تشکیل میز تجاری تهران-سئول

  تاریخ چاپ:1395/07/04
.

 میز تهران و سئول در سازمان توسعه تجارت دو کشور تاسیس می‌شود. پس از اجرای برجام کره‌جنوبی به‌عنوان یکی از شرکای مهم تجاری ایران، قرار شد به تجارت یک‌طرفه خود با کشورمان پایان دهد. تغییر تاکتیک ایران در تجارت با کره به‌گونه‌ای تعریف شده است که بازار در مقابل بازار مد نظر قرار گیرد. با توجه به اینکه ایران همواره مصرف‌کننده کالاهای کره‌ای بوده، در دوره جدید مناسبات تجاری و اقتصادی خود با کره‌جنوبی، خواستار راه‌اندازی خط تولید برندهای کره‌ای در ایران شده است؛ از این نظر که کره‌جنوبی به جای ارائه کالاهای نهایی خود به بازار ایران، با رویکرد تولید مشترک وارد کشور شود و محصولات مشترک را از طریق ایران به کشورهای منطقه که حدود 400 میلیون جمعیت دارند، صادر کند. البته کره‌ای‌ها نیز در مذاکراتی که با مقامات مسوول ایرانی داشتند نسبت به تغییر راهبرد همکاری با ایران چراغ سبز نشان دادند.

آنها نیز اعلام کردند که به همکاری‌های طولانی‌مدت با ایران می‌اندیشند و در همکاری‌ با ایران به منفعت کنونی فکر نمی‌کنند. همچنین این شریک تجاری ایران برای افزایش حجم تجارت تهران و سئول اعلام آمادگی کرده‌ است. کره‌ای‌ها معتقدند که می‌توانند با ایرانی‌ها سرمایه‌گذاری مشترکی داشته باشند، چراکه کره‌جنوبی به لحاظ دانش فنی و تکنیک، پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته و می‌تواند در این خصوص به ایران کمک کند. این در حالی است که کره‌جنوبی یکی از کشورهایی بود که با تشدید تحریم‌ها، همکاری خود را با ایران قطع کرد و این موضوع گله‌مندی ایرانی‌ها را به‌دنبال داشت. اواسط اردیبهشت ماه امسال بود که رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی به ایران سفر کرد و در جمع فعالان اقتصادی ایران اعلام کرد که این کشور یک بسته حمایتی ۲۵ میلیارد‌دلاری برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های ایران پیش‌بینی کرده است. این بسته، نخستین بسته حمایتی یک کشور برای ترغیب فعالان اقتصادی به سرمایه‌گذاری بود. کارشناسان معتقدند که کره‌ای‌ها نیز در حال وفق دادن خود با شرایط جدید ایران هستند. با حضور رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی 14 تفاهم‌نامه همکاری بین فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ایران و کره‌جنوبی نیز منعقد شد. کره‌جنوبی یکی از کشورهای موفق صنعتی است که ایران سطح تجارت نسبتا بالایی با این کشور دارد. البته تاکنون ایران در تجارت با کره‌جنوبی بیش از اینکه صادرکننده کالا باشد، واردکننده بوده است و مهم‌ترین اقلام صادراتی کره‌جنوبی تجهیزات الکترونیکی و وسایل نقلیه است. حال با توجه به اهمیت همکاری ایران با کره ‌جنوبی، خبرها حاکی از تاسیس میز تهران و سئول در سازمان توسعه تجارت دو کشور است. رئیس سازمان‌ توسعه تجارت ایران و رئیس مرکز تجارت و سرمایه‌گذاری کره‌جنوبی (کترا) با تبیین چارچوب فعالیت مشترک شرکت‌های ایرانی و کره‌ای، با تاسیس میز تهران و سئول موافقت کردند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، قرار است این میزها با هدف آشنايي بيشتر تجار از ظرفيت‌ها و نيازهاي دو كشور و پاسخگويي و راهنمايي به آنان در سازمان‌هاي توسعه تجارت دو كشور تشكيل شود.

مجتبی خسروتاج که در راس هیاتی تجاری به کره‌جنوبی رفته بود در دیدار با «سئو کیم جائه هونگ» در تشریح سياست‌ همکاری‌های مشترک شرکت‌های ایرانی و کره‌ای گفت: تشكيل مراكز تحقيق و توسعه مشترك با شركت‌هاي كره‌اي و همكاري در توسعه صادرات كالاهاي توليدي با نام و نشان شركت‌هاي كره‌اي از جمله خواسته‌های ایران در توسعه تجارت با کره‌جنوبی است. وی در عین حال خاطرنشان کرد: توسعه سهم ایران در مونتاژ كالاهاي توليدي، معرفي و به‌كارگيري قطعات توليدي در زنجيره تامين كالا توسط شركت‌هاي كره‌اي از دیگر مواردی است که باید مورد توجه شرکت‌های کره‌ای قرار بگیرد. خسروتاج با تاکید بر اینکه ایران ظرفیت‌های تولیدی فراوانی دارد، اظهار کرد: سرمايه‌گذاري مشترك و توسعه صنعت قالب‌سازي به‌ویژه در توليد محصولات خانگي از مواردی است که تاکنون مغفول مانده و باید سیاست‌‌های آتی همکاری دو کشور با تاکید بر آنها تدوین شود. وی با بیان اینکه عمل به این سیاست‌ها براي داشتن روابط پايدار و با ثبات اقتصادي میان دو کشور ضروری است، تصریح کرد: شركت‌هاي كره‌اي علاقه‌مند به كار با ايران بايد در چارچوب این سياست‌ها حركت كنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: قرار است میز کشوری با هدف آشنايي بيشتر تجار از ظرفيت‌ها و نيازهاي دو كشور و پاسخگويي و راهنمايي آنها در سازمان‌هاي توسعه تجارت ایران و کره تشكيل شود. وی برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور را از دیگر موضوعات مورد پیگیری در کره دانست و یادآور شد: سئول پايتخت جمهوري كره در بهمن ماه سال جاری ميزبان وزير صنعت، معدن و تجارت ايران براي برپايي دوازدهمین كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور خواهد بود. قائم مقام وزیر صنعت با اشاره به شرایط سرمایه‌گذاری در ایران اضافه کرد: در این سفر تلاش کردیم تا مزیت‌ها و ویژگی‌های تولید و سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های بزرگ کره‌ای در ایران را تشریح و از آنها برای فعالیت در ایران دعوت کنیم. خسروتاج همچنین از اعزام هیات تجاری ایران به کره خبر داد و گفت: در دیدار با رئيس هیات مديره انجمن شركت‌هاي وارداتي كره، مقدمات اعزام هياتي از صادركنندگان بخش خصوصي ايران براي سفر به این کشور فراهم شد که با هدف بازاريابي كالا براي صادرات و همزمان با اجلاس كمیسيون مشترك اقتصادي دو كشور صورت خواهد گرفت. در سفر مجتبي خسروتاج قائم‌مقام وزير صنعت و رئیس سازمان توسعه تجارت ايران به کره، محسن صالحي‌نيا معاون وزير صنعت در امور صنعتي و هیاتی تجاری از تجار و فعالان اقتصادی ایران او را همراهی کردند. ایران و کره‌جنوبی تاکنون 11 اجلاس کمیسیون مشترک تجاری را برگزار کرده‌اند که آخرین آنها اسفند سال 94 در تهران برگزار شد. مسوولان ایرانی در دیدار با همتایان کره‌ای خود همواره خواستار تغییر نگاه کره‌جنوبی به ایران به‌عنوان یک بازار مصرفی شده‌‌اند و بر سرمایه‌گذاری مستقیم و انتقال تکنولوژی کره‌ به ایران تاکید کرده‌اند.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 20 =