شاخص کل بورس 287 واحد پایین آمد

پیش بینی روزهای بهتر برای مجامع شرکت ها؛

شاخص کل بورس 287 واحد پایین آمد

شاخص کل بورس و اوراق بهادار امروز (سه شنبه) با 287 واحد کاهش در جایگاه 76 هزار و 144 واحد قرار گرفت.

کد خبر: 82095836 (5364931) | تاریخ خبر: 11/03/1395 | ساعت: 14:37|

.


.

در پایان معاملات امروز، 913 میلیون و 813 هزار سهم و حق تقدم به ارزش یک هزار و 854 میلیارد ریال در 51 هزار و 811 نوبت خرید و فروش شد.
نمادهای حکشتی، خساپا، خودرو، فارس و فولاد با افت خود زمینه ساز کاهش شاخص کل شدند، و نمادهای وغدیر و و پاسار با تاثیر مثبت جلوی افت بیشتر شاخص کل را گرفتند.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه در معاملات امروز، افت کردند به گونه ای که شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) 105 واحد، شاخص کل (هم وزن) 67 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 55 واحد، شاخص آزاد شناور 298 واحد، شاخص بازار اول 173 واحد و شاخص بازار دوم 792 واحد کاهش یافتند.
بیشترین رشد قیمت در معاملات روزسه شنبه به جام دارو، عمران و توسعه فارس، پشم شیشه ایران، سامان گستر اصفهان، صنایع کاغذسازی کاوه تعلق داشت؛ رکورد بیشترین کاهش قیمت نیز در اختیار نمادهای حق بیمه ملت، لیزینگ ایران، پتروشیمی شیراز، فنرسازی زر و تولیدی مهرام بود.
شاخص کل بورس و اوراق بهادار دیروز (دوشنبه) با 44 واحد افزایش به رقم 76 هزار و 431 واحد رسیده بود.

** روزهای بهتری برای مجامع شرکت های بورسی، در پیش است
برنامه ریزی های دولت پس از اجرای برجام برای پرداخت بدهی های خود به بنگاه ها و صنایع باعث ایجاد امیدواری شده است.
حمیدرضا مهرآور مدیرعامل کارگزاری بانک سامان در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: به نظر می رسد امسال فصل مجامع امیدوار کننده تر از چیزی باشد که پیش بینی می شد زیرا شرکت ها عملکرد قابل قبولی داشته اند.
وی با بیان اینکه تحولات سیاسی به تنهایی نمی تواند مشکلات اقتصادی بنگاه ها را برطرف کند، افزود: برنامه ریزی های دولت پس از اجرای برجام برای پرداخت بدهی های خود به بنگاه ها و صنایع سبب ایجاد امیدواری شده است.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه پس از گشایش های اخیر و با توجه به اینکه دولت قصد دارد بخشی از بدهی هایش را با انتشار انواع اوراق مشارکت به صنایع و پیمانکاران پرداخت کند، امید است کمبود نقدینگی در این بخش ها کاهش یابد؛ به ویژه آنکه در چند سال گذشته این معضل به شدت بنگاه های اقتصادی را درگیر کرده بود.
وی به تلاش ها برای بهبود تبادلات مالی در عرصه بین المللی اشاره کرد و افزود: با بهبود این شرایط شرکت هایی که نیازمند واردات تکنولوژی یا مواد اولیه هستند می توانند به راحتی اقدام به واردات کنند و آن وقت بهای تمام شده تولید در این شرکت ها کاهش خواهد یافت.
به گفته مهرآور، علاوه بر تسهیل در واردات، چشم انداز صادراتی شرکت ها نیز روشن است.
مدیر عامل کارگزاری بانک سامان تاکید کرد: با بهتر شدن روابط بین المللی، همچنین شرکت های صادراتی می توانند در بازارهای جهانی و در فضای رقابتی اقدام به عرضه محصولات خود کنند و با صادرات کالاهای خود، حاشیه سود این شرکت ها افزایش خواهد یافت.
مهرآور در ادامه با ابراز امیدواری نسبت به فصل مجامع امسال، گفت: با همه اینها نباید فراموش کرد که لمس تاثیر اجرای برجام بر اقتصاد کشور نیازمند زمان بیشتری است و در کوتاه مدت نمی توان در انتظار معجزه بود.
وی معتقد است توافق های صورت گرفته اثرات خود را در بلندمدت نشان می دهد اما می توان امیدوار بود که در کوتاه مدت نیز با توجه به چشم انداز روشن پیش رو وضعیت بهتری در انتظار اقتصاد کشور نسبت به سالهای گذشته باشد.


منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 11 =