مشوق‌های مالیاتی برای مودیان دریافت کننده سود سپرده

 از سوی سازمان امور مالیاتی عنوان شد

مشوق‌های مالیاتی برای مودیان دریافت کننده سود سپرده

نحوه اعطای معافیت‌ مالیاتی مربوط به سود یا جوایز دریافتی اشخاص حقیقی و حقوقی از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری غیربانکی مجاز (موضوع ماده 145 قانون مالیات‌های مستقیم) از سوی سازمان امور مالیاتی اعلام شد.

 ۹۵/۰۳/۲۵ :: ۱۱:۴۵

.

خبرگزاری فارس: مشوق‌های مالیاتی برای مودیان دریافت کننده سود سپرده

.


نحوه اعطای معافیت‌های مالیاتی مربوط به سود یا جوایز دریافتی اشخاص حقیقی و حقوقی از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری غیربانکی مجاز (موضوع ماده 145 قانون مالیات‌های مستقیم) از سوی  سازمان امور مالیاتی کشور اعلام شد.


سود دریافتی به هر عنوان در موارد زیر از پرداخت مالیات معاف است:

  1. سود متعلق به سپرده‌های مربوط به کسور بازنشستگی و پس‌انداز کارمندان و کارگران نزد بانک‌های ایرانی در حدود مقررات استخدامی مربوطه.

  2. سود یا جوایز متعلق به حساب‌های پس‌انداز و سپرده‌های مختلف نزد بانک‌های ایرانی یا موسسات اعتباری غیربانکی مجاز. این معافیت شامل سپرده‌هایی که بانک‌ها یا موسسات اعتباری غیربانکی مجاز نزد هم می‌گذارند نخواهد بود.

  3. جوایز متعلق به اوراق قرضه‌‌ دولتی و اسناد خزانه.

  4. سود پرداختی بانک‌های ایرانی به بانک‌های خارج از ایران بابت اضافه برداشت (اور درافت) و سپرده ثابت به شرط معامله متقابل.

  5. سود و جوایز متعلق به اوراق مشارکت.

در مواردی که در قانون مالیات‌های مستقیم به بانک‌ها اشاره می‌شود، امتیازات، تسهیلات، ترجیحات و تکالیف ذکر شده شامل موسسات اعتباری غیربانکی که به موجب قانون یا با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده‌اند یا می‌شوند، نیز خواهد شد.


همچنین براساس قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، از تاریخ 1394/3/15، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، صندوق مایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، صنایع دریایی و بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نیز به موسسات فوق‌الذکر افزوده شده‌اند.


منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =