درخواست ارزی صادرکنندگان

تاریخ چاپ:1395/03/17 

.

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و صادرکنندگان و تشکل‌های صادراتی با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مهم‌ترین خواسته صادرکنندگان را فروش ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات به قیمت واقعی در داخل کشور عنوان کرد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت، ولی‌‌الله افخمی‌راد در این دیدار افزود: با فروش ارز حاصل از صادرات به قیمت واقعی صادرکنندگان می‌توانند کاستی‌های صادراتی کشور را جبران کنند و در بازارهای خارجی رقابت‌پذیر شوند.

وی با ارائه آماری از میزان صادرات کشور در یک‌سال گذشته گفت: صادرات ایران در سال 94 با کاهش 15 درصدی مواجه شد و به حدود 5/ 42میلیارد دلار در سال رسید. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از دلایل کاهش میزان صادرات غیرنفتی را کاهش قیمت جهانی نفت عنوان کرد و گفت: اکثر بازارهای هدف صادراتی ما با توجه به کاهش قیمت نفت توان خرید خود را از دست داده یا با کمبود بودجه مواجه شده‌اند؛ علاوه بر این ناامنی نیز مزید بر علت شده است.

وی افزود: واردات نیز در یک سال گذشته با کاهش 22 درصدی مواجه شده است که بیشترین کاهش واردات مربوط به کالاهای ساخته شده و محصولات کشاورزی بود که به دلیل خودکفایی ایران در تولید و همچنین کاهش قیمت جهانی این کالاها بوده است.

افخمی‌راد با بیان اینکه تراز تجاری ایران در سال گذشته مثبت بود، افزود: در سال 95 به دنبال افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی و رسیدن به رقم 50 میلیارد دلار هستیم که این هدف با 37 میلیارد دلار صادرات در بخش پتروشیمی، هفت میلیارد دلار در بخش میعانات و 5 میلیارد دلار در بخش کشاورزی محقق خواهد شد. وی افزود: راهکارهای رسیدن به این اهداف در قالب بسته حمایت از صادرات، بسته حمایت از تولید و همچنین ایجاد و تقویت شرکت‌های بزرگ صادراتی برنامه‌ریزی شده است.

در ادامه این نشست، برخی از صادرکنندگان ممتاز و نمونه کشوری نیز دغدغه‌ها، خواسته‌ها و نیازهای خود از جمله کاهش نرخ سود بانکی، تقویت زیرساخت‌های کشور ، ثبات در تصمیم‌گیری‌های سیاسی، عدم دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکنندگان، حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و مبارزه با شرکت‌های تولیدی نما و… را با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان گذاشتند.


منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دو =