سایمون شرکلیف، حدود پنج ماه پس از استقرار خود در سفارت انگلیس در ایران به اتاق بازرگانی تهران آمد تا در دیدار و گفت‌‌‌وگو با مسعود خوانساری، فرصت‌‌‌های همکاری میان بخش خصوصی دو کشور را مورد بررسی قرار دهند. دو طرف در این نشست، رفع موانع مبادلات بانکی به عنوان زیرساخت توسعه مناسبات را مورد تاکید قرار دادند.

رئیس اتاق تهران در این ملاقات با اشاره به روابط تاریخی ایران و انگلستان گفت: پس از شکل‌‌‌گیری برجام‌‌‌، قراردادهایی به ارزش تقریبی ۱۰میلیارد دلار میان دو کشور منعقد شد که اجرای این قراردادها با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌‌‌ها متوقف شده است.

خوانساری با اشاره به اینکه سطح روابط اقتصادی ایران و انگلستان، به‌ویژه پس از برگزیت قابل ارتقاست، توضیح داد: به دلیل خروج انگلستان از اتحادیه اروپا می‌توان مبادلاتی را بر مبنای ارز محلی دو کشور به انجام رساند؛ اما مهم‌ترین مساله‌ای که در برابر توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور مانع ایجاد کرده، مسائل بانکی است؛ مساله‌ای که سبب شده، این مراودات به طور مستقیم میان دو کشور برقرار نباشد. بنابراین باید ببینیم چگونه می‌توان این مساله را حل کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه بیش از ۵۰‌درصد اقتصاد کشور در تهران راهبری می‌شود، از آمادگی اتاق بازرگانی تهران برای معرفی شرکت‌های معتبر ایرانی در حوزه‌‌‌های مختلف برای همکاری با شرکت‌های انگلیسی سخن گفت و افزود: البته باید از طریق اعتمادسازی بتوانیم مسائل بانکی را رفع کنیم.

خوانساری همچنین به پوشش بالای واکسیناسیون در ایران و امکان تبادل هیات‌‌‌های تجاری میان دو کشور اشاره کرد و گفت که در عین حال، با بهره‌‌‌گیری از امکان فضای مجازی نیز می‌توان زمینه ارتباط فعالان اقتصادی دو کشور را نیز فراهم کرد.  در ادامه این جلسه سفیر جدید انگلیس با بیان اینکه فرصت‌‌‌ها و انگیزه برای همکاری‌‌‌های اقتصادی با ایران بسیار است، این گزاره را تایید کرد که پس از برگزیت، امکان ارتقای سطح مناسبات اقتصادی و تجاری بیش از گذشته فراهم است.  سایمون شرکلیف، در ادامه، گام نخست برای افزایش مراودات را یافتن راه‌‌‌حلی برای مبادلات بانکی دانست و اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در مسیر نقل و انتقالات مالی وجود دارد، این است که اغلب بانک‌های بریتانیایی ماهیت بین‌المللی دارند و تحریم‌‌‌ها در برابر همکاری آنها با ایران مانع ایجاد می‌کند. اما با وجود همه این مشکلات، شرکت‌های ما به ارتباط با شرکت‌های ایرانی در حوزه‌‌‌های صنایع غذایی، کشاورزی و بهداشت و سلامت علاقه‌مند هستند و این تمایل، به‌ویژه در سال گذشته بیشتر شده است.

  تداوم حمایت از شرکت‌ها برای همکاری با ایران

در ادامه این ملاقات، مدیرکل بازرگانی و سرمایه‌گذاری سفارت بریتانیا در ایران طی سخنانی به این نکته اشاره کرد که دولت انگلیس پس از سال ۲۰۱۸ و خروج آمریکا از برجام، حمایت از شرکت‌های متبوع خود را برای تجارت با ایران ادامه داد. همچنین طی این مدت، رویدادهای تجاری برای تداوم این ارتباطات و پشتیبانی از مبادله با ایران نیز برگزار شده است.

