آب گران نشده است/ مشترکان به دوره های قرائت کنتور توجه کنند

 یک مقام مسئول:

آب گران نشده است/ مشترکان به دوره های قرائت کنتور توجه کنند

 مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی و خدمات امور مشترکان شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه هیچ افزایشی در نرخ آب در سال 95 اعمال نشده است، خواستار دقت نظر مشترکان به دوره های قرائت کنتورها در محاسبه قبوض شد.

 

معصومه آذرگون امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به نحوه محاسبه مبالغ قبض های آب اشاره کرد و اظهار داشت: مواردی همچون آب بها، آبونمان آب و فاضلاب، مالیات بر ارزش افزوده، کارمزد دفع فاضلاب (حسب مورد)، سهم آبفای روستایی، تبصره و مالیات بر ارزش افزوده در این قبض ها محاسبه می شود.
به گفته این مقام مسئول، محاسبه آب بها به صورت پلکانی و در 10 پله انجام می شود که متوسط وزنی آنها از ابتدای مهرماه سال گذشته 17 درصد رشد داشته است.
وی یادآور شد: مصرف صفر تا پنج مترمکعب آب توسط خانوارها در هر ماه در پله اول، پنج تا 10 مترمکعب پله دوم، 10 تا 15 مترمکعب پله سوم، 15 تا 20 پله چهارم، 20 تا 25 پله پنجم، 25 تا 30 پله ششم، 30 تا 35 پله هفتم، 35 تا 40 پله هشتم، 40 تا 50 پله نهم و بیش از 50 مترمکعب در ماه پله دهم را تشکیل می دهند.
آذرگون افزود: افزایش نرخ آب بها برای پله های اول تا سوم هر یک 10 درصد بوده است که از مهرماه گذشته اعمال می شود و البته نزدیک به 55 درصد مصرف کنندگان کشور در این پله ها قرار می گیرند.
وی بیان داشت: برای پله دهم نیز رشد 30 درصدی آب بها در نظر گرفته شده است و با احتساب افزایش نرخ های در نظر گرفته شده برای سایر پله ها، متوسط وزنی آن حدود 17 درصد است.
مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی و خدمات امور مشترکان آبفای کشور تصریح کرد: این افزایش نرخ مربوط به سال گذشته بوده و برای سال 1395 هیچ افزایش اعمال نشده است.
وی یادآور شد: افزایش تعرفه ها به پیشنهاد وزارت نیرو است که البته توسط شورای اقتصاد و مجلس شورای اسلامی نهایی و ابلاغ می شود.

