خط پروازی تهران ـ آستراخان ـ تهران آغاز به کار کرد

تاریخ چاپ:1395/03/30 

 .


رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر گسترش زیرساخت‌های تجاری با کشورهای شمالی گفت: خطوط منظم هوایی تهران ـ آستراخان ـ تهران از اواسط خرداد برقرار شده و از این پس زمان و هزینه تجارت با روسیه و دسترسی به بندر استراتژیک آستراخان به‌صورت محسوسی کاهش خواهد یافت. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت، ولی‌ا‌لله افخمی‌راد با بیان این موضوع گفت: پس از برقراری خطوط منظم دریایی از بنادر شمالی کشور به مقصد آستراخان روسیه و اکتائو قزاقستان که در قالب بسته نخست یارانه حمل و نقل صادراتی از خرداد ماه سال 1394 راه‌اندازی شد، به منظور تسهیل تردد تجار و صادرکنندگان ایرانی که کالاهای خود را با کشتی به بندر آستراخان ارسال کرده بودند، خط پروازی منظم تهران ـ آستراخان پیش‌بینی شد.

وی با اشاره به سیاست سازمان توسعه تجارت برای ایجاد زیرساخت‌های صادراتی به جای پرداخت جوایز نقدی، اظهار کرد: براساس همین رویکرد و از محل مشوق‌های صادراتی تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان توسعه تجارت ایران و شرکت هواپیمایی تابان منعقد و مقرر شد شرکت هواپیمایی تابان در طول 6 ماه، خط پروازی منظم بین فرودگاه امام خمینی تهران و فرودگاه بندر آستراخان را راه‌اندازی کند. رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه هم‌اکنون این خطوط پروازی آماده خدمت‌رسانی به تجار ایرانی است، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی این خط پروازی براساس پیشنهادهای تجار و بازرگانان و بخش خصوصی بوده و با توجه به اینکه هر هفته دوبار در روزهای سه‌شنبه و جمعه پرواز به مقصد آستراخان انجام می‌شود از همه فعالان اقتصادی در بازار روسیه انتظار داریم از این امکان به نحو مطلوب بهره‌برداری کنند. وی با تاکید بر اینکه فصل نوینی در تجارت میان ایران و روسیه ایجاد شده است، یادآور شد: پس از کاهش سطح مراودات تجاری روسیه و ترکیه، اهمیت تجارت تهران و مسکو مضاعف شده و برای پیشبرد اهداف دو کشور راه‌اندازی این خط پروازی لازم و ضروری بود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد:

پیش از این هیچ‌کدام از شرکت‌های هواپیمایی ایران و حتی روسیه به مقصد آستراخان پرواز نداشته‌اند و تجار و بازرگانان مجبور بودند به‌صورت غیرمستقیم و با صرف هزینه و زمان دو برابر از تهران به مسکو یا استانبول رفته و از آنجا عازم آستراخان شوند. افخمی‌راد با بیان اینکه پرواز به مسکو و سن‌پترزبورگ نیز به‌صورت منظم از ایران انجام نمی‌گرفته و فقط به‌صورت فصلی در تابستان برقرار بوده است، اهمیت دیگر برقراری این خط پروازی را کمک به جذب گردشگران روسی دانست و افزود: جامعه تورگردانان و تشکل‌های گردشگری ایران با توجه به جاذبه‌های گردشگری کشورمان می‌توانند با برنامه‌ریزی مطلوب و بهره‌برداری هرچه بیشتر از ظرفیت‌های این خطوط هوایی گردشگران روس را به کشور جذب کنند و توسعه صنعت توریسم کشور را ارتقا دهند. شرکت هواپیمایی تابان اولین پرواز منظم خود را از مبدا تهران به مقصد آستراخان از روز 18 خرداد ماه کلید زد که با هفته‌ای دو پرواز در روزهای سه‌شنبه و جمعه مبادرت به جابه‌جایی صادرکنندگان خواهد کرد. براساس اعلام شرکت هواپیمایی تابان، پرواز رفت از تهران ساعت 11 صبح و برگشت ساعت 14 همان روز از آستراخان روسیه انجام می‌شود.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + یازده =