مایکل بردلی، با بیان اینکه همه‌گیری کرونا موجب تنزل مناسبات تجاری ایران با سایر کشورها شد، افزود: با وجود مشکلات، ارزش مبادلات رسمی ایران و انگلیس سالانه به حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار می‌رسد که بیشتر شامل محصولات غذایی، دارویی و کشاورزی است. البته با احتساب مبادلات غیررسمی که عمدتا از طریق کشورهایی چون امارات و ترکیه انجام‌‌‌ می‌گشود، ارزش مبادلات افزایش پیدا می‌کند.

مدیرکل بازرگانی و سرمایه‌گذاری سفارت بریتانیا سپس از علاقه‌مندی شرکت‌های بریتانیایی برای همکاری با شرکت‌های ایرانی سخن گفت و اظهار کرد: این تمایل بیشتر در میان شرکت‌های کوچک و متوسط دیده می‌شود که منافعشان به دلیل شرایط تحریمی چندان به خطر نمی‌‌‌افتد.

وی در ادامه به برگزاری وبیناری طی ماه‌‌‌های گذشته برای آشنایی فعالان اقتصادی انگلستان با شرکت‌های ایرانی اشاره کرد و گفت: چنانچه مذاکرات به نتیجه برسد، این امیدواری وجود دارد که روابط اقتصادی دو کشور با وجود پتانسیل‌‌‌های موجود به وضعیت سال ۲۰۱۶ بازگردد. در آن مقطع، قراردادهایی در حوزه صنایع هوایی، احداث نیروگاه‌‌‌هایی در حوزه تجدیدپذیرها، صنایع زیرساختی و هیدروکربوری به امضا رسیده بود که انتظار این است که این قراردادها بار دیگر به جریان بیفتد.

پس از آن، حسام‌‌‌الدین حلاج، معاون بین‌الملل اتاق تهران از برنامه‌‌‌های این اتاق برای تداوم رایزنی‌‌‌ها با بخش بازرگانی سفارت بریتانیا سخن گفت و نسبت به برقراری ارتباط میان شرکت‌های ایرانی و انگلیسی در حوزه‌‌‌های مورد اشاره نظیر کشاورزی، دارویی و غذایی تاکید کرد.

  توقف هشت پروژه با اعمال تحریم‌‌‌ها

در ادامه، محمد طاهری که به نمایندگی از اداره سوم غرب اروپای وزارت امور خارجه در این نشست حضور یافته بود، گفت: پیش از اعمال تحریم‌‌‌ها، روابط سازنده‌‌‌ای میان ایران و بریتانیا برقرار بود؛ چنان‌که حجم مبادلات در سال ۲۰۱۷ به حدود ۵۶۶میلیون دلار رسید و ارزش همکاری‌‌‌های اقتصادی دو کشور حدود ۱۰میلیارد دلار برآورد می‌‌‌شد.

وی با اشاره به زمینه‌‌‌های همکاری دو کشور اظهار کرد: پیش از اعمال تحریم‌‌‌ها، هشت پروژه در ایران تعریف شده بود که قرار بود با همکاری شرکت‌های بریتانیایی اجرا شوند؛ پروژه‌‌‌هایی از قبیل ساخت ورزشگاه ۴۰‌هزار نفری بانوان، ساخت و تجهیز نخستین مرکز جامع درمان سرطان در ایران، احداث مرکز پروتون‌‌‌درمانی با مشارکت یک شرکت بلژیکی و احداث نیروگاه خورشیدی به ارزش ۸۰۰ میلیون یورو که با بازگشت تحریم‌‌‌ها متوقف شد. نمایندگان سفارت انگلستان می‌توانند تداوم اجرای این پروژه‌‌‌ها را با حضور شرکت‌های انگلیسی مورد پیگیری قرار دهند.

منبع