برقراری روابط کارگزاری با بانک‌های کوچک خارجی

طیب نیا خبر داد:

برقراری روابط کارگزاری با بانک‌های کوچک خارجی وزیر اقتصاد با بیان اینکه روابط کارگزاری بانکی با بانک‌های کوچک خارجی برقرار شده است، در عین حال گفت: برخی بانک‌های بزرگ خارجی همچنان از این اتصال هراس دارند که با گفتگو برطرف خواهد شد.


به گزارش خبرنگار مهر، علی طیب نیا امروز در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: با اجرایی شدن برجام و رفع تحریمها، ۷۰۰ هزار بشکه به صادرات روزانه نفت اضافه شده،  این در شرایطی است که براساس مرحله دوم تحریمهای آمریكا، قرار بود یک میلیون بشكه از صادرات ایران كاسته شود كه با اجرای آن، صادرات نفت كشور به صفر می رسید.


وزیر امور اقتصادی و دارایی توضیح داد: صادرات نفت خام و میعانات گازی در گذشته ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود که در زمان تحریم و آغاز دولت یازدهم به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت اما با اجرایی شدن برجام و رفع تحریمها، ۷۰۰ هزار بشکه به صادرات روزانه نفت اضافه شده است.


طیب نیا ضمن انتقاد از هیاهوی رسانه ها درباره ماجرای سوئیف، گفت: امروز تمامی بانکهای ایران به شبکه سوئیفت متصل هستند و می توانند پیامهای خود را ارسال کنند و ما در دولت علت هیاهوی برخی رسانه ها را در مورد سوئیفت نمی فهمیم.


وی تصریح کرد: اکنون بانکها به سادگی می توانند از سوئیفت استفاده کنند، ضمن اینکه روابط کارگزاری بانکی ایران با بانکهای کوچک خارجی برقرار شده است ولی برخی بانکهای بزرگ همچنان از این اتصال هراس دارند که با گفتگو برطرف خواهد شد.


وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با بیان اینکه متوسط رشد اقتصادی کشور در ۳۶ سال گذشته ۳.۲ درصد بوده که با توجه به رشد جمعیت، دیگر این میزان رشد پاسخگو نیست،  اظهارداشت: البته نرخهای رشد اقتصادی در مقایسه با بسیاری از کشورها نوسانهای بسیار زیادی داشته و با وجود اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد رشد های اقتصادی در دنیا ناشی از بهره وری است اما بخش عمده رشد اقتصادی در ایران ناشی از سرمایه گذاری و رشد فیزیکی بوده است.


به گفته طیب نیا، اقتصاد مقاومتی از درون سرچشمه می گیرد و با استفاده از دانش و فناوری روز، زمینه برای افزایش بهره وری فراهم می شود،  ضمن اینکه اقتصاد مقاومتی برون زا و درون گرا بوده و این ویژگی در سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری به صراحت بیان شده است. در همین حال اقتصاد مقاومتی سیاستهایی است که برای همه دورانها -چه تحریم و چه پساتحریم – زمینه های رشد پایدار را فراهم خواهد کرد.


منبع: خبرگزاري مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هشت =