ایران در راه پیوستن به تجارت آزاد اوراسیا

ایران در راه پیوستن به تجارت آزاد اوراسیا

سه‌شنبه / ۱۶ آذر ۱۳۹۵

دیدار سنایی با رئیس کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا؛

«تیگران سرکیسیان» در این ملاقات با اشاره به روند مذاکرات برای امضای موافقتنامه تجارت آزاد بین ایران و این اتحادیه که قرار است گزارش آن در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به سران کشورهای عضو اتحادیه ارائه شود، اظهار داشت: ایران یکی از کشورهای اولویت‌دار ما در روابط با اتحادیه اوراسیا است.

«مهدی سنایی»، سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه با «تیگران سرکیسیان»، رئیس کمیسیون اقتصادی اوراسیا، ملاقات و درباره توسعه همکاری‌های تجاری فیمابین و پیگیری امضای قرارداد تجارت آزاد ایران با این اتحادیه بحث و گفتگو کرد.

«سنایی» هم با اشاره به روابط خوب و رو به گسترش ایران با روسیه، ارمنستان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، خواستار تسریع در روند مذاکرات برای انعقاد موافقتنامه و موافقت با افزایش تعداد کالاهای پیشنهادی کشورمان برای اختصاص تسهیلات و تخفیفات تعرفه‌ای شد.

 ایران خواستار تعرفه‌های ویژه گمرکی برای صادرات ۲۰۰ قلم از اجناس خود به این اتحادیه شده است که تا کنون این اتحادیه کاهش تعرفه‌های ترجیحی ۷۷ قلم از آن موافقت کرده است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا از اول ژانویه ۲۰۱۵ با حضور روسیه، قزاقستان، ارمنستان و بلاروس رسما آغاز به کار کرد و قرقیزستان نیز از ماه می همان سال به این اتحادیه پیوست. این اتحادیه جمعیتی معادل ۱۸۰ میلیون نفر را در برمی‌گیرد.

در چارچوب این اتحادیه، اعضا موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات میان کشورهای عضو اعلام داشتند. تولید ناخالص این کشورها بالغ بر ۲.۲ تریلیون دلار و تولیدات صنعتی این اتحادیه بالغ بر ۳.۱ تریلیون دلار و همچنین مقدار تجارت خارجی این اتحادیه با کشورهای خارج از اتحادیه بالغ بر ۶.۸۷۷ میلیارد دلار است که این مقدار برابر با ۷.۳ درصد صادرات و ۳.۲ درصد واردات کل جهان است.

همچنین «ورونیکا نیکیشینا»، وزیر تجارت اتحادیه اوراسیا نیز در دیدار سفیر ایران در مسکو با رئیس کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا حضور داشت.


منبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + شش =