** پرداخت 40 درصد قیمت تمام شده آب توسط مشترکان
به گفته آذرگون، مقرر بود افزایش بهای آب مطابق ماده 3 قانون هدفمندی یارانه ها به گونه ای باشد که در پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه(1394) به قیمت تمام شده برسیم، اما هم اینک فقط 40 درصد قیمت تمام شده را مردم پرداخت می کنند.
وی ادامه داد: آبونمان مطابق تعریف سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور شامل هزینه های تعمیرات، تعویض انشعاب، کنتورخوانی، صدور صورتحساب و سایر هزینه های امور مشترکان است.
این مقام مسئول یادآور شد: همزمان با آغاز اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در سال 1389 ، مبلغ آبونمان از قبوض حذف شد اما مجددا از ابتدای مهرماه گذشته 10 هزار ریال به ازای هر واحد تجاری یا خانگی مصرف کننده در ماه دریافت می شود.
وی به اشتباه برخی افراد در محاسبه این مورد اشاره کرد و گفت: وقتی دوره محاسبه قبوض برق از یک ماه فراتر می رود، به تعداد روزها بر مبلغ آبونمان نیز اضافه می شود و بطور نمونه، این مبلغ برای یک دوره 35 روزه 11 هزار و 660 ریال (10 هزار تقسیم بر 30 روز ضربدر 35 روز) است که البته در تعداد واحدهای هر ساختمان یا آپارتمان نیز ضرب می شود؛ نکته ای که کمتر به آن دقت می شود.
آذرگون اضافه کرد: کارمزد دفع فاضلاب دیگر موردی است که در قبوض آب محاسبه می شود که حسب مورد در مناطق شهری که به شبکه فاضلاب متصل هستند، اخذ می شود و 70 درصد آب بها است؛ مشترکان روستایی چنین مبلغی در قبض شان درج نمی شود.
وی بیان داشت: وقتی لوله کشی فاضلاب از مقابل درب منزل و یا محل کار مشترکان عبور می کند، موظف به دریافت این خدمت هستند، اما برخی به دلیل هزینه بر بودن این موضوع از وصل انشعاب مربوطه سر باز می زنند و این مساله سبب نمی شود تا مبلغ آبونمان فاضلاب در قبض های آنان درج نشود.
این مقام مسئول همچنین با اشاره به دریافت مبالغی تحت عنوان تبصره در قبوض، خاطرنشان کرد: تبصره 2 از مشترکان شهرهایی گرفته می شود که طرح فاضلاب اجرایی دارند و توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور کد اجرایی دارند.
وی افزود: مطابق قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح های فاضلاب و بازسازی شبکه های آب شهری مصوب سال 1377، مبالغ تبصره 2 در آب بها محاسبه می شود و از مشترکانی گرفته می شود که کارمزد دفع فاضلاب می دهند، به طوری که اگر هنوز مشترک فاضلاب نشده باشند 10 درصد به مبلغ آب بهایشان به عنوان تبصره 2 اضافه می شود.
آذرگون ادامه داد: حدود 150 شهر در کشور فاضلاب اجرایی دارند و البته همه مشترکان این شهرها نیز آن را نمی پردازند؛ بطور نمونه در شهری همانند تهران که برخی نقاط هنوز به شبکه فاضلاب متصل نشده اند، مشترکان آن مناطق این مبلغ را نمی پردازند.
وی گفت: تبصره 3 نیز مشابه قانون تبصره 2 و دربرگیرنده مشارکت های مردمی برای توسعه طرح های فاضلاب است که البته بسته به نظر شورای اسلامی هر شهر تعیین شده و دریافت می شود؛ مشترکان حدود 40 شهر کشور این مبالغ را پرداخت می کنند.
مجموع مبالغ تبصره های 2و 3 در قبوض با عنوان «تبصره» درج می شود.
مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی و خدمات امور مشترکان آبفای کشور یادآور شد: مالیات بر ارزش افزوده دیگر موردی است که معادل 9 درصد مجموع هزینه های آب بها، آبونمان ها و کارمزد فاضلاب محاسبه و در قبوض درج می شود.
آذرگون گفت: سهم آبفای روستایی دیگر موردی است که از اوایل دهه 1380 اخذ می شود و معادل 150 ریال در مصرف هر مترمکعب آب است.
وی خاطرنشان کرد: این مبلغ به خزانه داری کل کشور واریز می شود و بین شرکت های آبفای روستایی برای توسعه تاسیسات آبرسانی تقسیم می شود و از همه مشترکان تجاری و خانگی (بجز آنهایی همانند مساجد و اماکن مذهبی که از پرداخت آب بها معافند) دریافت می شود.
وی گفت: این مبلغ در سال 1393 به میزان 100 ریال در هر مترمکعب مصرف آب بوده که در سال 1394 به 150 ریال افزایش یافته است؛ این مبلغ مطابق بند« ه» تبصره 9 قانون بودجه 1394 دریافت می شود.
این مقام مسئول در پایان با اشاره به تعطیلی های زیاد ایام نوروز 1395، تصریح کرد: همین مساله منجر به طولانی شدن دوره قرائت کنتورها توسط قرائت کنندگان شد که افزایش مبالغ آب بها را به دنبال داشت.


منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =