سیدرضا فاطمی‌امین گفت: دولت تلاش می‌کند تا چهار سال آینده چهار‌میلیون شغل در کشور ایجاد شود که از این میزان ۲‌میلیون شغل در حوزه صنعت و بر عهده وزارت صمت است.

به گزارش «ایرنا»، وی اظهار کرد: امسال به لحاظ اقتصادی سالی ویژه محسوب می‌شود و امیدواریم با تلاش و کمترین هزینه از این مشکل عبور کنیم. تحول در بخش اقتصادی از اولویت‌های مهم دولت سیزدهم است که باید با همدلی این امر مهم تقویت شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با تهیه سند همه برنامه‌ها، منابع مالی و عملکرد مدیران بر مبنای اجرای این برنامه ارزیابی می‌شود که این موضوع طی هفته‌های آینده در پنج استان کشور از جمله ایلام آغاز می‌شود. فاطمی‌امین یادآور شد: مدیران استانی ظرفیت‌ها و فرصت‌های اقتصادی استان‌ها را شناسایی و مشکلات قابل حل را پیگیری کنند. وزیر صمت با بیان اینکه بیکاری مشکل همه کشور است، اضافه کرد: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده با تکمیل طرح‌های تولیدی نیمه تمام اشتغال چشمگیری ایجاد می‌شود.

فاطمی‌امین اظهار کرد: کسری بودجه به سبب کمبود منابع و افزایش هزینه هاست که با برنامه‌ریزی می‌توان این موضوع را نیز رفع کرد. وی تصریح کرد: همچنین با افزایش تولیدات و توسعه بخش اقتصادی می‌توان عمران شهری شهرستان ایوان را حل کرد زیرا بخشی از هزینه‌های تولیدات از محل ارزش افزوده این واحدها پرداخت می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طی ۶ماه دوم سال‌جاری پنج‌میلیارد دلار تولیدات صنعتی داخلی بیش از سال گذشته به کشورهای خارجی صادر خواهد شد.

فاطمی‌امین گفت: عمده مشکلات واحد‌های تولیدی نبود سرمایه در گردش، منابع مالی، صادرات و… است که طی بازدید از پنج واحد صنعتی شهرستان ایوان این مشکلات به وضوح مشخص و باید در سطح کلان حل شود.

وی افزود: برای حل مشکلات تولیدکنندگان از اوایل شهریورماه گروه ویژه‌ای برای فعال کردن واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل تشکیل شده است. همچنین برای صادرات ضوابط کلی تعریف و طی هفته آینده بخشی از مشکلات بنگاه‌های تولیدی حل می‌شود.

فاطمی‌امین با بیان اینکه مشکلات تولیدکنندگان و فعالان صنعتی از دغدغه‌های این وزارتخانه است، افزود: در این راستا تلاش می‌شود با کمترین دغدغه مشکل صادرات این واحدها رفع شود.

علاوه بر این، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست بررسی پروژه‌‌‌های نظام توزیع کالا و خدمات که با حضور معاونان و مدیران مربوطه برگزار شد، گفت: با اجرای کامل برنامه‌های نظام توزیع کالا و خدمات، بخشی از تورم کشور که ناشی از نقدینگی به سبب عدم‌انسجام نظام توزیع است، حل خواهد شد. فاطمی‌امین افزود: اگر نظام توزیع کالا و خدمات ارتقا یابد نقش بسیار حائز اهمیتی در مهار تورم و نقدینگی خواهد داشت که اثرات مثبت خود را بر سفره مردم و معیشت آنها نشان خواهد داد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه زمان‌بندی اجرای پروژه‌‌‌های نظام توزیع کالا و خدمات تا پایان سال باید تدوین شود، از شروع پروژه‌های این برنامه از هفته آینده خبر داد.

وزیر صمت در ادامه، تصریح کرد: اجرای پروژه‌‌‌های برنامه باید به صورت مداوم مورد پایش و رصد قرار گیرد که به همین منظور یک ماه آینده (هفته اول آبان ماه) اولین جلسه پایش به منظور بررسی عملکردهای این برنامه برگزار خواهد شد.

فاطمی‌امین بیان کرد: با ذی‌نفعان این حوزه نیز باید جلسه برگزار شود تا پروژه‌‌‌ها و برنامه‌‌‌های نظام توزیع از نقطه نظر آنها مورد بررسی قرار گیرد و راهکارهای آنها نیز در این برنامه گنجانده شود. وی همچنین اعلام کرد: با زمان‌بندی انجام شده (تا اواسط آبان‌‌‌‌ماه) برنامه کامل نظام توزیع کالا و خدمات ابلاغ عمومی خواهد شد. وزیر صمت در این خصوص یادآوری کرد: برنامه مرتبط با حوزه خودرو نیز تدوین و اهداف کمی، راهبردها و پروژه‌ها تعریف شده است که در این زمینه نیز با ذی‌نفعان حوزه خودرو جلسه هماهنگی برگزار شد.

منبع