حل مسئله fatf مکمل فرایند بازگشت ایران به زنجیره اقتصاد بین‌المللی است

حسین سلاح ورزی در نشست شورای گفت‌وگوی استان مرکزی

به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران : نائب رئیس اتاق ایران، رفع تحریم‌ها برای بازگشت ایران به زنجیره اقتصادی بین‌المللی را ضروری اما ناکافی دانست و حل مسئله fatf را یک مکمل اصلی برای این فرایند عنوان کرد.

پنجاه و پنجمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی با حضور حسین سلاح ورزی، نائب رئیس اتاق ایران و قائم‌مقام شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کشور برگزار شد.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از راه‌اندازی تالار بورس منطقه‌ای در استان مرکزی با هدف استفاده از بازار سرمایه برای رشد و توسعه اقتصادی این استان خبر داد.

حسین سلاح‌ورزی در این نشست افزود: راه‌اندازی این تالار نیازمند تأمین یک مکان مناسب است و با توجه به اینکه استان مرکزی قطب صنعت کشور محسوب می‌شود، با راه‌اندازی تالار بورس منطقه‌ای می‌توان بستر مناسب برای حضور شرکت‌ها و واحدهای تولیدی در بورس و توسعه آنها را فراهم کرد.

قائم‌مقام شورای ملی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، در بخش دیگری از سخنان خود، برنامه‌ریزی هدفمند شورای گفت‌وگوی استان مرکزی برای شرایط پساتحریم را قابل‌تقدیر عنوان کرد و گفت: تجربه برجام نشان داد که بسیاری از شرکت‌های خارجی تمایل به مبادلات تجاری و اقتصادی با شرکت‌های ایرانی دارند بنابراین چگونگی استفاده از ظرفیت‌ سرمایه‌گذاری خارجی در استان در شرایط پست‌ترین باید موردتوجه قرار گیرد.

سلاح‌ورزی افزود: رفع تحریم‌ها برای بازگشت ایران به زنجیره اقتصادی بین‌المللی اگرچه ضروری است اما کافی نیست و حل مسئله fatf یک مکمل اصلی برای این مسئله مهم است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

او اظهار کرد: جایگاه کشورمان در رقابت‌پذیری و آزادی اقتصادی و فساد زیبنده نیست و باید با یک نهضت مقررات زدایی در راستای اصلاح شرایط از سوی قوای سه‌گانه اقدام شود.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: عملکرد خوب شورای گفت‌وگوی استان مرکزی در سطح کشور و سطح ملی خوب بوده و استان توانسته رتبه برتر را در ۶ ماهه دوم سال گذشته به خود اختصاص دهد.

سلاح ورزی افزود: در ۴ سال گذشته با توجه به شرایط تحریمی، مجموعه اقتصادی استان در کنار تعامل با بخش خصوصی عملکرد قابل قبولی داشته است.

او ادامه داد: متوسط صادرات نفتی استان حدود یک میلیارد دلار و پایین بودن نرخ بیکاری در استان و بهبود جایگاه استان در شاخص‌های کسب‌وکار نوید یک بستر خوب برای توسعه سرمایه‌گذاری و افزایش تولید ناخالص در استان باشد.

در بخشی از این نشست، رئیس اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نیز گفت: برنامه‌ریزی برای جهانی‌شدن و افزایش مبادلات با کشورهای مختلف پیش‌نیاز توسعه اقتصادی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

ناصر بیکی افزود: برای نجات تولید و اقتصاد ملی باید سیاست‌های داخلی و خارجی کشور بر اساس برنامه‌ریزی‌های اقتصادی تنظیم شود، بدون برنامه‌ریزی صحیح اقتصادی در عرصه بین‌الملل استفاده از فرصت‌های مرتبط موفقیت دور از انتظار است.

او ادامه داد: در دوران پساتحریم باید با استفاده از ظرفیت مراکز علمی استفاده کرد و اگر به اقتصاد جهانی و بین‌المللی روی آوریم، یکی از بازه‌های اقتصاد را طی خواهیم‌ کرد که اگر غیرازاین باشد در همین مرحله باقی خواهیم ماند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک تصریح کرد: امروز سطح مبادلات تجاری آمریکا و اروپا به بیش از یک تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار در سال رسیده و مبادلات آمریکا و کانادا نیز ۲ میلیارد دلار است که بیانگر جهانی‌شدن مبادلات اقتصادی است و برای رسیدن به بازارهای جهانی باید برنامه‌های کارشناسی اتخاذ شود.

بیکی اظهار کرد: تا سال ۱۹۹۰ جهان به ۲ قطب شرق و غرب تقسیم می‌شد، اما بعد از آنها چین هم به جمع قدرت‌های اقتصادی جهانی پیوست و تنها را بازنماندن از این مثلث اقتصادی باید جایگاه خودمان را در آن پیدا کرده و با افزایش صادرات و واردات خط تولید زمینه توسعه اقتصادی کشورمان را فراهم کنیم.

او اضافه کرد: بدون شک با گفت‌وگو و تریبون نمی‌توانیم جایگاه ویژه اقتصادی در جهان داشته باشیم و لازمه این مهم استفاده از ظرفیت‌های علمی و هم‌افزایی و همکاری بیش‌ازپیش دولت و بخش خصوصی و تصمیم‌گیری‌های کارشناسانه است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 3 =