جزئیات طرح توانمندسازی تولید

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تشریح کرد

دولت برای اجرای طرح توانمندسازی تولید داخل تا ۱۰‌میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفت که سهم مشارکت دولت ۵۰درصد و ۵۰ درصد دیگر سهم بانک‌ها و مردم است. معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این موضوع گفت: طرح توانمندسازی تولید صادرات‌گرا از یک سال تا ۵ سال زمان می‌برد و منابع مالی لازم برای اجرای این طرح شناسایی و قابل تأمین است، به عنوان مثال؛ برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل تجاری سه میلیارد و سیصد میلیون دلار تا سه سال آینده اعتبار در نظر گرفته شده است.

به گزارش تسنیم، رضا رحمانی علاوه بر نوسازی ناوگان تجاری، توسعه صنایع دریایی، توسعه صنایع نساجی و پوشاک و کفش، نوسازی صنایع تولیدی، ساماندهی لجستیکی، توانمندسازی تولید پایدار، افزایش حجم و تنوع صادراتی، فعالسازی معادن کوچک و تکمیل ظرفیت زنجیره فلزات اساسی را از ۹ زیرشاخه طرح توانمندسازی تولید صادرات‌گرا برشمرد.

او افزود: برای طرح توانمندسازی از محل ۹ پروژه مطالعات انجام و مدیر پروژه از سوی شخص رییس‌جمهور انتخاب شده و منابع مالی نیز اختصاص داده شده است. معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه برای معادن کوچک مردم سرمایه‌گذاری می‌کنند و دولت فقط بستر را فراهم می‌کند، گفت: منابع این نه طرح دولتی، خصوصی و بانکی است که ۵۰ درصد منابع را دولت تأمین می‌کند و ۵۰ درصد بقیه از جانب بانک‌ها و مردم تأمین منابع می‌شود.

او ادامه داد: ارتباط ما با بخش خصوصی از طریق تشکل‌ها و بخش خصوصی است. رحمانی تأکید کرد: تحریم برای ما فرصت است؛ اگر بتوانیم از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم و ظرفیت‌های جدید و واحدهای تولیدی و توسعه‌ای ایجاد کنیم می‌توانیم واردات اقلام خارجی را کم کنیم.

او اضافه کرد: بطور مثال؛ در انجمن تولیدکننده پوشاک که پایلوت در هفت استان شروع شده، دولت با یارانه حمایت و زیرساخت‌ها را فراهم کرده است. معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رمز موفقیت، تولیدکننده و مردم هستند بنابراین مایل هستیم که به بخش خصوصی امکان حضور بیشتر بدهیم. ما برای اولین بار در این دوره اتاق به تشکل‌ها اختصاص داده‌ایم که بتوانند جلسات را برگزار و نتایج را اعلام کنند، این شروع کار است که نیاز به بررسی بیشتر دارد. رحمانی گفت: دولت در اشتغال روستایی ۱۲هزار میلیارد تومان، ۳۰هزار میلیارد تومان برای رونق تولید و نوسازی صنایع، ۳۰هزار میلیارد تومان در طرح کارا در وزارت کار، ۶۴هزار میلیارد تومان برای اشتغال‌سازی و هزار و سیصد میلیارد تومان برای زیرساخت‌های صادراتی منابع تخصیص داده است. دولت با همه مشکلات مالی این منابع را لحاظ کرده و به همه استانداران بر اساس آمایش سرزمین و مزیت‌های منطقه‌ای تأکید شده است. او افزود: از همه تولیدکنندگان و اعضای اتاق می‌خواهیم که با هم برای رونق استفاده کنیم تا بتوانیم از این برهه نیز عبور کنیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 15 =