقتصاد ایران موثر بوده و در عملکرد صندوق های بازنشستگی و هلدینگ های مربوط به آن نیز اثرگذار شود.

وی با اشاره به اینکه انعقاد قراردادهای خارجی به خاطر مسائل بانکی به صورت کامل محقق نشده است، خاطرنشان کرد: زمان بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم مسائل بانکی کشور با دنیا را به طور کامل حل کنیم؛ این در حالی است که تا نیمه اول سال آینده، به نظر می رسد که بخش عمده ای از مشکلات حل و فصل شود.

نیک کار اصفهانی خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصاد گردشگری تلاش شده تا توافق نامه هایی با دانشگاه لوزان به امضا برسد و بر این اساس، پس از بررسی های متعدد از سوی کارشناسان این دانشگاه، مقرر شده تا دانشجویان خارجی برای تحصیل در حوزه گردشگری و هتل داری از سراسر دنیا به ایران بیایند و جمهوری اسلامی ایران به یک قطب آموزشی دانشگاه لوزان در منطقه تبدیل شود. بر این اساس، از سال سوم قرار است که دانشجوی خارجی به ایران بیاید و هر دانشجو نیز در طول دوران تحصیل خود، ۶۵ هزار یورو به دانشگاه بپردازد.

به گفته وی، اقتصاد گردشگری در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته و گرد و غبار بسیاری بر شانه و صورت گردشگری ایران نشسته است، این در حالی است که در سال ۲۰۰۶ در مجموع ۸۹۰ میلیون توریست در دنیا جابجا شده اند که سهم ایران از این رقم، کمتر از ۱۰۰ هزار نفر بوده است، این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ مجموع توریست دنیا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر بوده است که در این میان سهم ایران، حدود ۲ میلیون نفر عنوان شده است پس این پتانسیل وجود دارد.

نیک کار اصفهانی معتقد است که هر توریست، معادل ۱۰۰ بشکه نفت برای ایران ارزآوری دارد و همانطور که رئیس جمهور نیز در پیام نوروزی امسال خود عنوان کردند، معضل بیکاری را می توان با گردشگری برطرف کرد. این در حالی است که اگر یک میلیارد یورو نیز صرف ساخت هتل های پنج ستاره با استانداردهای روز دنیا شود، چندین برابر آن بازگشت سرمایه برای ایران خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه داشت که توسعه محقق نمی شود، مگر اینکه زیرساختها مورد توجه قرار گیرد، این در حالی است که هم اکنون وضعیت زیرساختها در کشور چندان مناسب نیست و قرار است تمهیداتی اندیشیده شود تا این زیرساختها مهیا گردد، در این میان ما هم کریدور شمال به جنوب را در دست تکمیل داریم تا بتوان بخشی از این زیرساختها را تکمیل کرد. همچنین در حوزه حمل و نقل هوایی نیز تعداد ناوگان افزایش یافته و تلاش شده تا شرایط مناسبی بر توسعه این زیرساختها حاکم شود.


منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 14 =